Yeni Formula 1 Lastikleri Daha Az Aşınacak

0

Pirelli tarafından yapılan ilk analizlere göre 2017 Formula 1 sezonunda kullanılacak olan yeni lastikler çok düşük aşınma oranına sahip olacak.

F1’de büyük kapsamlı kural değişikliklerinin yaşanacağı sezonda daha geniş lastikler kullanılacağı açıklanmıştı. Bu yeni lastiklerin yarış içerisinde lastik koruma ihtiyacını azaltması hedefleniyor.

İtalyan lastik üreticisi, Mercedes, Red Bull ve Ferrari’nin modifiye edilmiş 2015 araçları ile toplamda 24 günlük test gerçekleştirmişti. Bu testlerin sonucunda yeni lastiklerin 2011’den bu yana görülen aşınma problemini yaşamayacağı konusunda oldukça iyimserler.

Pirelli’nin F1 şefi Mario Isola’ya göre “Tamamen yeni hamurlar.”

“Çok düşük bir aşınma seviyesiyle karşılaştık, ancak bu simülasyonlar yalnızca bir faktör.”

“Sezonun ikinci yarısına gelindiğinde takımlar tamamen farklı performans gösterecekler ve pist üzerindeki sıcaklıklar çok yüksek olacak.”

Aşınmanın yanı sıra Pirelli aynı zamanda lastik sıcaklıklarının da pilotlar tarafından daha kolay kontrol altında tutulabilmesini öngörüyor.

Isola ekledi: “Aşırı ısınma olan birkaç farklı durumda kolaylıkla optimum sıcaklığa geri döndü.”

“Pilotlar bizden bunun hakkında talepte bulundular, çünkü yarış içerisinde öndeki aracı takip ettiklerinde yere basma kuvveti kaybediyorlar, daha çok kayıyorlar ve lastikleri aşırı ısınıyor.”

“Hedefimiz lastiği kısa süre içerisinde tekrar normal hale döndürmek, böylelikle yol tutuş seviyesi artacak.”

“Testlerde bu hedefe ulaşıldığını gördük, fakat yeni araçlarla da pist üzerinde bunu doğrulamalıyız, bu yüzden birkaç yarışa ihtiyacımız olacak.”

Buna karşın Isola 2015 araçlarından toplanan verilerin “performans eksikliği” sebebiyle hataya sebep olabileceğini kabul etti.

Barcelona pistinde yapılan simülasyonlara göre 2016 yılında turun %50’si tam gaz geçilirken 2017 yılında bu oran %70’e çıkacak. Buna ek olarak, 3. viraj yaklaşık 30 km/s daha hızlı dönülecek.

“Modifiye edilmiş araçların 2017’deki yere basma seviyelerini simüle etmesini hedeflesek de 2017 araçlarının gerçek performanslarını görmek için beklemeliyiz.”

“Takımların simülasyon verilerine göre araçların gerçek performansları, testlerde kullandıklarımızın performanslarına oranla daha iyi olacak.”

“Bu da akıllarımızda hala soru işaretleri kalmasına sebep oluyor. Bu soruların cevabını ilk testlerin ve yarışların ardından almış olacağız.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz