Ferrari, Cuma günü 2017 aracı SF70H’nin lansmanını Fiorano’da gerçekleştirdi ve gün içerisinde FIA’nın 100 km mesafe kat edilmesi şartıyla izin verdiği film günü çekimleri kapsamında yeni aracını ilk kez çalıştırdı. Bu yazıda Scuderia’nın 63. tek koltuklu aracının teknik incelemesini yapacağız.

Ferrari, lansman sırasında SF70H’nin sunduğu bazı şeyleri görmemizi engelledi, fakat görebildiğimiz şey onların F1’in yeni kurallarından potansiyelleri çıkarmak için çok sıkı çalıştıklarıydı.

Burun ve Ön Kanat

SF70H’in ön bölümü, selefinin(SF16-H) ön bölümüne benzese de, kış dönemi boyunca gelişme emareleri gösteriyor. Ferrari, lansman resimlerinde yarış spesifikasyon parçalarını göstermeme ve test spesifikasyonlarını sürekli gizli tutma eğilimindedir, bu yüzden ön kanadın Melbourne’den önce değiştirilmesini bekleyebiliriz.

Araçta kullanılmaya devam eden parmak burun, destek sütunlarının hava akımını splitter(ayraç) boyunca etkilemesine izin verir. Aynı zamanda 2017 aracına bir S-kanalı da entegre edilmiş. Ekip, 2000’lerin sonunda aracında delikli bir burun kullanmasına rağmen bu, Scuderia için bir ilk. Bu sürüm, geçtiğimiz sezon Mercedes’in kullandığı sistemin bir taklidi gibi görünüyor. Alman ekip, geçtiğimiz sezon U-şeklindeki bir girişle hava akımını ön bölümdeki bir deliğe iletiyor ve daha sonra bu hava akımını şasinin üzerindeki antenin gerisindeki bir bölgeden dışarı yönlendiriyordu.

Şu anda kamera bölmeleri aerodinamiye katkıda bulunmak için burunla kaynaşmış durumda. Bununla birlikte aracın ön bölümünde 2008 yılında kullanılan kanatçıkları anımsatan çeşitli şasi kanatçıkları var. Bu, hava akımının eğik burundan şasinin düz tepe kısmına geçişini kolaylaştırarak kokpit bölümünün filizlenmesini sağlar.

Bargeboardlar ve sidepodlar

Yeni kuralların bazı aşırı yorumlamalarını gördükten sonra, Ferrari’nin bu alanı lansman için şatafatsız tuttuğunu gözlemledik. Testler için daha kompleks düzenlemelerin yolda olduğu kesin.

İşler, sidepodların çevresinde ilgi çekici hale geliyor. Gerçek girişler oldukça geriye taşınmış ve yaklaşan hava akımına dik konumlandırılmış. Düzenleyici köşegen kenarları karşılamak ve arka kısımda hoş bir kola şisesi formuna sahip karoserin üzerinden hava akışını sağlamak için bir sürü dönen kanat kullanılmış.

Ferrari, ana giriş alanını 3 yardımcı giriş ile birleştirmeye karar vermiş (2 yatay bir dikey). Bu da ERS soğutucusuna ve muhtemelen elektroniklerin bazılarını soğutmak için basit bir kanala götürülecek.

Çeşitli görevleri yerine getirmek için bir dizi kanat ve akış düzenleyicisi tasarlanmış. Kıvrımlı yatay kanat- sidepod’un omuz bölgesinde yukarıya doğru kıvrılan- havayı oldukça yüksekten kavrar, yakaladığı havayı aşağı ve aracın kesik arka bölümüne doğru iletmeye yarar. Bu kanat, yukarıda bahsedilen ikincil girişlere giden havaya kılavuzluk eden bir diğer kanat tarafından kapatılır. Büyük bir dörtlü levha bundan ayrılır ve lastik girdabına doğru çıkıntı yapar. Arka kanat uç plakalarındakilere benzer iki havalandırma yarığı, iç yüze kurulan basıncı tahliye etmek için kullanılır.

Sidepod girişlerinin etrafındaki hava akışını özenli bir şekilde yöneten Ferrari, rakiplerinin aksine normal boyuta sahip bir airbox’a sahip olmayı başardı. Sürüklenmenin azaltılması bir yıl boyunca tüm tur zamanları için son derece yararlı olabilir ve artık Scuderia düzlük hızını geliştirmek için başka alanlara göz atabilir. Sonuç olarak arka kanadın ve T-kanadının tıkanıklığı düşürülmüş.

Köpek Balığı Yüzgeci ve T Kanat

Ferrari, arka bölümde köpek balığı yüzgeci ve T-kanadı birlikte kullanan ilk takım oldu. Köpek balığı yüzgecinin işlevi, artık daha alçak olan ve karoserin üst bölgesinden kirli bir hava akışına maruz kalan arka kanada temiz hava akışını sağlamak.

T-kanadının asıl amacı ise arka kanadın performansına yardımcı olan maymun koltuğuyla benzer. T-kanat, aracın yukarısından geçen temiz akışı yakalar ve bu akışı, arka kanadın gerisindeki hava akışını arttırmak için nazikçe iter.

Arka Kanat

Ferrari, aracın arkasında olanların çoğunu görmemizi engelledi. Özellikle pull-rod(çekme çubuklu) arka süspansiyon ve difüzör henüz detaylı bir şekilde görünmemekte.

Arka kanat, tıpkı ön kanat gibi yarışa hazır bir görüntüde değil: geleneksel yatay hava yarıkları(uç plakanın ön kenarında açık olmaktan ziyade) ve çift destek sütunu sezon başlamadan önce düzenlenecek gibi görünüyor. Melbourne’den önce yeni parçaların görünmesini bekleyebiliriz.

Aracın arkasındaki dikkat çekici farklardan birisi de Mercedes, Renault ve Force India’nın aksine arka çarpışma yapısı üzerine bir maymun koltuğunun yerleştirilmiş olması. Bu, eskiye oranla egzoz çıkışından daha uzakta. Ekipler son yıllarda, difüzör ve arka kanat aerodinamik yapılarını birleştirmek ve yukarı yönlü bir hava akımı etkisi yaratmak için sıcak egzoz gazları ve bir kanatçık kombinasyonunu kullanıyorlardı.

Kanatların daha alçak ve difüzörlerin daha uzun olduğu göz önüne alındığında, bir maymun koltuğunun artık büyük bir fayda sağlamayacağı açık.

 

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz