Scuderia Ferrari, 2017 sezon öncesi testlerinde performansı en çok konuşulan ekiplerin başında geldi. Ekibin yeni aracı, Scuderia tarafından oldukça uzun bir süredir üretilen en komple ve yenilikçi paket gibi görünmekle kalmıyor, SF70-H aynı zamanda çok güvenilir ve çok hızlı. Peki onu özel yapan şeyler neler?

Yukarıdaki fotoğraf sayesinde araca önden baktığımızda, yeni araçtaki sidepod girişlerinin ekibin 2016 aracı SF16-H’dekine kıyasla ne kadar yüksek olduğunu görebiliriz. Scuderia, bu sayede hava akımının, aracın ön süspansiyon elementlerinden minimum bozulmayla sidepodlara girmesini sağlıyor. Bu diğer takımların, bilhassa süspansiyonlarını yükselten Mercedes ve Toro Rosso’nun çok farklı bir yaklaşımla uğraştığı bir problem. Ayrıca fotoğraftan net bir şekilde, Ferrari’nin alt bölümü kesik olan sidepodla ne kadar agresif olduğu görülüyor.

Doğrusu Ferrari’nin sidepod tasarımının ana felsefesi birçok tartışmanın konusu oldu. 2017 teknik düzenlemeleri geriye yatık olan ön kanadı tamamlamak, ok tarzı ve daha hoş bir görüntü oluşturmak için sidepodun ön kenarının aracın merkez çizgisine 75 derecelik bir açı yapmasını gerektiriyor. Bununla birlikte tasarımcılar optimum verimlilik için 90 derecelik bir açıyı tercih edebilirler.

Diğer ekipler, Ferrari’nin bu bölgede yasal bir boşluk bulup bulmadığını sorguladılar. Yukarıdaki fotoğrafta görüldüğü gibi, Ferrari 90 derecelik açıyı koruyarak sidepodun ön kenarını geriye taşıdı, ancak bunun önünde karmaşık bir karoser yapısı mevcut. Bu çember benzeri yapı sidepoda iliştirilmiş, bu yüzden sidepodun bir parçası haline geliyor, ve gerekli 75 derecelik açıya sahip. Ferrari böylece kural kitabını da kendisine uyarlamayı başarmış gibi görünüyor.

SF70-H’in karmaşık sidepod elementleri sadece sidepoda giren hava akımını optimize etmekle kalmıyor, bu tasarım felsefesiyle sidepodun ana gövdesi daha küçük hale getirilmiş oluyor.

SF70H üzerindeki en ilginç ve akıllı çözümlerden biri de vites kutusu ve hidrolik için tasarlanan soğutma sistemi. Bu sistem, normalde gövde yapısına dahil edilir, ancak Ferrari yeni aracında bunu karosere dahil etmek yerine zemin boyunca kanalize etmiş.

Borular, güvenlik sebepleriyle yönetmeliklerce öngörülen 140 cm’lik bir alan içerisinde yer almalı, ancak artık boruların motor etrafında sarılı olması gerekmiyor ve onlar böylece daha soğuk kalacak, bundan dolayı da sistemi daha etkili hale getirecektir.

Yukarıdaki fotoğrafın üst kısmında bir ek bulunuyor. Ekte testler sırasında, kanal boyunca bir dizi termal çıkartmanın yer aldığı görülüyor. Bu çıkartmalar muhtemelen sıcaklıkların izlenmesi için kullanıldı.

Ferrari, sezonun şu bölümünde çok rekabetçi bir paket yapmışa benziyor. Ancak, gerçek yanıtlar Melbourne’de ortaya çıkacak.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz