Marko: Hamilton’un Yaptığı Şey Fren Testiydi

0

Birçok kişi Azerbaycan GP’sindeki Sebastian Vettel-Lewis Hamilton temasında suçlu olan pilotun Vettel olduğunu düşünse de Helmut Marko’ya göre Hamilton da hiç suçsuz değil.

Şampiyonadaki rakibi Lewis Hamilton’a kasıtlı çarpmasından sonra birçok kişi Vettel’i suçlu buldu. Olayı “yol kavgası”na benzeten İtalyan basını da Ferrari sürücüsü Vettel’i suçluyor.

La Gazzetta dello Sport “Vettel öfkesini kontrol edemedi” derken, Corriere dello Sport gazetesi “Vettel bir ergen gibi kendini kaybetti” yorumunu yaptı. Başka bir İtalyan gazete, Corriere della Sera ise hem Vettel’in hem de Hamilton’un suçlu olduğunu öne sürdü.

“İki yıldız pilot, yol kavgasına tutuşan iki disiplinsiz şoföre dönüştü. Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.”

Vettel’in bugünlere gelmesinde etkili bir isim olan Red Bull’un sorumlusu Dr. Helmut Marko da Hamilton’un da suçunun olduğunu düşünüyor.

“Hamilton’un Vettel’e yaptığı şey fren testiydi. Vettel sinirlendi ve intikamını aldı. Mercedes de Hamilton’un kafalığını düzgün yerleştiremeyince adalet yerini bulmuş oldu.”

Vettel’in şampiyonadaki rakibi Hamilton’a kasıtlı çarpışı hakkında Marko “Temas çok düşük bir hızda ve güvenlik aracının ardında yaşandı.” dedi ve ekledi: “Yarış pilotlarının da duyguları var. Sporda ihtiyacımız olan şey insan duyguları, ‘teknokratik’ kurallar değil.”

Helmut Marko Hamilton’u suçlu bulduğunu söylese de FIA, incelediği telemetri verilerinin ardından Hamilton’un fren testi yapmadığına kanaat getirmişti.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz