Bu yazı, Gary Anderson’ın MCL32 analizi başta olmak üzere, MCL32 üzerine yapılmış çeşitli analizlerin birleştirilip Türkçeleştirilmesiyle oluşturulmuştur.

McLaren’in yeni bir turuncu-siyah tasarıma sahip olduğunu görmek güzel ancak anahtar soru aracın geçen yılki daha az parlak tasarlanmış araçtan daha hızlı olup olmayacağı. Ben Mercedes’in bile testlerde bu araca dört gözle bakacağını düşünüyorum.

Bu yıl, Ferrari gibi hedeflerine ulaşamayan McLaren-Honda ortaklığı için büyük bir yıl. Ron Dennis ve onunla ilişkili bazı kişilerin takımdan ayrılmasıyla yönetim tamamen değişti. Ron Dennis’ten boşalan koltuğa Formula 1’de saygın biri olan Zak Brown geldi fakat şimdi McLaren’deki yeni rolünde saklanacak bir yeri yok.

Honda; bu onların üçüncü yılı ve artık zaman hareket zamanı. Güç ünitesi mimarisi 2016’dan tamamiyle değişti ve motor kurallarından jeton sisteminin kaldırılmasıyla üreticileri kısıtlayan bir şey kalmadı. McLaren’de, zaman ayağa kalkıp saygı görme zamanı. Hem şasi de, hem de güç ünitesin de.

Son yıllarda McLaren’e karşı eleştirici oldum. Ama bu araç iyi görünüyor. Belki sadece turuncu olduğundandır ancak McLaren’in boyutundaki bir takımı ön sıralarda savaşırken görmek güzel olurdu.

Eğer bu yakında gerçekleşmezse, Fernando Alonso kesinlikle sıkılacaktır ve gidecektir. Ve Stoffel Vandoorne hazır vakti varken, tıpkı Verstappen’in yaptığı gibi ne kadar kabiliyetli olduğunu ispatlamaya çalışacak ve Daniil Kvyat gibi olmaktan kaçınacaktır.

Burun – Ön Kanat

Buraya kadar, Mercedes haricinde tüm takımlar “baş parmak ucu” tarzı diyebileceğimiz burum tasarımlarına gittiler. Bu gidilecek belli yollardan biri olarak görünüyor. Ancak bu çözümün tek yararı, yarattığınız ekstra yüzeyin aracın aşağı kısımlarında hava akımı problemlerine yol açmaması.

Kanatlara takılan yastıklar daha önce gördüğümüz kadar etkili olacak. Dört özellikleri var. Aralıklarla yerleştirilen ve birbirini takip eden pozisyonları, hava akımını aracın merkezine doğru maksimize etmek için yerleştirildi. Bunun amacı, ön tekerler arasına olabildiği kadar çok akım çekmek.

Eğer işe yararsa, sidepod’ların ucuna çok daha yüksek miktarda havayı sunacak. Mercedes’le kıyaslarsak, McLaren’in bu adımları bir kediyi giydirmenin birden fazla yolu olduğunu gösteriyor.

Burundan şasiye bağlantıda, S-kanal olması muhtemel, tünel çıkışı görülebiliyor. Tekrardan, bunun amacı hava akışını düşük burunun altına bağlı tutmak ve şasinin üst tarafında yaratılan yükseltici gücü azaltmak.

Orta Kısım

Bu kısım, takımların en çok sömürdüğü kısımlardan biri çünkü aracın bu kısmı 2017 düzenlemeleriyle en çok açılan kısım oldu.

McLaren’in bu tarafta yaptığı, Ferrari’nin yaptığından ayrı değil. Biraz farklı ve muhtemelen o kadar abartılı değil. Ama bu muhtemelen, Ferrari’nin sidepod oyuğunun McLaren’inkine kıyasla kocaman kalmasından. Eğer hava akışıyla bir şeyler yapmayı deniyorsanız, ona çalışması için yer vermeniz gerekir.

Diğer takımların çoğu gibi, sidepod şasinin izin verdiği maksimum genişliğe kadar gitmiyor. Bu, aracın arkasına doğru olan “kola şişesi bölgesinin” biraz daha iyi işlev göstereceği anlamına geliyor. Havayı daha geniş bir sidepoddan çekmek zorunda kalmıyor, bu yüzden hava akışının dağılma riski daha az.

Kola şişesi kısmı küçük. McLaren “sıfır beden” felsefesinden vazgeçtiklerini söylemişti. Ancak bu hala sıfır bedenmiş gibi görünüyor. Muhtemelen bu tasarım testlerde havanın düşük sıcaklıklarda seyredeceği Barselona için yeterli olacaktır. Ancak Bahreyn veya diğer sıcak havada koşulacak yarışlarda daha fazla soğutmaya ihtiyaç duyulabilir.

Arka Kısım – Difüzör

MCL32, yeni kurallarla birlikte difüzörün boyutunu görebildiğimiz ilk araç oldu. McLaren de lansmanında difüzöründen tam görüntüler vermemeye özen gösterdi, püf noktalarını saklıyordu. Ancak kesinlikle geçmiş birkaç yılda sahip olduğumuzdan daha büyük bir parça ve bize muhtemelen daha iyi bir yarış sunabilecek tek aerodinamik değişiklik.

Taban tarafından üretilen downforce daha zinde geliyor ve genel performansa etki etmeden önce daha fazla türbülansa maruz kalabilir. Yani teoride, araçlar bu açıdan birbirini takip etmede daha iyi olmalı.

Süspansiyon

Ön süspansiyon çift salıncaklı ve rot kolu içten idare edilen burulma miliyle çalışıyor.

Öyle görünüyor ki McLaren, süspansiyon geometrisini aerodinamiğe feda etmektense, süspansiyon geometrisini daha iyi hale getirmeye çalışmış. Eğer lastiklerden verim alabileceğiniz hassas bir süspansiyon düzeniniz yoksa, daha büyük ve daha iyi lastiklere sahip olmanın bir anlamı yoktur.

Takımlar Pirelli’yi istedikleri kadar suçlayabilirler. Ancak eğer kendinize yardımcı olmuyorsanız lastiklerden mucize beklemeyin.

Özetle, yeni McLaren’in geçtiğimiz yıla kıyasla ileriye doğru atılmış bir adım olduğunu söylemek zor.

Eğer Honda elinde yeni şeylerle çıkagelirse McLaren’in markalar klasmanında çok değerli bir dördüncülük için mücadele vermesine şaşırmayacağız.

Bazılarının dediği gibi, zaman gösterecek.

Dipnot: Formula 1 araçlarında “kola şişesi” benzetmesi, biçim olarak benzediği için aracın motor ve vites kutusunun muhafaza edildiği sürücünün arkasında, arka kanadın önünde kalan kısım için kullanılıyor.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz