Verstappen: Problemler Olmasaydı 3. Sırayı Alabilirdik

0

Red Bull pilotu Max Verstappen, teknik aksaklıklar olmasaydı Azerbaycan GP’sinde 3. sıradan start alabileceğini düşünüyor ve takımının gelişimini ‘iyi’ olarak nitelendiriyor.

Cuma günü antrenmanlarında fırtına gibi esen Verstappen, FP3 seansında takımının açıklamalarına göre hidrolik problemleri yaşadığı için antrenmanları bırakmak zorunda kalmıştı.

Bugün yapılan sıralama turlarında ise Q2 seansında bir süreliğine motor sorunları yaşayan ve daha sonra Q3 seansında bu sorunu vites kutusuna yansıyan Verstappen, istediği sonuçları elde edemezken 5. sırayı alabildi ve Mercedes ile Ferrari’lerin arkasında kaldı.

Ancak dayanıklılık problemleri olmasa Verstappen, kendisinden 0,038 saniye önde olan Sebastian Vettel’i ve 0,186 saniye önde olan Kimi Raikkonen’i çok rahat bir şekilde geçebileceğine inanıyor.

Verstappen, “Açıkcası 5.’lik adına biraz hayal kırıklığı yaşadım ancak sorunlar yaşanmasaydı 3. olabileceğimi düşünüyorum ve evet bu bence iyi bir adım” dedi ve devam etti,

“Sizlerin de görebildiği gibi biraz daha beygir gücü elde ettik ve bu iyi bir şey ama her zaman daha fazlasına ihtiyacınız var, tüm virajların bulunduğu ikinci sektörde halen mücadele içindeyiz.”

Verstappen, Red Bull ve Renault’un birlikte çalışarak bu sorunların acilen üstlerinden gelmelerini istedi.

“Elbette FP3’te yaşadığım sorun ideal değildi ancak Q2’de de benzer sorunlar yaşadım ve motor bazen güç kaybediyordu, bu iyi bir şey değil.”

“Daha sonra Q3’te, ki en önemli turlarımda, bir önce attığım turdan 0,3 saniye daha hızlı gelirken vites problemi ile karşılaştım ve düzlüklerde çok fazla zaman kaybettim. Bu çok can sıkıcı bir durum.”

“Bu sorunların üstesinden gelmeliyiz çünkü bunlar yaşanmamalı.”

Q3 seansında 6. virajda lastiğini patlatan Ricciardo yarın 10. sıradan start alacak ancak o da Ferrari’leri 3.’lük için zorlayabileceğini düşünüyor.

Ricciardo, “6. viraja doğru daha fazla hız kazanmak istedim. Aracın arka kısmı benimle birlikte hareket ediyordu ancak kontrol edememeye başladım ve duvara da yaklaştığım için manevra yapmak zorunda kaldım ve çarptım. Duvarın suçu değildi!” yorumlarında bulunan Avustralyalı pilot devam etti,

“Bence 3.’lük için şansımız vardı. Mercedes aşırı hızlıydı ancak Ferrari’ler daha yakalanabilir durumdaydı, ancak bu pistin ne yapacağı hiç belli olmuyor beni ısırıp 10. sırada bıraktığı gibi sizi de ısırabilir.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz