2 gün önce en çok tur tamamlayan pilotlar yazı dizimizde, başarılarını çeteleye altın harflerle kazıyan isimlerden bahsetmiştik. Sıra hiçbir şey başaramayıp gönüllerin şampiyonu olan isimlerde…

Yarış Kazanamadan En Çok Yarışan Pilot – Andrea de Cesaris 208 Yarış

Pastor Maldonado’nun 3 kuşak öteden akrabası olan Andrea de Cesaris hızlı ama bir o kadar da çılgın bir pilottu ve bolca kaza yaptığı için kendisine Crasheris lakabı takıldı. 80-94 yılları arasında başta Alfa Romeo olmak üzere çeşitli takımlarla yarışan İtalyan pilot, 148 kez yarış dışı kalarak tarihte hiç kimseye nasip olmayacak bir rekora imza atarken çıktığı 208 yarışta hiç kazanamadı. Onun en iyi sonuçları 83 Almanya ve 83 Güney Afrika yarışlarında elde ettiği 2’nciliklerdi.

de Cesaris’i bu alanda Nick Heidfeld (183) ve Martin Brundle (158) takip ediyor.

Puan Kazanamadan En Çok Yarışan Pilot – Luca Badoer 51 Yarış

Ferrari’de uzun yıllar boyunca gıkını çıkarmadan test pilotluğu görevini üstlenen Badoer, 2009 yılında Felipe Massa’nın kazası sonrası 2 yarışlığına, yıllar boyunca yanıp tutuştuğu Şahlanan Atı elde etti. Ancak o kadar kötü bir performans sergiledi ki, ona ‘look how bad you are’ (bak, ne kadar kötüsün) dediler. Ama o, 1999 Avrupa GP’sinde Minardi’si su kaynatınca kaybettiği puanlar için ağlayabilecek kadar duygusal ve sadıkane bir pilottu. Ama olmadı, Luca çıktığı 51 yarışta hiç puan alamadan emekli oldu.

Luca Badoer’i bu alanda Charles Pic (39) ve Max Chilton (35) takip ediyor.

Podyum Elde Edemeden En Çok Yarışan 2. Pilot – Nico Hulkenberg 122 Yarış

Aslına bakılırsa bu alanda rekor 128 yarışla Adrian Sutil’e ait ancak mevcut grid içerisinde yer alan bir pilottan bahsedelim istedik. Nico Rosberg ve Lewis Hamilton’la birlikte, GP2’de ilk sezonunda şampiyon olup F1’e giren 3 sürücüden biri olan Hulkenberg, paydaşları nezdinde başarılı olamadı. Kariyerindeki en büyük başarısı 2010 Brezilya GP’de elde ettiği pole pozisyonu ve 2012 Brezilya GP’sinde birkaç turu lider tamamlamasıydı. Ağırlık dezavantajı, konsantrasyon eksikliği, Pirelli lastiklerine adapte olamaması gibi sorunlar bugüne kadar Alman pilotun başarısız olmasına neden olan etkenlerdi ve o, daha geniş 2017 araçları ve daha az aşınan Pirelli lastikleriyle çok daha mutlu görünüyor. Bakalım, kürsü hasretine son verebilecek mi?

Pole Kazanamadan En Çok Yarışan Pilot – Martin Brundle 165 Yarış

Mario Andretti, Carlos Reutemann, Jacques Villeneuve henüz çıktıkları ilk yarışta pole pozisyonu elde etseler de herkes onlar kadar şanslı değildi. Örneğin F1’de 84-96 arasında 12 sezon yarışan ve 1990 Le Mans 24 Saat galibi Martin Brundle gibi. İngiliz pilot çıktığı 165 yarışın hiçbirine ilk çizgiden başlamaya hak kazanamadı. Şimdilerde gridde eğlenceli röportajlarıyla tanıdığımız Martin Brundle için ne kötü bir istatistik ama…

Brundle’ı bu alanda takip eden isimler Johnny Herbert (165) ve Derek Warwick (162).

Şampiyon Olamadan En Çok Yarışan Pilot – Rubens Barrichello 326 Yarış
Rubens Barrichello Loews Hairpin, Monte Carlo 2005

Rubens Barrichello 93-2011 arasında 19 sezon boyunca aralıksız bir şekilde gridde mücadele etti. Yarışlar kazandı, podyum elde etti fakat başarıları bundan öteye gidemedi. 2000-05 arasında Schumacher’in yanında 2. pilot olduğu için şampiyon olma şansı zaten yoktu. Ancak, şampiyon olmak için tek gerçekçi şansı olan 2009’da da sezona kötü başlayınca ipi takım arkadaşı Jenson Button göğüsledi. Ve güleç Brezilyalı 326 yarış sonunda tek bir şampiyonluk dahi elde edemeden kariyerini sonlandırdı.

Barrichello’yu takip eden isimler Ricardo Patrese (257) ve Jarno Trulli’ydi (256).

BONUS – 165 Yarışta Ne Pole Ne Podyum Ne de Galibiyet Elde Edebilen Martin Brundle

1983’te Ayrton Senna’nın Britanya F3 Şampiyonası’ndaki en büyük rakibi olan ve efsaneye karşı 7 yarış galibiyet elde eden Martin Brundle’ın bu kadar kötü şöhrete sahip bir rekorla F1’den ayrılacağını kim tahmin edebilirdi ki? Bir zamanlar kıyasıya rekabet ettiği Senna F1’de tarih yazarken o, ne pole pozisyonu ne podyum ne de yarış galibiyeti elde edemeden gridden ayrıldı. Eh, nasip değilmiş!

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz