Kanada’daki kritik yarışa giderken geçtiğimiz yıllardaki derecelerden önceki kazananlara, anahtar istatistikleri ve bilgileri buraya bırakıyoruz. Keyifli okumalar.

Montreal: Fren, fren, fren…

F1 pistleri frenler üzerinde, Ile Notre-Dame’ın etrafında uzanan ve kıvrılan 4.361 km’lik pistten daha zor olamazlar. Aşırı hızlı düzlükler, yavaş virajlar ve şikanların kombinasyonu, saatte 350 km hıza yaklaşan araçların aynı zamanda birkaç büyük frenlemeye dayanmak zorunda olduğu anlamına geliyor, özellikle 1, 10 ve 13’üncü virajlarda. Eğer Kanada’da mekanik bir sorun yaşayacaksanız, onlar muhtemelen hem gitmenizi hem de durmanızı engelleyen şeyler olacaktır.

Kilit Viraj

Montreal’de 10’uncu virajın U dönüşü hiç hata yapmamak için yeterince zor – fakat bu, hemen takvimdeki en zor bölümlerden biri, son şikan tarafından takip ediliyor. Şikana, saatte 340 km hızla yaklaşan pilotlar, sadece 1.2 saniye içerisinde yaklaşık 200 km/s yavaşlayarak vahim bir frenleme altında 5.6G kuvvetindeki yüklere maruz kalıyorlar. 13. virajın yüksek kerb’ü ile geçinmek zorlu fakat, özellikle DRS alanının en küçük bir hatayı bile cezalandırabileceği göz önüne alındığında 14. viraj sürücülerin kesinlikle hata yapmaması gereken bir yer. Ve hatalardan bahsetmişken, dış tarafta bir şampiyonlar duvarı yatıyor – ki burası yıllar boyunca birçok şampiyon sürücüyü avladı.

Yalnızca Bir Montreal Ustası Var

Kanada’da mevcut sürücülerden yalnızca biri, birden fazla galibiyete sahip – fakat bu adam okkalı bir 5 galibiyete sahip. O halde Hamilton’ın sık sık Montreal uzmanı olarak addedilmesi şaşırtıcı değil – Gilles Villeneuve pistinin benzersiz özellikleri ve 3 kez dünya şampiyonunun arasında bağlayıcı bir şey var. Hamilton’ın başarılarını tarihe vurduğunuzda, burada yalnızca bir sürücü ondan daha iyi bir rekora sahip? Sarsıcı 7 galibiyetle Michael Schumacher…

Kanada GP’sindeki en iyi yarış sonuçları.
Büyük Rakam
50 yıl önce Jack Brabham ilk Kanada GP’sini kazandı.

Bu yıl Kanada GP’sinin 50. yıl dönümü ve yarış organizatörleri bunu kutluyor olacaklar. Ülkenin ilk yarışı 1967’de Mosport pistinde düzenlendi. Yağmurun vurduğu ve 2 saat 40 dakikadan daha uzun süren heyecanlı yarışı kendi takımıyla Jack Brabham takım arkadaşının önünde kazandı. Kanada o günden beri, 1975, 1987 ve 2009 yılların haricinde her zaman takvimin bir parçası oldu.

Lewis ve Seb Şov
Kanada GP’sindeki en iyi sıralama turu sonuçları

Montreal’de son 10 yılda Lewis Hamilton ve Sebastian Vettel dışında tek bir adamın pole pozisyonu vardı – ve o adam artık gridde değil (ipucu – o, F1’in son dünya şampiyonu). Aslında, Fernando Alonso burada ilk sıradan başlama tecrübesine sahip bir diğer mevcut sürücü, fakat bu 2006’daydı. Mercedes son yıllarda egemenliğe sahipti, fakat son dönemdeki formu göz önüne alındığında Cumartesi günü Ferrari’ye karşı bahse girmezsiniz diye tahmin ediyoruz. Bu nedenle asıl soru, Kimi Raikkonen Monaco’daki pole pozisyonu ivmesini sürdürebilecek ve Kanada’daki ilk ilk çizgi startını elde edebilecek mi?

Max Nerede?
Mevcut sürücülerin Kanada’daki podyum finiş sayıları.

Fotoğrafta gördüğünüz pilotlar arasındaki ilginç gerçek: 2017 şampiyonasının zirvesindeki iki pilotun Kanada’da geri kalan pilotların toplamı kadar podyuma finişe sahip olduğu. Lewis Hamilton ve Sebastian Vettel rahatlıkla bu listenin başını çekiyor. Fernando Alonso, Seb’in ensesinde, ancak İspanyol’un bu sene çetelesine podyum eklemesi olası değilken eksikliği en dikkat çekici olan isim kuşkusuz Max Verstappen. Uçan Hollandalı geçen yıl 4’üncüydü – bu hafta sonu daha iyi bir sonuç alabilecek mi?

Alıntıya Dikkat
Günlük işime geri dönmek için hazırım. Kanada GP’sini her zaman sevdim. Gerçek bir yarışçının pisti.

2001’den beri ilk kez Monaco GP’sini kaçıran Fernando Alonso, ona her zaman nazik davranmayan bir pistle F1’e geri döndü. 2 kez dünya şampiyonu 2006’da burada kazandı ve 2010 ile 13’te bir kez daha podyumdaydı – ancak aynı zamanda Montreal’de 6 kez yarış dışı kalmasıyla da övünebilir – ki bu İspanyol’un herhangi bir pistteki en kötü rekoru. İspanyol geçen yıl sıralama turlarında sansasyonel bir havadaydı, ancak çekişmeli yarış boyunca puan barajının dışında kalmıştı – Alanso’nun 2017’de bunu rayına oturtmasının olasılığı nedir?

McLaren (Hemen Hemen) Ulaşılamaz

McLaren, bu hafta sonu yarışı kazanmak için pek muhtemel bir aday olmayabilir, fakat onlar yine de hafta sonundan 13 galibiyet gibi emsalsiz bir rekorla ayrılacaklar. Son 10 yılda 4 kez kazandılar – 3 kez Lewis Hamilton sayesinde ve bir kez de tarihin en uzun ve gelmiş geçmiş en çılgın yarışlarından biri olan 2011 Kanada GP’sinde ayakta kalmayı başaran Jenson Button aracılığıyla. Ferrari asıl meydan okuyan ekip – Aslında Scuderia Gilles Villeneuve pistinde McLaren’den daha çok kazandı, fakat 2004 Schumacher’den beri Kanada topraklarında zafer kazanamadılar. Bu arada birçok takım 5’inciliği paylaşıyor: Tyrrell, Benetton, Red Bull ve Mercedes, tüm ekiplerin 2 galibiyeti var.

Seans Zamanları

Türkiye’nin yerel saati ve Montreal’in yerel saati arasında 7 saatlik bir fark var. Bu yüzden tüm seans bilgileri TSİ’ye göre şu şekilde olacak:

9 Haziran Cuma 1. Antrenmanlar 17.00 – 18.30 

9 Haziran Cuma 2. Antrenmanlar 21.00 – 22.30

10 Haziran Cumartesi 3. Antrenmanlar 17.00 – 18.00

10 Haziran Cumartesi Sıralama Turları 20.00 – 21.00

11 Haziran Pazar Büyük Yarış 21.00

Not: Fotoğraflar ve bilgiler F1’in resmi sayfasından alınmıştır.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz