Sainz, 1. Virajda Kvyat’a Çarpmamak İçin Kendini ‘Feda’ Etmiş

0

Toro Rosso pilotu Carlos Sainz, Azerbaycan GP’sinin ilk turunun 1. virajında takım arkadaşı Daniil Kvyat’a çarpmamak için kendini ‘feda’ etmiş.

Kvyat 1. virajda dışarı doğru açıldıktan sonra Sainz’ın yanında piste dönmeye çalışmıştı. Sainz, Rus takım arkadaşıyla bir çarpışma olmaması adına direksiyonunu sola kırdı ve hem spin atmak zorunda kaldı hem de son sıraya düştü.

İspanyol pilot yarış sonunda pozisyonun tekrarlarını izledi ve eğer sola doğru kırmasa Kvyat’a yüksek bir süratle çarpmış olacağını söyledi.

Sainz yine de takım arkadaşını suçlamadığını ve onun yerinde olsa aynı şeyi yapacağını dile getirdi.

“Büyük ihtimalle aynı şeyi yapardım. Yarış başında olduğumuz için piste geri dönerken çok dikkatli olacağımı zannetmiyorum.”

“Ancak aramızda bulunan hız farkından ötürü ya direksiyonu kıracaktım ya da iki araçta yarış dışı kalacaktı.”

“Üzücü bir durum ancak yarış başlangıçlarında her zaman olabilecek bir talihsizlikti.”

Kvyat ise bu konu hakkında, Sainz’ın spininin kendisi ile bir alakası olmadığını savundu.

Kvyat, “Yan aynalarımdan bir şeyler olduğunu gördüm ama açıkçası kendimle alakalı olduğunu düşünmedim. Belki de soğuk lastiklerden dolayı olmuştur.”

Sainz ekledi, “Hayır, lastikler uygun sıcaklıktaydı. Beni şasırtan olay Kvyat’ın bu kadar dikkatsiz bir şekilde piste geri dönmesi oldu. Çarpmamak uğruna ani bir manevra yapmak zorunda kaldım ve spin attım.”

“Benim için bu bir yarış talihsizliği. Onu bu olay için suçlamayacağım ben de büyük ihtimalle aynı şeyi yapardım.”

“Eğer geride kalan araç iseniz milisaniyeler içinde düz gitmeyi ve takım arkadaşınız ile bir temas yaşamayı veya manevra yapmayı göze almanız gerekiyor.”

Kvyat yarışın ilerleyen zamanlarında yarış dışı kaldı ve takım arkadaşı Sainz 8. sırayı elde etti. İspanyol pilot ise attığı spin sonrasında bu sonucu elde etmeyi hiç beklemediğini söyledi.

“Hayır, kesinlikle hayır. Özelliklede hafta sonundan beri iyi olmayan bir tempoya sahipken. Hiç ümidim yoktu ancak ilerleyen turlarda araca ve kendime güvenim geldi. Birkaç kişiyi pist üzerinde geçebildik ve sonuç olarak 8.’liği elde ettik.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz