Bir pilot için en unutulmaz anlardan biri ilk zaferidir kuşkusuz. 1978’den beri Kanada GP’sine ev sahipliği yapan Montreal pistinde bugüne dek 6 pilot kariyerlerinin ilk galibiyetini elde etti.

1978 – Gilles Villeneuve

Kanada GP, 1978 sezonunun son yarışıydı. İlk tam sezonunu geçirmekte olan Villeneuve yarışa 3. sıradan başladı. Muhafazakar bir açılış bölümünün ardından 24. turda Jody Scheckter’ı geçen Villeneuve, Jean-Pierre Jarier’in yaşadığı yağ sızıntısı sorununun ardından liderliğe yükseldi. Bir Kanadalı pilotun ilk kez yarış kazanacağına tanık olan seyirciler, Ferrari’nin V12 motorunu bastırırcasına tezahüratlar ettiler. Villeneuve yarış sonunda duygularını “Bir yarış kazanmak elbette güzeldir. Ancak ilk zaferinizi kazanıyorsanız ve bir de bu kendi ülkenizde oluyorsa anlatılamaz bir şey. Bugün hayatımın en mutlu günü.” diyerek özetledi. 1982’deki trajik ölümünün ardından piste Gilles Villeneuve’ün adı verildi.

1989 – Thierry Boutsen

1989 Kanada GP’si, bu pistte sık sık gördüğümüz gibi yağmurlu bir yarıştı. Boutsen Williams için yarışıyordu ve FW13’ü ile birlikte gridde 6. sıradaydı. Yarışın yarısına gelindiğinde Ayrton Senna, iki Williams pilotu Riccardo Patrese ve Thierry Boutsen’in önündeydi. Patrese aracının zemininde yaşadığı sorundan ötürü Boutsen’e tur başı 1 saniye kaybedip geçildi. Ancak asıl dramatik olay, lider giderken Senna’nın motorunun patlamasıydı. Belçikalı pilot böylece kariyerinin ilk zaferini elde etmiş oldu.

1995 – Jean Alesi

Alesi, kariyerine 1989 yılında başlamış ve Tyrell’le çıktığı ilk yarışta 4. olarak büyük bir etki yaratmıştı. Gelecekte galibiyet alacağına kesin gözle bakılan Fransız pilotun bu hayalini gerçekleştirmesi için 91 yarış beklemesi gerekecekti. 1991 yılında Ferrari’ye geçen Alesi, takımın düşüşte olduğu yıllarda takıma katlıldığın şanssızlıklarla, dayanıklılık sorunlarıyla ve rekabetçi olmayan bir araçla baş etmek zorunda kalmıştı. Ancak bu sabrı onu bir kere de olsa ödüllendirecekti.

Alesi’nin yarışı oldukça sıradan gidiyordu. Yarışa 5. başlamış ve iyi bir startın ardından lider Michael Schumacher’in arkasında ikinciliğe yükselmişti. Schumacher’in yaşadığı vites kutusu sorunu Alesi’nin liderliğe yükselmesini sağladı. Son turlarda duygularına yenik düşen Fransız pilot: “Her frenlediğinde gözyaşlarım vizöre çarpıyordu. Bir tur kadar kendimi kaybettim ama sonra kendi kendime dedim ki: ‘Şimdi sürmeye geri dönmen lazım!'” dedi. İlk ve tek zaferini 31. yaşgününde elde eden Fransız pilot için, Gilles Villeneuve ile özdeşleşmiş 27 numara ile galibiyeti elde etmek de bir o kadar özeldi.

2007 – Lewis Hamilton

Lewis Hamilton çaylak sezonuna fırtına gibi başlamış ilk 5 yarışında 5 podyum elde etmişti. Cumartesi günü takım arkadaşı Fernando Alonso’ya neredeyse yarım saniye fark atarak polü elde eden Hamilton, startta da yerini korumayı bildi. İlk virajda dışarı taşan Alonso ise gerilere düştü. Rahat bir liderlik geçiren Hamilton’ın avantajı, Robert Kubica’nın yaşadığı büyük kazanın ardından giren güvenlik aracıyla yok oldu. Yarış boyunca toplam 4 güvenlik aracı girse de bu, İngiliz pilotun temposunu etkilemedi ve Hamilton yarışı Heidfeld’in 4 saniye önünde kazandı.

Yarış sonrasında Hamilton: “Bu inanılmaz bir gündü, tarih yazdık; buraya, Kanada’ya ilk gelişimde. Müthiş bir sezon oldu. 6 yarışta 6 podyum elde ettim ve kazanmak için hazırdım. Geriye yalnızca ne zaman ve nerede olacağını bilmek kalmıştı.”

2008 – Robert Kubica

2007’de Kanada’da geçirdiği kazadan 1 yıl sonra Robert Kubica şeytanın bacağını kırdı. Yarıştaki önemli sorunlardan biri pistin bozulmaya başlayan zeminiydi. Robert Kubica, yarışa Lewis Hamilton’ın arkasında başladı ancak 18. turda giren güvenlik aracı nedeniyle öndeki pilotlar pite girdi. Hamilton pitlerin ardından Kubica ve Raikkonen’in ardına düşmüştü. Kubica ve Raikkonen, pit çıkışındaki kırmızı ışık nedeniyle beklerken Hamilton dikkatsizliği nedeniyle bunu çok geç fark etti ve Raikkonen’e arkadan çarparak kendisini ve Fin pilotu yarış dışı bıraktı. Rosberg ise Hamilton’a çarptı ancak ön kanadına hasar verse de yarışa devam etmeyi başardı.

Kötü bir gün geçiren Mclaren ve Ferrari’nin yokluğunda sahne BMW pilotlarına kaldı. Güvenlik aracı ardında pite girmeyen Heidfeld farkı açtı ve pitlerin ardından Kubica’nın önünde döndü. Ancak ağır otomobiliyle Kubica’ya direnemeyen Heidfeld geçildi ve Kubica yarışın sonuna dek liderliğini sürdürdü. Polonyalı pilot yarışı kazanmakla kalmayıp pilotlar şampiyonasında da liderliği ele geçirdi. Bu, 2006 Japonya GP’sinden bu yana Ferrari ya da Mclaren’in kazanmadığı ilk yarış oldu.

2014 – Daniel Ricciardo

Tüm sezonu domine eden Mercedes, Kanada için de mutlak favoriydi. Hamilton ve Rosberg ikilisi yarışın başlarında farkı açmalarına karşın, yaşadıkları sorunlardan ötürü gerideki pilotlara tur başı 1-2 saniye kaybetmeye başladı. Lewis Hamilton en sonunda fren sorunuyla yarış dışı kalırken, Rosberg hızını düşürerek yarışa tutunmayı başardı ancak tek pit stop stratejisiyle yarışan Perez’in ardında onlarca tur geçiren Ricciardo, son 3 turda yapması gerekeni yaptı ve Meksikalı pilota yaptığı kritik ataktan sonra DRS alanında Rosberg’i geçmeyi başardı. Güvenlik aracı ardında biten yarışta, “gülen adam”ın sürpriz zaferi 2014 Kanada GP’yi unutulmaz yarışlardan biri yaptı.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz