Le Mans 24 Saat: LMP2’leri Mağlup Eden Porsche #2 Kazandı

0

Porsche sürücüleri Timo Bernhard, Earl Bamber ve Brendon Hartley, 6 LMP1 aracının da büyük sorunlarla karşılaştığı Le Mans 24 saat yarışını kazanmayı başardı.

2 numaralı Porsche olaylarla dolu yarışın yalnızca sondan bir önceki saatinde, Bernhard’ın 38 numaralı Jackie Chan DC Racing Oreca ekibinden Ho-Pin Tung’u geçmesiyle liderliği aldı.

Bernhard, kendisi ve Bamber için ikinci ve Hartley’nin için ilk Le Mans galibiyetini Tung’un bir tur önünde kazandı.

3’lünün geç galibiyeti henüz 4. saatte bir motor jeneratör ünitesi sorunuyla karşılaşıp 18 tur geriye düşmelerinin ardından geldi.

Son 3 saate girilene kadar, 1 numaralı Porsche LMP2 araçlarının önünde baskın bir zafer alacak gibi görünüyordu fakat 13 tur gibi büyük bir farkla önde yer alan ekip bir yağ basıncı sorunuyla durmak zorunda kaldı.

Yarışın ilk bölümlerinde hakimiyet tamamen Toyota’nındı ancak Japon üreticinin Le Mans’daki laneti geri döndü ve bütün Toyota’lar sorun yaşadı.

İlk olarak, 8 numaralı TS050, ikinci sırada giderken bir MGU sorunuyla 8. saatte çekişmenin dışında kaldı.Sorunu düzeltme çalışmaları Sebastian Buemi, Anthony Davidson ve Kazuki Nakajima’nın 30 tur geriye düşmesine neden oldu ancak ekip sonunda 9. olmayı başardı.

Diğer iki Toyota ise yarı mesafeyi tamamlamayı bile başaramadı.

Pist rekorunu kırıp yarışa pole pozisyonundan başlayan ve yarış başında alana hükmeden Mike Conway, Kamui Kobasyashi ve Stephane Sarrazin’in kullandığı 7 numaralı Toyota yarışın 10. saati tamamlandıktan sonra debriyaj sorunu ile yavaşlamak ve yarışa veda etmek zorunda kaldı.

Bundan dakikalar sonra Simon Trummer’in 25 numaralı Manor ORECA’sı ile çarpışan 9 numaralı Toyota da yarış dışı kaldı.

Temas Toyota’nın sol arka lastiğinin patlamasına neden oldu ve Nicolas Lapierre büyük hasarla aracını pite getirmeyi başaramadı.

Fakat en kısa yarış ByKolles CLM ekibininkiydi. Oliver Webb, ilk turlarda Terte Rouge’da duvara çarptı ve ikinci saat içinde bir motor sorunuyla yarışa veda etti.

38 NUMARALI ORECA İÇİN LMP2 ZAFERİ VE GENEL 2’NCİLİK 

Oliver Jarvis, Thomas Laurent ve Ho-Pin Tung erken gecikmelerden geri dönmeyi başararak 38 numaralı Jackie Chan DC Racing ORECA-Gibson ile LMP2 sınıfını kazandı ve genel klasmanda ikinci oldu.

Nelson Piquet Jr, Mathias Beche ve David Heinemeier Hansson’un kullandığı 13 numaralı The Rebellion Racing ORECA kendi serisini ikinci tamamlayarak podyuma çıkan son ekip olmayı başardı.

GTE’DE LİDERLİK SON TURDA EL DEĞİŞTİRDİ 

GTE Pro sınıfında galibiyet savaşı, #97 numaralı Aston Martin ve #63 numaralı Chevrolet Corvette arasında son tura kadar devam etti.

Son tura kadar Jordan Taylor’u kovalayan Jonny Adam, bitime 5 dakika kala yaptığı ilk atakta başarısız oldu ancak son turda Corvette’in lastiğinde yavaş patlak meydana geldi ve #97 numaralı Aston Martin yarışı kendi sınıfında lider tamamlamayı başardı.

Lastik patlaması sonunda 2.’lik Ford Chip Ganassi’ye giderken Taylor Corvette’i finişe 3. sırada getirmeyi başardı.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz