2017 F1 sezonu öncesinde büyük teknik kural değişiklikleri yapıldığını hepimiz biliyoruz. Tabii bunların dışında sportif yönetmeliklerde de birtakım maddeler değişti. Bu içerikte değişen kuralları listeliyoruz.

Başlamadan önce yazıyı sitemizde paylaşmamıza izin veren sevgili Korhan Savran’a teşekkür ederiz.

9 – Araç ve Pilot Logo ve Üniformaları

Geçen yıl zorunlu hale gelen aynı tip kask ve pilot üniforması kuralı esnekleştirilerek sezon içerisinde bir kereliğe mahsus kask dizaynının değiştirilmesine izin verildi.

10 – Testler

WMSC son alınan kararla beraber TCC (Testing Current Cars) bu yılın araçları ile yapılacak testlere kural değişiklikleri eklendi. Buna göre bildiğiniz gibi bu yıl Barcelona’da dört günlük iki test yapılacak. Bu iki dört günlük testin bir günü yeni geliştirilen yağmur lastiği testlerine ayrılacak. Sezon içerisinde iki günlük iki test olacak ve tüm pilotlara açık olacak aynı zamanda bu testler yarış yapılan pistte yarıştan sonraki 36 saatten önce olmayacak. Ayrıca bu testlere takımlar A lisansına sahip kariyerlerinde ikiden fazla GP’ye katılmamış pilotlarını getirebilecek.

Bu yıl Pirelli’nin yeni lastiklerini test etmek üzere ilk şampiyona yarışından son yarışın bitimine müteakip olan haftanın sonuna kadar belirlenecek 25 günlük bir test programı olacak. Ayrıca bu testin son ayağı Abu Dhabi’deki iki günlük 2018 lastik testlerini de kapsayacak. Bu test takvimi şampiyona takviminin açıklanmasına müteakip başka bir anlaşma dışında değişmez ise 21 gün içerisinde açıklanacak. Takımlar bu teste katılacak olan pilotlarını ikinci yarıştan 10 gün önce FIA’ya bildirecek. Eğer takımlar açıkladıkları pilotlarda değişiklik yapmak isterse ve bu pilot iki sezon önceki F1 dünya şampiyonasında herhangi bir yarışa katılmamışsa değişiklik prosedürü şöyle olacak;
* Değiştirilen sürücü şampiyona takviminde bulunan bir pistte teste çıkamayacak.
* Değiştirilmeden 14 gün önce ve değişiklikten 14 gün sonrasında teste katılabilecek.
* Eğer bir takım yeni pilot ile katılacağını açıklayıp o pilot ile teste katılmazsa bir sonraki sezonun sezon öncesi testlerinde yeni araçla yapacağı testten bir gün men edilecek.

Gece testleri dışında her zaman olduğu gibi test zamanı 09.00-18.00 ve yine her zamanki gibi her iki durumda da takım başına sadece tek aracın piste çıkmasına izin verilecek.

19 – Ulusal Marş

Formasyon turundan 14 dakika önce tüm pilotlar gridin önünde ulusal marş sırasında hazır bulunacak. Detaylar FIA basın delegesi tarafından pilotlara verilecek.

23 – Yedek Şasi – Motorlar – Vites Kutusu

Bu yıl yedek şasi kuralı için sıralama seansı değil üçüncü antrenman seansı baz alınacak. Bu yüzden takım yedek şasiyi kullanmak zorunda kalırsa yarışta pit yolu cezası almaması için ceza almadan bunu üçüncü antrenmanının başında yapmak zorunda olacak.

Bu yıl yarış sayısının 21 altında olması sebebiyle motor güç ünitesi sayısı pilot başına 5 yerine 4 olacak. Bu yıl sportif anlamda en ciddi değişiklik Lewis Hamilton’nin geçen yıl Belçika GP’sinde yaptığı gibi bir yarış haftasında motor hakkı dolduktan sonra iki farklı motor ve güç ünitesi parçalarını değiştirerek cezadan kaçma kural açığının kapatılması. Buna göre pilotlar artık bir yarış hafta sonunda motor hakkı dolduktan sonra değiştirilen aynı motor ünitesinde sadece son bir güç ünitesi parçasını ceza almadan değiştirebilecek. Yani artık nasıl olsa sondan başlıyorum diyip 2 motor 2 turbo 2 mgu-k değiştirmek yasak. Ayrica artık token olarak adlandırılan motor parçalarının belirli bir hakla geliştirilmesi kuralı kaldırıldı. Bu yıl motor kuralları her takim için eşit olarak FIA’ya homologe ettirildiği şekliyle kullanılacak.

WMSC’de değiştirilen kurallardan biri de yarıştan sonra kullanılan motor güç üniteleri parçaları ve egzoz boşluklarına sökülüp sökülmediklerini anlamak için takılan FIA mühürleri. Bundan böyle resmi sonuçların açıklanmasından sonra bir saat içinde tüm güç ünitesi parçalarına ve egzoza uygulanacak. Eski kural iki saatti.

24 – Lastik Kuralları

Bu yıl teknik kurallarda daha ayrıntılı şekilde anlatacağım yeni lastikler sebebiyle geçen yıla göre en büyük değişiklik takımlara geçen yıl verilen 10 set lastiği özgürce seçme şansı ilk 5 yarış için ortadan kaldırıldı. Lastikler ilk 5 yarışta Pirelli tarafından tüm takımlara ve her pilotuna eşit şekilde dağıtılacak. Buna göre Pirelli farklı lastik bileşenlerinin ilk 5 yarışta hangi prosedüre göre dağıtılacağını da açıkladı. Buna göre ilk beş yarışta Pirelli tarafından seçilecek olan lastik bileşenleri her pilota 7 set en yumuşak 4 set orta ve 2 set de en sert hamur olmak üzere dağıtılacak. Buna göre geçen ay Pirelli’nin açıkladığı ilk iki yarış olan Avusturalya ve Çin GP’si lastik hamurlarına göre pilotların her birine dağıtılacak olan lastik bileşenleri sayısının şu şekilde olacağını anlayabiliyoruz.

Pirelli, Avusturalya için US-SS-S lastik bileşenlerini getirecek. Bu kurala göre her pilota 7 US- 4SS-2S lastik.
Çin GP’si için SS- S- M lastik hamurlariı geleceği için yine bu kurala göre 7 SS- 4 S- 2 M lastik dağılımı olacağını görüyoruz.

Bu yıl FIA lastiklerin kullanılması konusunda Pirelli’ye dönecek olan lastiklerin denetlenmesini elektronik olarak yapacağını açıkladı. Geçen yıl bildiğiniz üzere P1 ve P2 antrenmanları ıslak zemin denkleresi yapıldığında pilotlara Pirelli’ye P3 öncesinde dönmek üzere fazladan bir set yağmur lastiği verilmesini sağlıyordu. Bu yıl bu kural eğer P3 seansında yağmur beklentisi olması durumunda FIA tarafından verilecek izinle P3 antrenman seasında da bu yağmur lastiği kullanabilecek ve sıralama seansı öncesinde Pirelli’ye geri verilecek şeklinde değiştirildi.

Ayrıca bu yıl P1 ve P2 seanslarında bazı yarışlarda Pirelli tarafından her pilota fazladan verilen bir set kuru zemin lastiğinin Pirelli’ye dönme zamanı P3 başında değil P2’den iki saat sonra iade edilmek zorunda olacak.

Aynı prosedürün bir benzeri de sıralama seansında pilotlara verilen ekstra Q3 lastiğini kullanan pilotların bu lastiği iade etme süresi yarışın başı değil sıralama seansı bitimini takiben 3.5 saat içinde geri verilmesi. Tıpkı geçen yıl olduğu gibi Q3 seansına kalamayan pilotlar bu ekstra verilen bu Q3 lastiğini yarışta kullanabilecek.

Geriye kalan 10 set lastiğin geri verilme süreleri de değiştirildi. Buna göre ilk 40 dakikada kullanılan ve sonrasında Pirelli’ye verilen lastiğin prosedüründe ufak bir değişiklik yapıldı. Buna göre eğer ilk 40 dakika içerisinde seans durdurulursa (ki biliyorsunuz antrenman seanslarında kırmızı bayrak sırasında saat işler) bu beklenen süre eklenerek 40 dakikalık geri verilme süresi bu süreye eklenerek uzatılacak. Diğer set lastik ise P2’nin başlamasından önce değil P1 bitimine müteakip iki saat içinde Pirelli’ye dönecek.

P2 seansında kullanılan iki set lastik ise P3 seansının başında değil P2’nin bitimine müteakip 2 saat içinde geri verilecek. Biliyorsunuz P1 ve P2 ıslak olarak denklere edilirse bu kullanılamayan lastikler sıralama seansından önce Pirelli’ye geri dönüyordu. Bu yıl böyle bir durum olduğunda P3’ün bitimine müteakip iki saat içinde Pirelli’ye geri dönmek zorunda olacak.

P3 seansında kullanılan iki set lastik ise sıralama seansından önce değil P3 seansının bitimine müteakip iki saat içinde Pirelli’ye geri dönmesi gerekiyor.

Ayrıca lastik tedarikçisi Pirelli P2 seansından sonra pilotların elinde kalan lastik hamurlarını resmi olarak yayınlayacak. Ayrıca Pirelli (zaten bunu geçen senede yapıyordu) sıralama seansından sonra da pilotların ellerinde kalan lastik hamurlarını temiz ve kullanılmış olarak resmi olarak yayınlayacak.

Lastik kurallarındaki son değişiklik ise Q3′ kalan pilotlar bildiğiniz üzere Q2’de attıkları en iyi zamanı yaptıkları lastikler ile yarışa başlamak zorunda. Bu kuraldaki değişiklik şöyle; eğer Q3 seansında zaman turu atan bir pilotun şasisi sıralamadan sonra değiştirilmek zorunda kalırsa Q2’de yaptığı en iyi zaman turu lastikleri ile yarışa başlama zorunluluğu ortadan kalkarak istediği lastik ile yarışa başlayabilecek.

25 – Teknik Kontrol

Bu yıl teknik kontrolden geçen aracın şasisi tekrar değişirse bir araç yine teknik kontrolün onayından geçmek zorunda olacak.

27 – Sürüş Kuralları

Bu yılın en ciddi değişikliği yine WMSC tarafından alınan kararla pilotlara pist üzerinde geçmiş yıllardaki özgürlüğü geri kazandıracak gibi gözüküyor. Bu yıl viraja yaklaşan pilotun frenlemede birden fazla yön değiştirme yapmasını yasaklayan ve virajda bir araçlık yer bırakması gerektiğini söyleyen kural çıkartıldı. Ayrıca Significant portion (Belirli bir kısım) ki bildiğiniz üzere pozisyonunu koruyan aracın arka lastikleri ile geçiş yapan pilotun ön kanadı mesafesinde olan pilotun geçiş özgürlüğü kuralı da tarih oldu. Ayrıca kurallarda tur yemek üzere olan pilota gösterilen mavi bayrak uygulaması da kurallardan çıkartıldı. Ayrıca pilotların pist üzerinde gereksiz olarak yavaş gitmesini engellemek amacıyla start öncesi keşif turu ile sıralama sonrası atılan turda FIA tarafından belirlenen minimum süre ki bu süre birinci güvenlik aracı çizgisi ile ikinci güvenlik aracı çizgisi arasındaki süre %145 olarak FIA tarafından takımlara bildirilir. Bu kural da sürüş kurallarından çıkartıldı.

28 – Pit Girişi – Pit Yolu – Pit Çıkışı Kuralları

Bu yıl pit yolunda görev yapan takım personelinin giyeceği kaskların belli standartları sağlaması kuralı getirilirken göz korumaya da uygun hale getirilmesi zorunlu olacak.

29 – Tartı Kuralları

Tartı kurallarında tüm klasmana giren araçlar tartıya alınır kuralı klasmana giren herhangi bir araç tartıya alınabilir olarak değiştirildi. Bu da ilk 10 dışındaki araçların tartıya alınmayabileceği anlamına geliyor.

30 – Yakit ikmali

Benzer bir durum yakıt ikmali yapan takim elemanları içinde geçerli. Buna göre takım elemenlarının giyecekleri yangın koruma giysilerine belirli standartlar getirdi. Ayrıca 100 kg olan limit bildiğiniz üzere bu yıl 105 kg olacak.

34 – Parc-Ferme Kuralları

Bu yıl kapalı park kurallarındaki en önemli ve tek değişiklik araç kapalı park kurallarında iken eğer hava sıcaklığı büyük ölçüde değişirse takımlar headrest padding (kafa ve yan kokpit korumalığı) FIA’dan izin alıp değiştirebilecek.

36 – Start Prosedürü

Bu yıl keşif turunda pilotlar fazladan keşif turu atmak için pite girdiklerinde durmak zorunda kalan pilotun pit box’ta beklemesi yasaklandı. Tekrar piti terk eden pilot garajdan hareket etmek zorunda olacak.

Ayrıca yine WMSC’de start prosüdürü zamanları da değiştirildi. Pit yolu formasyon turundan 30 dk önce açılıyor 17 dakika kala korna uyarısı ile iki dakika sonra pit yolunun kapanacağı uyarısı yapılıyor 15 dakika kala da kapanıyordu. Bu yıl pilotların formasyon turundan 14 dakika önce ulusal marş için hazır olması kuralı sebebiyle pit yolu 30 dakika kala açılacak 22 dakika kala iki dakika uyarısı yapıldıktan sonra 20 dakika sonra pit çıkışı kapanacak. Pilotların böylece pit yolu açıldıktan sonra pit alanını terk etmek için 10 dakikası olacak.

38 – Yarış Cezaları

WMSC’de kabul edilen en önemli kural değişikliği bu konuda oldu. Yarış direktörü herhangi bir problemi komiserlere rapor ettikten sonra komiserler kendi aralarında pilotun suçlu olup olmadığı ile ilgili kararını açıklayacak. Buna göre pilotun ceza alıp almamasına dair inisiyatif kullanıp karar verebilecekler. Ayrıca yarış direktörü herhangi bir sorunu rapor etmemiş olsa bile komiserler inceleme başlatabilecek. En önemli değişiklik zaman cezaları; 5 saniye, 10 saniye, pitten geçme ve dur kalk gibi dört ana cezada pilotlar yarış içerisinde bu cezaları çekemeden yarış dışı kalsa bile yarış komiserleri bu çekilmeyen cezayı bir sonraki yarış pilotlara grid cezası olarak döndürebilecek. Ayrıca takımlar bu dört ana ceza ile zaman ve kınama cezalarına hiçbir şekilde itiraz edemiyor. Bu kurala ek olarak artık takımlar bir sonraki yarışta alacakları grid düşürme cezalarında hiçbir şekilde itiraz edemeyecek.

39 – Güvenlik Aracı

Bu yılın en önemli değişikliği şüphesiz güvenlik aracı kurallarında olacak. Uzun yıllardır güvenlik aracı formasyon turuna 30 dakika kala pit alanından ayrılıp gridin önüne geliyor ve formasyon turuna 5 dakika kala gridi terk edip keşif turundan sonra pit alanına dönüyordu. Bu yıl güvenlik aracı formasyon turuna 50 dakika kala gridi terk edip gridin önünde pozisyonunu alacak.

Ayrıca güvenlik aracı periyotlarında güvenlik aracı konyovu pit yolundan geçirmek isterse bunu resmi mesaj yoluyla takımlara bildirecek.( zaten yapıyordu kurallaştırıldı) Böyle bir durumda pite girmeksizin yola devam eden pilota pitten geçme cezası verilecek.

En önemli değişikliklerden biri de bildiğiniz üzere güvenlik aracı periyotlarında her tur yarış mesafesinden sayılır ve güvenlik aracının içeride kaldığı her tur yarış tur sayısını azaltır. Bu yıl eğer yarış güvenlik aracı arkasında başlarsa ilk tur bu kuralın dışında tutulacak.

Yariş içerisindeki güvenlik aracı periyotlarında pite girecek olan pilotlar iki güvenlik aracı çizgisi arasındaki FIA’nin verdiği minimum süreye riayet etmek zorunda olacak.

Bu yılın şüphesiz en güzel ve en önemli değişikliği güvenlik aracı arkasında başlayan yarışın güvenlik aracı çıktıktan sonra (standing start) yani tıpkı ilk yarış start prosedürü uygulanarak tekrar start alması oldu. Buna göre güvenlik aracı içeri girdiğinde araçlar gride dizilerek ayni yarışın başındaki start prosedürü uygulanarak start alacak. Ayrıca yarış direktörü pist şartları gelişene kadar güvenlik aracı periyodunu uzatabilecek. Son WMSC’de alınan kararla kurala maalesef olumsuz bir de ek yapıldı. Güvenlik aracı arkasında başlayan yarışta eğer belirli bir sürede pist şartları iyileşmez ise takımlara start prosüdürünün askıya alındığı ve tıpkı kırmızı bayrakla askıya alınan yarış gibi tüm pilotların pit yoluna dizilerek pit yolundan start alacağı dolayısı ile bir durarak start olmayacağı bilgisi verilecek.

Yarış güvenlik aracı arkasında başladığında pit yolundan start alacak olan araçlar tüm grid pit çıkışındaki güvenlik aracı çizgisini geçtikten sonra konvoya katılacak ve güvenlik aracı çıktığında onun peşinden pit alanına girip yarış başladığında yine tüm grid güvenlik aracı çizgisini geçtikten sonra yarışa dahil olacak. Pit yoluna girdiklerinde bu araçların lastik değiştirmesi yasak eğer böyle bir durum olursa bu pilotlar durk kalk cezası alacaklar.

Bu kural ile ilgili en anlaşılması gereken konu yarış içerisinde yarış kırmızı bayrakla askıya alınırsa tıpkı geçen yıl olduğu gibi bu yılda da tüm araçlar pit yoluna dizilecek ve oradan start alacak gridden değil pit yolundan start olacak.

40 – Sanal Güvenlik aracı

Tıpkı normal güvenlik aracı periyodunda olduğu gibi pite girecek olan pilotlar yine FIA’nin verdiği minimum süreye riayet etmek zorunda olacaklar.

41- Askıya Alınan Yarış

Bu yıl yarış kırmızı bayrak ile askıya alındığında takım elemanları artık pit yolunda bazı müdahaleler yapabilecek. Buna göre yarış askıda iken fast lane’da takım elemanlarının araçta yapabilecekleri şu şekilde

– Motor çalıştırmak ve hazırlamak serbest
-Soğutma ve ısıtma cihazlarının sökülüp takılması serbest
-Ön ve arka fren soğutma borularını değiştirmek serbest
-Radyatör boruları değişimi serbest
-Sürücünün rahatlığı adına değişiklik serbest
-Lastik değişimi serbest
-Hasar almış parçayı onarmak serbest
-Ön kanatta var olan parçaların üzerinde aerodinamik ayar değişikliği serbest fakat parça eklemek sökmek ve değiştirmek kesinlikle yasak.

Ekler – Bu yıl güç ünitelerinde token kuralı kaldırıldığı için tüm güç ünitelerinin homologasyon süresi 28 Şubat olacak.
-Bu yılki motor güç ünitesi fabrika ve müşteri takımlar ile ilgili anlaşma detayları FIA’nin sportif kurallar ek 9’da güç ünitesi tedarikçi parametreleri listesini ek 9-a’da bulabilirsiniz..
– Ayrica aerodinamik test kurallarını da EK 8’de bulabilirsiniz.

Korhan Savran

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz