Ojjeh: McLaren Tarihinin En Başarısız Dönemindeyiz

0

McLaren’in hissedarı Mansour Ojjeh, takımın mevcut döneminin, tarihinin en kötü dönemi olduğunu düşünüyor.

McLAren, 2014 yılında Mercedes’le aynı motoru alamadığından şikayetçi olmuş, 2015 için Honda’yla anlaşmıştı. Ancak Honda motorunun bir türlü bekleneni verememesi üstelik yıllar geçse bile yerinde sayması McLaren cephesinde homurdanmalara sebep oluyor. Bu sefer konuşan isimse McLaren’in tepesindeki isim, Ron Dennis’in takımdan ayrılmasının müsebbibi Mansour Ojjeh.

“Mümkün olduğu kadar sıkı çalışmaya çalışyoruz fakat şirkette yapması zor olan fantastik insanları elde tutmak ve onları motive tutmak. Kazanıyorken bu çok daha kolaydır, tıpkı 16 yarıştan 15’ini kazandığımız 1988’de olduğu gibi.”

“Esasında onları motive tutmak düzenli kazanırken zordur ve onları siz kötüyken motive tutmak gerçekten zordur. İş yönetimde bitiyor ve şükür ki bizim için çalışan insanların çoğu McLaren için çalışmaktan gururlu.”

Öte yandan motor sorunu yaşamak, McLaren için yeni bir şey değil. İngiliz takım daha önce Honda motorundan Peugeot motoruna geçince de bocalamış fakat yine de kayda değer başarılar elde etmişti. Ama hiçbir dönem, Woking bu kadar zafer kupasından uzakta kalmamıştı. Ojjeh de kötü zamanlar geçirmenin McLaren için alışıldık bir şey olmadığını düşünüyor.

“Bu bizim için gerçekten yeni bir saha. F1’de hiç çok yarış dışı olmamıştık. Peugeot ile berbat bir yılımız oldu, ama yine de bu sefer Honda gerçekten işi küçümsedi.”

“Yol araçları ve bir Formula 1 aracı sahibi olmamız bakımından, biz Ferrari’yle kıyaslayabileceğiniz tek yarışmacıyız. Ama bu hikayeyi bir arada bulundurmak için Formula 1’de başarıya ihtiyacımız olduğu anlamına gelmiyor. Birinde kötü diğerinde gerçekten iyi olamayız. Yol araçları şirketi inanılmaz iyi işler çıkartıyor. Ne yazık ki şu an çözmemiz gereken bir Formula 1 motor sorunumuz var.”

“Geriye kalan her şey şahane: şahane sürücüler, şahane takım.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz