Palmer Spor Salonunda Çalışmayan Sürücüleri Eleştirdi

0

Jolyon Palmer, kış boyunca spor salonlarında çok vakit geçirmeyen sürücülerin kendilerini sene başında kötü durumda bulacaklarını söyledi.

Formula 1 araçlarını 2017’de beş saniye daha hızlı hale getirme görevi takımlara verildi ve bu çerçevede Strateji Grubu önderliğinde yeni kurallar kabul edildi. Böylece çok daha efektik bir aerodinamiyle birlikte geniş lastikler kullanılacak, araçlar çok daha hızlı hale gelecek.

Ne var ki bu kazancın büyük kısmının virajlarda gelecek olması, pilotların virajlarda çok büyük fiziksel kuvvetlerle baş başa kalacağı anlamına geliyor. Ricciardo bu konuda en çok konuşan ve çalışan pilotlardan biriyken Palmer da kışı boş geçmiyor.

“Bir değişiklik olacağını görebiliyorum. Değişir, gerçekten (2017 araçlarının) performansını bilmiyoruz. Rakamların ne olduğunu biliyoruz ancak henüz lastiklerin ne yapacağını bilmiyoruz. Eğer düşündüğümüz gibi olacaksa –kesinlikle daha başında- kimin spor salonunda olduğunu kimin olmadığını gösterecek. Eğer insanlar spor salonunda çok durmamışsa, bence belli olacaklar.”

Değişiklikler hakkında da konuşan Palmer, değişikliklerin Formula 1 için iyi olup olmayacağını bilmediğini söyledi.

“Bence araçların daha hızlı gitmesi genelde daha büyük bir mesele olur ama daha az mesele olacak bazı virajlar olacak çünkü tam gaz geçilecekler.”

“Değişir, belki Eau Rogue boyunca tam gaz gidebilirsin. Takip ediyorsan (öndeki pilottan) kocaman bir yardım (hava boşluğu) alırsın. Belki hava boşluğu DRS’den daha etkili olacaktır, ama bilmiyoruz. Bence araçların çok aerosu olduğu, takibin zor olduğu yılllara doğru geriye bakabiliriz, 2007 ve 2008’i düşünebiliriz. DRS’leri yoktu fakat hala geçiş yapıyorlardı.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz