2017 Azerbaycan GP Yarış – Kanlı Yarışı Ricciardo Kazandı!

0

3 güvenlik aracının girdiği ve yarışın kırmızı bayraklarla durdurulduğu cezaların havada uçuştuğu 2017 sezonunun en kanlı yarışını Red Bull’dan Daniel Ricciardo kazandı. Bottas son saniyede 2’nciliği kazandı ve Lance Stroll podyumu tamamladı.

Lewis Hamilton, ilk virajı rahat bir şekilde lider dönerken takım arkadaşı Bottas yavaş kaldı ve 2. virajda vatandaşı Kimi Raikkonen’le temas yaşadı. Bu temas sonrası Bottas 1 tur geriye düşerken Raikkonen de 5. sıraya gerilemek zorunda kaldı. Bu kazalar sonrası startın kazanan isimleri 4. sıradan 2’nciliğe yükselen Vettel ile 6. başladığı yarışta kendini bir anda 3. sırada bulan Perez oldu.

Kvyat’ın motor sorunuyla pist üzerinde kalması nedeniyle yaşanan ‘Güvenlik Aracı’ periyoduna kadar yarış lideri Hamilton, Vettel ile 2. sıradaki Vettel de Perez’in başını çektiği grupla hatırı sayılır derecede fark açmayı başardı. Güvenlik aracı bölümünde gridin tamamı zorunlu pitleri için pit alanına geldi ve ‘Güvenlik Aracı’ piste girmeden önce yavaşlamaya başlayan Verstappen yarışa o esnada veda etmiş oldu.

Bu noktadan sonra yarışta 10 tur süren bir kaos hakim oldu. İlk SC pistten çıktıktan sonra pist görevlilerinden kaynaklanan bir sorun nedeniyle bir SC bölümü daha yaşandı ve bu bölümde Hamilton arkasındaki Vettel’i yavaşlatmak isteyince Alman pilot duramayıp Hamilton’a çarpmak zorunda kaldı.

Bu temas sonrası sinirlerine hakim olamayan Vettel, aracını Hamilton’ın üzerine sürüp İngiliz pilota kasıtlı olarak vurdu. İkinci SC çıkışında yine kan gövdeyi götürdü ve Bernd Maylander, 3. kez piste girdi ve SC bölümünün ardından yarış kırmızı bayraklarla durduruldu.

Kırmızı bayraktan sonra yarış güvenlik aracı arkasında başlatıldı. Hamilton ve Vettel ilk iki sıradaki yerini korurken Daniel Ricciardo ilk virajda çok geç bir frenle 3. sıraya yükselmeyi başardı. Bu atak ilerleyen turlarda, Hamilton’ın koruma sistemini değiştirmek için pite girmesi ve Vettel’in 10 saniye dur kalk cezası alması nedeniyle Avustralyalı pilota yarış galibiyetini getirecek hamle oldu.

Yarışın büyük çoğunluğunu ikinci sırada geçen Stroll, son saniyede Bottas’a geçilmekten kurtulamadı ve 3. oldu.

Vettel, Hamilton ve kendisinin yaptığı zaruri pit stoplar sonrasında İngiliz pilotun önünde piste dönmeyi başardı ve yarış sonuna kadar şampiyonadaki rakibinin önünde kalarak 4. oldu. Yarışın büyük bölümünü ilk sırada götüren Hamilton, kafa koruma sisteminin kalkması sonucunda zorunlu bir pit yapmak zorunda kaldı ve ancak 5. olabildi.

Ricciardo bu sonuçla bu sezonki ilk kariyerinde ise 5. galibiyeti elde ederken Lance Stroll F1 tarihinde podyuma çıkan en genç çaylak sürücü oldu. Fernando Alonso ise 9. olarak McLaren-Honda’ya bu sezonki ilk puanları getirmeyi başardı.

2017 Azerbaycan GP Yarış Sonucu

Vettel ve Hamilton Arasındaki Kaza
Vettel ve Hamilton Arasındaki Olay Diğer Kamera Açısı
Hulkenberg, Massa ve Magnussen Arasındaki 3’lü Mücadele
Hulkenberg’in Yarış Dışı Kalmasına Neden Olan Kaza
Hamilton’ın Yarışı Kaybetmesine Neden Olan Kafa Koruma Sistemi Değişikliği

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz