İnceleme: Sezonun İlk Kırılma Noktası Barcelona

0

2017 F1 sezonunun ilk 4 yarışı tamamlandı ve takımlar Avrupa sezonuna gelenekselleşen şekilde Barselona’da düzenlenecek İspanya GP’si ile başlayacak. 

Sezonun ilk perdesinde Ferrari ve Mercedes arasında pistten piste değişen ve galibiyetlerin iki ekip arasında eşit şekilde bölüşüldüğü 4 yarış seyrettik. Mercedes, tek turda hala en hızlı ekip olsa da Ferrari’nin lastik aralığını çok kolay bir şekilde yakaladığını ve Pirelli hamurlarıyla daha uzun süre boyunca daha hızlı giderek Vettel’le şampiyonaya liderlik edişini seyrettik. Fakat şimdi, sezonun gidişatı için büyük önem arz eden Avrupa sezonuna başlıyoruz.

Sezon öncesi testlerine ev sahipliği yaparak F1’in yeni çağını başlatan Barcelona, şimdi silahlanma yarışını başlatacak ve ekipler bu sezon için planladıkları ilk büyük güncellemeleri tanıtacaklar. Yeni bir perdenin açılacağı İspanya GP’sinde, alandaki ve yarıştaki güç dengesini belirleyecek faktörlere bir göz atalım.

Pist Yapısı

Bütün pilotların ve takımların takvimde en iyi bildiği pist olan Katalunya’nın bir diğer özelliği ise araç turnusolu olması. Pistin yapısına baktığımızda, orta ve yüksek hızlı virajlara sahip ilk 2 sektör, büyük oranda yavaş virajları bünyesinde barındıran son sektör ve uzun bir start finish düzlüğü bizleri karşılıyor. Yani bir aracın performansını test etmek için gereken her şey burada mevcut. Bu yüzden Katalunya’da hiçbir zaman kötü bir araca yer olmadı ve burada güçlü olan ekip genellikle sezon sonunda ipi göğüslemeyi başardı.

Geçtiğimiz sezonlarda aerodinamik anlamda rakiplerinin gerisinde kalan Ferrari’nin burada büyük farkla geride kaldığı yarışlar seyretmiştik. Getirilecek güncellemelerden bağımsız olacak şekilde konuşmak gerekirse, bugüne kadar Ferrari’nin Shanghai’ın ilk iki sektöründe ve Sochi’nin son iki sektöründe güçlü performanslar sergilediğini gördük. Bu yüzden İtalyanlar’ın bu sezon burada geçmişe nazaran daha güçlü olacağını öngörebiliriz.

2014’ten beri griddeki en kompakt araca sahip Mercedes’in buraya bir kez daha güçlü geleceği aşikarken sezon öncesi testlerinde gölge boksu yapan ve evdeki hesapların çarşıya uymaması ile hayal kırıklığı yaratan Red Bull’un da ilk 4 yarışa oranla daha iyi olma olasılığı oldukça yüksek.

Gelişim Yarışının İlk Topları Ateşleniyor

Katalunya pisti, bütün pilotların ve takımların lastik izine kadar bildikleri bir yer olduğu ve aracı iliklerine kadar test ettiği için büyük güncellemeler ilk kez buraya getiriliyor. Son yıllarda, gelişim yarışının sezona sağlam bir temelle başlamak kadar önemli olduğunu görmüştük. Geçtiğimiz sezon Rusya’da Mercedes’in 1.7 saniye gerisinde kalan Red Bull, getirdiği güncellemelerle Mercedes pilotlarının kazasından da yararlanarak İspanya GP’sini kazanmış ve sezonun ilerleyen dönemlerinde gelişim yarışının kaybedeni Ferrari’yi geride bırakarak Mercedes’in en büyük rakibi haline gelmişti. Bu sebeple buraya getirilecek güncellemeler ön saftaki rekabet için hayati derecede önemli.

Son günlerde yabancı kaynaklarda çıkan haberlere ve analizlere göre Barcelona’da Ferrari ve Red Bull aerodinamik güncellemeler üzerine yoğunlaşacakken son dünya şampiyonu Mercedes’in ana odak noktası araç ağırlığı olacak.

F1 uzmanlarından Mark Hughes, Sky Sports’daki köşesinde konuyla ilgili birtakım değerlendirmelere yer verdi. Hughes’un yazısına göre Mercedes sezon öncesinde orijinal vites kutusunu bir başka üniteyle değiştirmek zorunda kalmış ve ilk 4 yarışta mücadele eden W08, 6 kg daha ağırmış.

Mark Hughes’un yazısında belirttiğine göre orijinal- yani daha hafif- vites kutusunun yeniden yapılandırılmış bir versiyonu, ön ve arka süspansiyon değişiklikleri ve ekibin bundan sonraki yarışlarda ağırlık dağılımını pistten piste değiştirebilmesine izin verecek genel bir ağırlık tasarrufu ile birlikte Barcelona güncellemelerinin bir parçası olacak şekilde ayarlandı.

Ferrari ise Bahreyn’de yeni bir ön kanat tasarımı ve yeni bir zemin konseptini tanıtarak gelişim yarışında erken bir hamle yapmış ve bu Sebastian Vettel’in ikinci galibiyetini almasıyla sonuçlanmıştı. Scuderia’nın Barcelona paketinde tekrar aerodinamiye odaklanması beklenirken, şu anda hem Vettel’in hem de Raikkonen’in 3. turbo-şarj ünitesini kullanmasından dolayı revize edilmiş bir güç ünitesi pek olası görünmüyor.

İlk 3 takım arasında en az güncellemeyi getirmeye hazırlanan Ferrari’deki genel hislerden biri “Bozulmadıysa, onarma.” Fakat 2016 sezonu başında Mercedes’e en yakın araca sahip olan ve gelişim yarışında Red Bull tarafından geçilen Scuderia’nın bu sezon başarılı güncellemeleri sunmak için üzerinde kesinlikle büyük bir baskı olacak.

İlk iki takımı bir kenara bırakırsak, İspanya GP’si öncesindeki en ilgi çekici hikaye Red Bull’un Barcelona’ya ne getireceği. 2017 sezonu öncesinde getirilen aerdinamik düzenlemelerle sezon başında Mercedes’e en yakın ekip olması beklenen 4 kez dünya şampiyonu Red Bull hayal kırıklığı yarattı. İlk 4 yarışta pole pozisyonundan ortalama 1.3 saniye yavaş kalan ve 3 kez yarış dışı kalan ekibin patronu Horner Rusya’da, Adrian Newey’in gece gündüz çalıştığını belirtmişti. Söylentilere göre İspanya’da “RB13B yerine RB14 olarak bile adlandırılabilecek dramatik şekilde farklı bir aracın olabileceği” konuşuluyor.

Bu güncellemelerin asıl odağı, arka taraf civarındaki downforce olacak. Padokta, Red Bull’un kullandığı süspansiyon sisteminin sezon başında yasaklanmasının, ekibin performansına zarar verdiği yönünde çelişkili görüşler var. Red Bull geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi RB13’de de ön ve arka taraf arasında büyük bir yükseklik farkına sahip. Yaygın görüşlere göre bu sistem, maksimum hız sorununu düzeltmek için tasarlandı ve arka kanatla difüzörü oyalayarak aracın düzlük sonunda hızlanmasını sağlıyor.

Red Bull, bundan tam 12 ay önce Sochi ve Barcelona arasında 1.1 saniye fark kapatmış ve Max Verstappen iki Mercedes pilotunun ilk turdaki kazasının da yardımıyla galibiyete ulaşmıştı. Milton Keynes merkezli ekip bunu tekrar başarabilir mi göreceğiz.

Red Bull’un 2016 ve 2017’de Sıralama Turunda Yediği Zaman Farkı

2016 Pole ile Fark 2017 Pole ile Fark
Avustralya 1.752s 1.297s
Çin 0.515s 1.355s
Bahreyn 1.361s 0.776s
Rusya 1.708s 1.711s
İspanya 0.680s ?
Monaco Pole ?

Bakalım ön saftaki 3 ekip tarafından getirilecek güncellemeler güç sırasına nasıl etki edecek. Fakat kesin olan bir şey var ki, güncelleme yarışının ilk gösteriminden galip çıkan taraf sezonun geri kalanı için büyük bir momentumu eline geçirecek.

En Sert Lastikler

2017 sezonundaki düzenleme değişikleriyle gelişen tek şey downforce seviyeleri değil. Artık Pirelli lastikleri daha geniş ve çok daha dayanıklılar. Geçtiğimiz yıllarda yarış içerisinde çok çabuk aşındığı ve sürücülerin zorlamasına yeterince izin vermediği yönünde eleştirilen alan İtalyan lastik tedarikçisi, artık daha az aşınan daha sağlam lastikler üretiyor.

Bilindiği gibi Pirelli’nin bu sezonki prototipleri yeni olduğundan dolayı takımlar ilk 5 yarışta özgürce seçim yapamayacaklar ve İtalyan üretici her bir yarışa hangi hamurdan kaç set getirileceğini belirleyen taraf olacaktı. Katalunya pisti, doğası gereği lastikler üzerine büyük yük bindiren pistlerden biri ve Pirelli bundan dolayı buraya en sert 3 hamuru getirmeyi tercih etti; “Yumuşak”, “Orta” ve “Sert”. Ama ya bu lastikler yarış için fazla sertse?

İlk 4 yarışa bakıldığında en sert hamur 3’lüsünün Çin’e getirildiğini görüyoruz. Pirelli uzun ve hızlı virajlarıyla tıpkı Katalunya gibi lastikler üzerinde büyük talepler barındıran Shanghai için “Süper Yumuşak”, “Yumuşak” ve “Orta” lastikleri tercih etmiş ve “Orta” sertlikteki lastiğe ihtiyaç duyulmadan yarış tamamlanmıştı. Hatta, Sauber’den Marcus Ericsson yarışta tek pit yaparak 54 tur boyunca “Yumuşak” lastiklerle gitmeyi başarmıştı. Lastikler üzerinde aşındırıcı etkiye sahip olmasa da Rusya’da Hulkenberg’in “Ultra Yumuşak” lastiklerle 42 tur gitmesine ne diyeceğiz peki?

Gerçekten bu seneki Pirelli lastikleri çok düşük aşınma seviyelerine sahipler ve bugüne kadar sert lastik hamurlarını ısıtmakta zorlanan birçok pilot ve takım seyrettik. Ricciardo bu durumdan mütevellit geçtiğimiz hafta endişesini şöyle dile getirmişti:

“Bu yıl ilk kez Barcelona’da daha sert lastiklerle gidiyoruz. Bunun bize yardım edip etmeyeceğinden emin değilim, ancak bunun herkes için iyi olacağını düşünmüyorum.”

“Lastikler zaten yeterince sert bu yüzden daha sert hamurlar fazlasıyla zor.”

“Umarım Barcelona hatırına hava çok sıcak olur ve dolayısıyla daha sert lastikler çalışır ama soğuk olursa o zaman herkes için mücadele olacak.”

Yarışta “Orta” veya “Sert” hamurlardan birini kullanmak zorunda olacak takımların ne yapacağı büyük merak konusu. Özellikle hafta sonu Barcelona’daki sıcaklık değerinin 22-23 derece civarında olduğu göz önüne alındığında lastikleri doğru aralıkta çalıştırma konusunda sıkıntı yaşayan pilotları ve ekipleri görme ihtimalimiz oldukça yüksek.

İlk 4 yarışta izlediğimiz kadarıyla hamurların sertleştiği veya hava sıcaklığının düşük olduğu durumlarda öne geçen taraf Mercedes’ti. Lastik kullanımında sıkıntılar yaşayan Mercedes’in performans kaybetmeden uzun süre gitmesi için bu lastikler biçilmiş kaftan gibi görünüyor.

Geçtiğimiz yıllarda lastiklere çok nazik davrandığını gördüğümüz ve 2011 İspanya GP’nin ilk 15 turunda(Alonso’yla) lider gidip sert lastiklere geçtikten sonra yarışı bir tur geride bitiren Ferrari ise bu sene bu özelliğine aynı şekilde devam ediyor, fakat sezon öncesi testlerinde gördüğümüz kadarıyla ekip geçmiş yıllara oranla lastik aralığını kolay bir şekilde yakalayabiliyor ve sert lastikleri de kullanabiliyor. Fakat dediğimiz gibi hamurlar sertleştiğinde dezavantajı ortadan kalkan Mercedes hala bir adım önde.

Fakat lastikler konusunda kesin bir tahmin yapabilmek için kesinlikle hafta sonunu görmemiz gerekiyor.

SONUÇ

Sonuç olarak tüm faktörler göz önüne alındığında İspanya GP’si için Mercedes’in bir adım önde olduğunu söyleyebiliriz. Fakat Ferrari’nin tekrar yakın takipte olacağını Red Bull’un da öndekilerle farkı kapattığı bir yarış izleyeceğimizi tahmin ediyorum. Ancak asıl yarışın neler getireceğini Pazar günü hep birlikte göreceğiz…

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz