Bu yıl Kanada GP’sinin 50. yıl dönümü kutlanıyor. Etkinlik, ilk olarak 1967 yılında Mosport Park’ta düzenlendi ve yalnızca 3 yıl dışında her sene takvimde yer almayı başardı ve Montreal, mevcut kontratla 2029’a kadar yarışlara ev sahipliği yapacak.

Geçtiğimiz 50 yılda Kanada GP’lerinde meydana gelen bazı önemli anları hatırlayacağız.

1967 – Kanada Takvime Katıldı

Formula 1’in Kanada’ya ilk ziyareti, 1967’nin Ağustos’unda Mosport Park’ta gerçekleşti. Islak hava koşulları 90 turluk yarış boyunca etkili olurken Jack Brabham, yarışı sezon sonunda şampiyon olacak takım arkadaşı Denny Hulme’un önünde kazandı. Brabham-Cooper ikilisi gridin geri kalanından net bir şekilde üstündü ve Black Jack, takım arkadaşı dışında herkese tur bindirmişti.

1973 – Güvenlik Aracı Karmaşası

1973 Kanada GP’si bir F1 yarışında bir Güvenlik Aracı’nın kullanıldığı ilk yarış olarak tarihe geçse de sarı Porsche 914’ün yarışa liderlik etmesi kafa karışıklığına yol açtı. Durum, pit-stop aşamasında daha fazla şaşırtıcı olaylara sahne olarak işleri daha da kötüleştirdi. Ve nihayetinde Peter Revson galibiyetini ilan etti.

1978 – Yerel Kahraman

Mosport ve Mont-Tremblant’teki birkaç yarışın ardından Kanada GP’si 1978 yılında insan yapımı ve Montreal’in şehir merkezine yakın bir ada olan Île Notre-Dame’e taşındı. Herkesin yerel kahraman Gilles Villeneuve’den ümidi yüksekti ve Ferrari pilotu hem kariyerinin ilk zaferini kazandı hem de kendi topraklarında yarış kazanan ilk Kanadalı oldu. Varını yoğunu ortaya koyarak yarışan Gilles, 1982’de Belçika GP’si sıralama turlarında geçirdiği kaza sonrasında hayatını kaybetti ve ölümünün ardından Montreal’deki piste onun adı verildi.

1980 – Alan Jones Tacı Takıyor

Montréal, 1980’de sondan bir önceki yarışa ev sahipliği yaptı ve Alan Jones yarışı kazandı. Bu galibiyet, Nelson Piquet’nin yarış dışı kalmasıyla birleşince Avustralyalı pilotun, ilk ve tek dünya şampiyonluğunu kazanmasını sağladı. Avustralyalı’nın şampiyonluk tacı, o sezon yarıştığı Wiliams’ın ilk şampiyonluğunu garantilediği yarıştan 1 yarış sonra gelmişti.

1991 – Mansell’ın Felaketi

Nigel Mansell, ikinci sıradan kalktığı yarışı baştan sonra üstün götürdü ve son turda U viraja taraftarların tezahürat ve alkışları eşliğinde girdi, fakat arka düzlükte bir anda yavaşladı; söylentiler devirin çok fazla düşmesine izin veren Mansell’ın motoru durdurduğunda ısrar etti, fakat takım bir elektrik sorunu yaşandığını belirtti ve Il Leone’nin ezeli rakibi Piquet galibiyeti elde eden pilot oldu.

1995 – Alesi İlk Sırada
Kariyerindeki ilk ve tek galibiyeti kazanan Alesi, kendi aracı pite dönüş turunda sorun yaşayınca zafer turunu Schumacher’in aracıyla yapıyor, 1995 Kanada GP.

Oldukça popüler bir pilot olan Jean Alesi’nin F1’deki ilk ve tek galibiyeti yarış lideri Schumacher’in sonlarda sorun yaşamasıyla birlikte çok kırıcı bir yarışa sahne olan 1995’te geldi. Fransız’ın, pite dönüş turunda yakıtı bitti ve Alesi, kürsüye Schumacher’in Benetton’ın üstünde ve taraftarların alkışları eşliğinde gitti.

1999 – Şampiyonlar Duvarı

1999 Kanada GP’sinde şampiyona lideri Schumacher, yerel favori Jacques Villeneuve ve Damon Hill’in son virajda kaza yaparak yarış dışı kalmasından sonra Gilles Villeneuve pistinin son virajına Şampiyonlar Duvarıadı verildi. 3 şampiyonun yarış dışı kalmasıyla ayakta kalmayı başaran tek şampiyon Mika Hakkinen yarışı Güvenlik Aracı’nın ardında lider tamamladı.

2007 – Hamilton’ın İlk Galibiyeti

Lewis Hamilton, kanın gövdeyi götürdüğü ve pole pozisyonundan başladığı yarışta kariyerindeki ilk galibiyeti elde etti. Lewis Hamilton, birkaç SC periyoduna rağmen liderliği bir an olsun bırakmazken, Robert Kubica’nın U viraja gelirken geçirdiği korkunç kaza ve Super Aguri’yle Takuma Sato’nun gösterdiği performans unutulmazlar arasındaydı.

2008 – Pit Yolu Rezilliği

Hamilton ilk galibiyetinden bir sene sonra bir kez daha pole pozisyonunu elde etti ve yarışın ilk bölümüne liderlik etti. Ancak, İngiliz pilot yıllar boyunca unutulmayacak o harekete imza attı. SC bölümünde öndeki pilotların tamamı pit alanına yöneldi ve Kubica ile Kimi Raikkonen pitini İngiliz pilottan daha önce tamamlayıp pit yolunun sonunda kırmızı ışığın sönmesini beklemeye koyuldular. Fakat Hamilton hızını alamayarak Ferrari pilotuna çarptı ve bu kazadan şans eseri kurtulmayı başaran Kubica, kariyerindeki ilk ve tek galibiyetini elde ederken BMW-Sauber de Nick Heidfeld’in ikinciliği ile ilk 1-2 sonucunu elde etti.

2011 – Son Sıradan Birinciliğe

2011 Kanada GP’si tarihteki en efsanevi yarışlardan birine sahne olurken Jenson Button da şüphesiz kariyerinin en iyi galibiyetini elde etti. Pisti vuran yoğun yağmur yüzünden kırmızı bayrakla durdurulan ve 4 saatten daha uzun süren yarışta Vettel, baştan sona üstündü fakat başlangıçta takım arkadaşı Hamilton ve ilerleyen turlarda Alonso ile çarpışıp 5 kez pite girmek zorunda kalan Button, Vettel’in son turdaki hatasından yararlanarak rüya gibi bir galibiyet kazandı.

2014 – Ricciardo Yaralı Mercedes’leri Avladı

Mercedes, F1’in yeni dönemini domine ettiği gibi Kanada’daki yarışın da ilk bölümünde oldukça rahat bir şekilde ilk iki sıradaydı. Ancak hem Hamilton hem de Rosberg yarışın ortasında MGU-K sorunu yaşadı. Hamilton, gittikçe çekilmez bir hal alan fren sorunu yüzünden yarış dışı kalırken Rosberg hızını düşürerek önde kalmayı başardı. Ancak gerilerden gelen Daniel Ricciardo, Perez’i geçerek 2’nci sıraya yükseldi ve yarışın bitimine 2 tur kala Rosberg’i arka düzlükte DRS yardımıyla geçerek kariyerindeki ilk galibiyeti elde etti.

Sizin de hatırladığınız unutulmaz anlar olursa yorumlarla belirtmeyi unutmayın…

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz