FIA Verileri Hamilton’ın Kasıtlı Olarak Frenlemediği Yönünde

0

Azerbaycan GP’si hakemleri elde ettikleri telemetri verilerine göre Lewis Hamilton’nın, Sebastian Vettel ile yaşadığı çarpışmada herhangi bir kasıt ile frenlemediğine veya ani bir kalkış yapmadığına karar verdi.

Sebastian Vettel ise 15. viraj çıkışında Hamilton tarafından fren testine tutulduğu konusunda iddialarına devam ediyor. FIA komitesinin Hamilton’ın aracında yaptığı incelemeler ise böyle bir durum olmadığı yönünde.

Vettel yaşanan çarpışma akabinde Hamilton’ın aracının yanına gelerek kasıtlı olarak aracını Hamilton’nın üzerine kırdı. Bu davranış FIA tarafından ‘tehlikeli sürüş’ olarak değerlendirildi ve Vettel yarış içerisinde 10 saniye dur/kalk cezası aldı.

FIA komitesi yarış esnasında yaptığı incelemelerde Hamilton’nın, iki güvenlik aracı esnasında da aynı yerde aynı şekilde davrandığını kaydetti.

Uzun Bakü düzlüğüne çıkmadan önceki son viraj olan 16. viraj çıkışında güvenlik aracını geçmemek için arasına mesafe koyduğunu söyleyen Hamilton, kuralları çiğnememek adına böyle bir karar aldığını söyledi.

Vettel ise Hamilton’nın doğru bir davranış göstermediğini ve bilinçli olarak önünde yavaşladığını iddia ediyor.

Vettel, “Yarış liderinin tempoyu ayarladığını biliyoruz ancak viraj çıkışındaydık ve hızlanarak ilerliyordu sonrasında aniden frenlemeye karar verdi. Ben durumu görür görmez frenlere asıldım ama mesafem yeterli değildi ve çarpmak zorunda kaldım. Bence gerçekten çok gereksiz bir davranıştı.” yorumlarında bulundu ve Hamilton’nın mantıklı bir hareket yapmadığını savundu.

Hakemler komitesinin hazırladığı raporda, “Hakemler #5 numaralı araç ile #44 numaralı aracın yan yana iken çarpıştığı pozisyonu değerlendirmiştir. Hakemler komitesi bu manevranın tehlikeli bir sürüş arz ettiği kararına varmıştır.”  denildi.

‘O an’ hakkında sorulan soruları yanıtlayan Vettel, “Yanına sürdüm ve ufak bir çarpışma yaşadık ancak amacım çarpmak değildi sadece ellerimi kaldırmak amaçlı yanına sürmüştüm.” dedi ve açıklamalarına devam etti,

“Ona herhangi bir hakaret içerikli hareket çekmedim. Yalnızca ona ‘ne yapıyorsun?’ demek istediğimi göstermek istedim çünkü yarış içinde onunla konuşamıyorum. Yinede yaptığım davranış çok doğru değildi.”

Yarıştan Men Tehlikesi

Vettel, Hamilton ile yaşadığı olay sonucunda yarış esnasında aldığı 10 saniye dur/kalk cezasına ek olarak hanesine yazılan 3 adet ceza puanı aldı. Bu ceza Vettel’in son 12 ay içerisinde aldığı 9. ceza puanı oldu.

Vettel F1 kurallarına göre şu an bir yarıştan men edilmekten sadece 3 puan uzaklıkta, tabi ki bu durumda olmasında 2016 yılında aldığı cezalar etkili.

Ancak geçen sezon Britanya GP’sinde Felipe Massa’yı pist dışında geçtiği için aldığı 2 puanlık ceza, gelecek 2 yarışta herhangi hatalı bir davranış yapmaması durumunda silinecek.

Bu ceza puanları Silverstone yarışının ardından gelen ilk Pazartesi günü silinecek.

Vettel’in Ceza Puanı Tablosu

2016 Britanya GP’si – Felipe Massa’yı pist dışında geçme (2 puan)

2016 Malezya GP’si – Nico Rosberg’le ilk virajda çarpışma (2 puan)

2016 Meksika GP’si – Frenleme esnasında Daniel Ricciardo’nun önünü ikinci defa kapatma (2 puan)

2017 Azerbaycan GP’si – Lewis Hamilton’a karşı bilinçli olarak tehlikeli sürüş gösterme (3 puan)

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz