Geçen yılın aracını hızlı bir şekilde geliştirmek için Renault’un gösterdiği çaba açık bir şekilde görüldü. Her ne kadar lansman için hazırlanmış bir araç olsa da RS17 oldukça yenilikçi çözümler sunacağa benziyor.

Burun ve Ön Kanat

2016 versiyonuna bakacak olursak burun tamamen yenilenmiş bir tasarımla karşımıza çıkıyor. Daha ince yapıdaki burun, ön kanadın altındaki blokajın azaltılması için belirgin kıvrımlara sahip dikey kanatçıklarla bağlanmış. Dikey kanatçıklar üzerinde çok hassas davranan takım, kuralların izin verdiği müddette geriye doğru uzanan uzun bağlantı noktaları ve daha geniş bargeboard’lar kullanmış.

İlk bakışta kamera bağlantı noktaları biraz garip görünse de daha dikkatli incelendiğinde burnun üst kısmındaki bağlantı noktasının ön süspansiyonun hemen önünde minik dönüş kanadı görevi gördüğü anlaşılıyor.

Ön kanat bileşenleri incelendiğinde özellikle de üst flaplara bakıldığında önceki versiyonla kıyasla bariz bir şekilde Mercedes ve McLaren’in çözümlerine benzer bir yol izlenmiş gibi görünüyor. Daha geniş ön lastikler ve yeni deltoid yapıya rağmen Renault, önceki yedi yılın konseptinden elde edilen bilgilerden yola çıkarak, hava akımını içeriye değil de aracın etrafından yönlendiriyor.

Son trendi takip eden RS17’de burun arkasındaki girişten ve pilot numarasının hemen üstündeki çıkıştan anlaşılacağı gibi şasinin üzerine hava geçişine yardımcı olacak bir S-kanalı kullanılmış.

Bargeboards, Sidepods ve Hava Girişleri

Sezon öncesinde başlıca tartışma konusu takımların bargeboardları ne kadar özgür kullanabilecekleriydi. Nitekim 2008 yılından sonra ilk kez karmaşık bir yapıda tekrar karşımıza çıkacaklardı. Renault ise şimdiye kadar bu alanda muhteşem bir yaratıcılık sergilemiş.

Ana board, ön kanattan gelen hava akımını dışına yönlendirilmeden önce yakalayarak sidepod boyunca dağılmasını sağlayacak şekilde yeniden şekillendirilmiş. Sidepod’un üst kısmına bağlı ve hemen önünde yer alan S yapılı dönüş kanadı ise bu yıl kullanılacak daha geniş lastikler göz önüne alındığında ön lastikten gelen hava akımının sidepod’un altına yönlendirilmesine hayati önem taşıyacak.

Yeni karoserin çok sıkı paketlenmesinden dolayı takım birkaç bölüme ayrılmış yeni hava girişlerini tasarlamakta büyük çaba harcamış. Yüksek ve geniş yapısından dolayı periskop görünümlü tasarım arka kanadın arkasında ufak bir türbülans oluştururken aynı zamanda hava akımını turbo şarja (ana merkez giriş), ERS soğutmasına (alttaki giriş) ve vites kutusu yağ soğutucusuna (dış tafataki giriş) yönlendiriyor.

Arka Kanat ve Difüzör

Görsel açıdan yeni Renault’un belki de en çekici kısmı aracın arka bölümü. Devasa arka lastiklerin arasında yer alan ve daha alçak olan 2017 arka kanatta, arka fren kanallarını kuşatan ve oluşan türbülansı dağıtmaya yardımcı olan kanatçıkları temizleyen tırtıklı uç plakaları bulunuyor. Geçen yılın sonlarında kullanılmaya başlanan panjur yapılı açık uçlu plakalar ardarda girdapların oluşumunu kontrol etmek üzere tasarlanmış.

Aracın arka çıkış bölümü ve difüzör lansmanda gizlenirken, daha fazla downforce üretmek için daha geniş ve kısa bir tasarımla karşı karşıya kalacağımızı söyleyebiliriz. Küçük dönüş kanatları ve taraklı yapı arka lastiklerin hemen önünde zemin üzerindeki yerini alırken testlerin başlamasıyla birlikte bu bileşenlerin birçoğunun sezon içerisinde değişeceğini düşünebiliriz.

Yazı için Sertuğ Ünal‘a teşekkürü bir borç biliriz…

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz