2017 Azerbaycan GP, yılın en olaylı yarışlarından biri oldu. Yarış boyunca geçişler, temaslar, piste dağılmış parçalar, 3 güvenlik aracı periyodu ve 1 kırmızı bayrak gördük. Şampiyonluk için mücadele eden iki isim arasındaki gerilimin yükselmesi de cabası. Gelin yarıştaki hatırlanmaya değer anlara tekrar bakalım.

İlk turdaki kaos

İlk tur tam da bir cadde pistinden bekleyeceğimiz bir ilk turdu. İlk virajda dışarı çıkan Daniil Kvyat’a çarpmamak için takım arkadaşı Carlos Sainz’ın spin attığını gördük ancak asıl olay 2. virajda Valtteri Bottas’ın Kimi Raikkonen’e çarpmasıyla geldi. Raikkonen birkaç sıra geriden de olsa yarışa devam ederken Bottas pite gelmek zorunda kaldı ve bir tur geriye düştü.

Verstappen yine yarış dışı kaldı

Max Verstappen’in şanssız sezonu devam ediyor. İlk turdaki temasların ardından kendisini 4. sırada bulan Verstappen önündeki Sergio Perez’i geçmek için zorluyordu ki Red Bull’u kendisini yarı yolda bıraktı. Tıpkı bir önceki yarış Kanada GP’de olduğu gibi üst sıralar için mücadele edebilecekken yarış dışı kaldı. Hollandalı pilot böylece son 6 yarışın 4’ünden de kendinden olmayan sebeplerden ötürü puansız ayrılmış oldu. Ayrıca şampiyonada takım arkadaşı Ricciardo’dan 47 puan geride.

Şampiyonlardan alevler fışkırıyor!

Azerbaycan GP’nin olaysız bir yarışa sahne olacağı düşünülürken Daniil Kvyat’ın dar bir caddede yolda kalması ve otomobilinin kurtarılamamasının ardından güvenlik aracı girdi. Bu durum pit stopların aradan çıkmasını sağlarken güvenlik aracı çıkar çıkmaz yaşanan temaslar nedeniyle piste birçok parça döküldü.

Bu parçaları temizlemek için bir kez daha güvenlik aracı periyoduna gidildi. Yarış yeniden başlayacağı zaman Lewis Hamilton bir virajda fazla fren yaptı ve böylece Sebastian Vettel, Hamilton’ın arkasına dokundurdu. Buna sinirlenen Vettel, Hamilton’a yandan çarptı. Bu, birbirine saygı dolu açıklamalar yapan ikilinin arasında alevlenen ilk kıvılcımdı. Sezonun ilerleyen zamanlarında bu durum şampiyonayı nasıl etkileyecek göreceğiz.

Force India’lar çarpıştı

Hakemler yeter diyordu, pilotlar durmak bilmiyordu, Force India pit duvarı ağlıyordu… Evet, olaylar yukardakilerle sınırlı kalmamıştı, bu kez de güvenlik aracının ardından yaşanan mücadelede Force India’lar birbiriyle çarpıştı. 4. ve 5. sırada yarışı sürdürmekte olan ve podyuma göz kırpan Force India pilotları Kanada GP’nin ardından bir kez daha karşı karşıya geldi. Perez’in ön kanadındaki hasar onun yarışı bitirmesine sebep olurken Ocon’un da lastiği patladı.

Kırmızı bayrak

Piste art arda saçılan parçalar sonrası üçüncü kez güvenlik aracı sahneye çıktı ve en sonunda 22. turda kırmızı bayrak geldi. Bu, hakemler için pistin temizlenmesi için yeterli zaman, izleyiciler içinse rahat bir nefes demekti.

Ricciardo 3 aracı birden geçti

Kırmızı bayrak periyodu bitip, yarış yeniden başladığında ana düzlüğün her yerinde birbiriyle mücadele eden araçlar vardı, üstelik DRS’siz. Bu mücadelelerden birinde ilk viraj pozisyonu için 4 araç birden mücadele ederken Ricciardo yarış için hayati önemde olan geçişini yaptı. Bu geçiş sonra ona yarışı kazandıracaktı.

Hamilton’ın kafalığı çıktı

Hamilton yarışı önde götürürken kafalığı yerinden çıkmaya başladı. İlk başlarda Hamilton düzlüklerde eliyle durumu düzeltmeye çalışsa da en sonunda pite geldi ve liderliği bırakmak zorunda kaldı.

Vettel ceza aldı

Vettel’le Hamilton’ın arasında yaşanan olay inceleme altına alınmıştı ve herkes cezayı merak ediyordu. Diskalifiye olacağı, yarıştan men cezası alabileceği konuşulanlar arasındaydı. Ancak Vettel 10 saniye dur kalk cezası aldı. Vettel durumdan hoşnut olmasa da cezasını çektikten sonra zorunlu pit yapan Hamilton’ın önünde döndü. Böylece şampiyona açısından durumu minimum hasarla atlatmış oldu.

Sauber’ler birbirini tıraşladı

Sauber’ler yarış boyunca ekrana gelmemekten hoşnut olmamış olmalılar ki “Biz de birbirimize girelim!” dediler. Birçok pilotun yarış dışı kalması nedeniyle puan mücadelesine girişen Sauber pilotları yarışı 10. ve 11. bitirdiler.

Bottas Stroll’ü finiş çizgisinde avladı

Hani yarış boyunca yaşadıklarımız yetmemiş gibi bir yarış nasıl heyecanlı bitebilirdi? Cevap tıpkı 2011 Kanada GP’de olduğu gibi fotofiniş oldu. Valtteri Bottas üçüncülüğe çıktıktan sonra Lance Stroll’le aradaki 10 saniyelik farkı birkaç turda eritti. Son tura geldiğimizde bunun yetmeyeceği düşünülürken Azerbaycan’ın uzuuun upuzuuun düzlüğünde DRS ve hava koridoru fırsatını yakalayan Bottas, son metrelerde Stroll’ü geçip yarışı Kanadalı pilotun yalnız 0.1 saniye önünde ikinci sırada tamamladı. İlk turda bir tur geriye düşen Fin pilot için hiç de fena değil.

Stroll kariyerinin ilk podyumunu elde etti

Stroll, son saniyelerde ikinciliği kaptırmanın üzüntüsünü yaşasa da kariyerinin ilk podyumunu 8. yarışında elde etti. Sezona şanssız başlayan Kanadalı pilot, kendi evindeki yarışta geriden başlayıp yaptığı geçişlerle ilk puanlarını aldıktan sonra Azerbaycan GP’de Q3’e kalıp takım arkadaşı Massa’yı geçti ve yarış süresince beladan uzak durup podyumu hak etti. Çabalarından ötürü taraftarların oylarıyla yarışın sürücüsü seçilen Stroll, ilk podyumunda Ricciardo tarafından shoey ile ödüllendirildi.

Mclaren puan aldı

Sıralama turlarından önce Mclaren pilotlarının üzerine grid cezaları yağarken Alonso tek umutlarının kaotik bir yarışta puan almaları olduğunu söylemişti ve tam da dediği oldu. Mclaren’ini bir kez daha iyi bir performanslarla yukarı sıralara çıkaran Alonso, yarışın bir bölümünde kendisini Hamilton ve Vettel’le mücadele ederken buldu. Yarış sonuna dek 9.’luğa kadar düşen İspanyol pilotu, Honda motoru neyse ki bu kez yolda bırakmadı ve Alonso bu sezonun ilk puanlarını almış oldu. Takım arkadaşı Vandoorne ise 12. sırada yarışı bitirerek Mclaren’e sezonun ilk çifte finişini yaşatmış oldu.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz