Sebastian Vettel, Bakü GP’sinde Yaşanan Tartışma Sonrasında Lewis Hamilton İle Konuşmak İstiyor

2

Sebastian Vettel, Formula 1 şampiyonasındaki en önemli rakibi Lewis Hamilton ile Azerbaycan GP’sinin ardından ortalığı sakinleştirmek adına konuşmayı planlıyor.

Vettel ikinci güvenlik aracı seansında Lewis Hamilton ile yaşadığı olaydan ötürü 10 saniye dur/kalk cezası almıştı.

15. viraj çıkışında yavaşlayan Hamilton’a çarpan Vettel, Hamilton’nın kasıtlı olarak frenlediğini iddia etmişti ancak dün yapılan araştırmalar ile FIA bu olayın asılsız olduğunu açıkladı.

Vettel bu olayın ardından Hamilton’nın da ceza alması gerektiğini söylerken, Hamilton ise Vettel’in bu olay ile kendi kendini ‘rezil’ ettiğini söyledi.

Vettel, “Onunla bir sorunum yok. Sürücülüğünü oldukça taktir ediyorum ve saygı duyuyorum.” yorumlarında bulundu ve devam etti,

“Aracıma kasıtlı olarak hasar vermeye çalıştığını düşünmüyorum çünkü kendi aracı da hasar görebilirdi ve belki de yarış dışı kalabilirdi.”

“Şu an konuşmak için çok uygun bir zaman değil. Zamanı gelince bu konu hakkında konuşup sorunları hallederiz.”

“Çok zeki biri olmayabilirim ama zor biri değilim. Bu konuyu onunla çözmek istiyorum. Çok da konuşulacak yanı yok ancak yine de bu şekilde kapanmamalı.”

Vettel yarışı 4. sırada tamamlarken, Hamilton ise hareket eden kafalığını değiştirmek için girdiği pit-stop sonucunda 5. olabildi.

Sonuç olarak Vettel, sürücüler klasmanında Hamilton ile puan farkını 14’e yükseltti.

Yarış esnasında verilen 10 saniye dur/kalk cezasının dışında Vettel’e 3 adet ceza puanı verildi ve son 12 ay içerisinde 9. ceza puanını almış oldu.

Eğer Vettel bu sezon içerisinde 3 ceza puanı daha alırsa, F1 kurallarına göre bir yarıştan men edilecek. Vettel’in aldığı 6 ceza puanı geçen sezona aitken, bu puanlardan 3’ü Avusturya GP’sinin ardından silinecek.

Yaptığı davranışın itibarını zedeleyip zedelemeyeceği sorulduğunda 4 kez dünya şampiyonu, “Hayır. Biz yarışmak için buradayız. Hepimiz yetişkin kişileriz ve insanlar bizi mücadelemizi izlemek için takip ediyorlar. Dirseklerimizi kullanarak bu yarışlarda mücadele etmeliyiz.” dedi ve ekledi:

“Pistin herhangi bir yerinde yakınlaşabiliriz ancak insanlar gerçek geçişler izlemek istiyor.”

“Yarıştan memnun kaldım ancak sonuç olarak bana ceza verilip ona verilmemesi bence yanlış bir karardı.”

2 YORUMLAR

  1. Güvenlik aracının içeri girmesi ile birinci sıradaki pilota böyle bşr hak verilmesi uygun değil, o an için birinci sırada olmak ve bunu kendi avantajı için arkadaki pilotların hızına karar vermek haksızlıktır. Ne zaman hızlanacağına o karar vermemeli, güvenlik aracı ardından start çizgisine kadar virtual güvenlik aracında olduğu gibi belirli bir hızda gidilir ilk sıradaki araç start çizgisini geçtiğinde hızlanılabilir.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz