Carlos Sainz, Bakü’de Yaşanan Olaylardan Dolayı Güvenlik Aracı Kurallarının Değişmesini İstiyor

0

Toro Rosso pilotu Carlos Sainz Jr, Bakü’de yaşanan olaylardan sonra F1’de güvenlik aracının çıkması ile tempo tutulup yarışa başlanması kurallarının ‘tehlikeli durumlar’ yarattığını ve değişmesi gerektiğini düşünüyor.

Azerbaycan GP’sinde 3 defa güvenlik aracı piste girdi buna ek olarak pistte bulunan araç parçalarından dolayı yaklaşık 15 dakika kırmızı bayrak seansı yaşandı ve yarış durduruldu.

Bakü GP’sini 8. sırada tamamlayan Sainz, güvenlik aracı akabinde tekrar yarışa başlama durumlarında ön gurubun tempo belirleme kargaşasının arka sıraları etkilediğini savundu.

Sainz, “Benim için yarışın en tehlikeli zamanlarıydı” dedi ve devam etti,

“Liderler güvenlik aracının çıkışını hesaplamaya çalışıyordu ama bu esnada hızlı ve yavaş gidiyorlardı. Bizim gibi arkada olanlar için, onlar hızlı-yavaş gitmeye çalışırken bizler virajlarda oluyoruz ve duvarlardan dolayı onları göremiyoruz.”

“Yani birden tam gaz 6. 7. viteste giderken bir anda yavaşlıyorlar. Açıkcası benim için çok tehlikeliydi, umarım gelecek yıl bu konu hakkında bazı kurallar gelir ve lider olan kişinin direk hızlanması gerekir.”

Azerbaycan GP’sinde yaşanan 3 güvenlik aracı seansında da Lewis Hamilton liderdi.

İlk seans sırasında Hamilton, 16 viraj çıkışında erken hızlandığı için takımı tarafından uyarıldı. Güvenlik aracını güvenlik çizgisine girmeden geçmek F1 kurallarına göre yasak.

Hamilton daha sonra gerçekleşen güvenlik aracı seanslarında bekleyerek 17. ve 20. virajlarda hızlandı.

Sürücüler brifinginde bu konunun konuşulmadığını belirten Sainz, “Bence lider kişiye bir kural konulmalı ve örneğin 16. virajdan sonra tam gaz gitmeli. Yarış o kişi için 16. virajdan itibaren başlamalı.” yorumlarında bulundu ve devam etti,

“Açıkcası böyle uzun bir düzlükte yavaşla, frenle, hızlan, yavaşla, frenle, hızlan bu şekilde gidilmemeli. İnsanlar temponun geldiğini düşünüp vites atıp hızlanıyor sonra bir anda tekrar frenliyor.”

“Eğer ben lider olsaydım, ben de bu şekilde tempo belirlerdim.”

“Elbette bu durum liderin suçu değil.”

“Kimsenin rüzgar kanalından etkilenmemek için sanırım hepimiz aynı şeyi yapardık.”

“Eğer daha dikkatli olmak istiyorsanız bu konu üzerine bir kural getirirsiniz ve kazaların yaşanmamasını sağlarsınız.”

“Eğer kural koymazsanız, bunun gibi daha bir çok karışıklığı yaşarız.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz