Force India İsmini Force One Olarak Değiştirebilir

0

Force India, kendini Force One olarak yeniden adlandıracağı sürecin ilk adımlarını attı ve gerekli telif hakkı işlemlerini başlattı.

Edinilen bilgilere göre, 31 Mayıs ve 6 Haziran’da Birleşik Krallık’da şu markalar tescillendi: Force One Grand Prix, Force One Racing, Force One Team, Force One Technologies, Force One Hospitality, Force One Brand.

Vijay Mallya, hem Hindistan hükümetiyle belli konularda ters düştüğü için hem de Hindistanlı sponsorların spora ilgi göstermediği için daha evrensel bir isme yöneldi. Takım bu adımların ilkini, geçtiğimiz sene renklerini değiştirerek almıştı. Geleneksel Hindistan renklerini bırakan takım ağırlıklı gri tonlarına geçmiş, bu yıl ise BWT sponsorluğundan dolayı pembe rengi tercih etmişti.

Tescil edilen markalar, Vijay Mallya’nın uzun yıllardır finansal danışmanlığını yapan Kanthan’ın üzerine kayıtlıyken, bu markalardan hiçbiri takımın sahibi olmayacak. Proje tamamlanırken Force India ismini de elinde bulunduran şirket, bahsi geçen yeni markaların telif haklarını sembolik bir bedel karşılığında eline alacak.

Bu tip bir değişikliğin yapılması için FIA’dan ve FOM’dan onay alınması gerekiyor. Çünkü Formula 1 takımlarının marka değerinde FOM’un da payı bulunuyor ve Concorde anlaşmaları gereğince takımlar ve FOM arasında önemli ticari bağlar kuruluyor. Fakat Force India’nın önde gelen isimlerinden Szafnauer süreç hakkında olumlu düşüncelere sahip:

“Bence bu hususta bir dayanışma ruhu var. Brawn’ın Mercedes’e dönüşmesini oyladık ve onların da aynısını yapacağını ummak isterim. İsminizi her yıl değiştirmezsiniz, bu yüzden bunun hakkında derin ve felsefik olarak düşünmeliyiz ve eğer bunu yapacaksak uzun süre duracağından emin olmalıyız.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz