Vasseur Ayrılık Nedenlerini Açıkladı

0

Dün takım tarafından yapılan açıklamayla Renault’dan ayrılacağı duyurulan Frédéric Vasseur takımdan ayrılış sebeplerinin, diğer şeflerle “aynı hedefe sahip olmamak” ve “aynı felsefeyi takip etmemek” olduğunu belirtti.

Vasseur, başlangıçta Renault’nun Yarış Direktörüydü, ancak sezon ortasında Cyril Abiteboul’un Yönetici ve Jérôme Stoll’un Takım Başkanı olmasıyla Takım Patronu pozisyonuna geçmişti.

Bununla birlikte Çarşamba günü Renault ve Vasseur karşılıklı bir anlaşmayla yollarını ayırdı.

Vasseur, “Yönetimle tam olarak aynı fikirlere sahip değildik” dedi.

“Aynı hedefe sahip değilseniz ve aynı felsefeyi takip etmiyorsanız, bir F1 takımını yönetmek zordur. Herkesi görüşüme ikna etmeye çalıştım, ancak başaramadım. Bu yüzden ayrılmak daha iyi.”

“Bu projeye geldiğimde, bunun bir yıldan fazla olacağını düşünmüştüm. Ayrılmak zorunda kalmam biraz sinir bozucuydu, ancak bu benim kararımdı.”

Vasseur en büyük hayal kırıklığının Avrupa F3 ve GP2 serilerinde ART’ta birlikte çalıştığı Hulkenberg’le çalışamamak olduğunu belirtti.

“Bu muhtemelen bu kararın en zor noktasıydı, çünkü Nico’yu kokpite kazandırmak için şeytan gibi dövüştüm” dedi.

“Geçtiğimiz hafta onunla çok konuştuk ve o, kararımın sebeplerini biliyor.”

Vasseur en azından Renault’yu terkettiği zamanki koşullardan memnun.

“Yeniden yapılandırma, yeni insanlar kiralama ve 2016 sezonu boyunca pistte çalışma konusunda iyi bir iş çıkardık. Aynı zamanda Enstone’daki fabrikaya yatırım yapmak da doğru bir rotaydı. Ancak, Renault’nun zirveyi elde etmesi birkaç sezon alacak.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz