Honda Mercedes’in Felfesefesini Takip Edecek

0

Honda 2017 F1 motorunda yenileme çalışmaları kapsamında, Mercedes’in bölünmüş türbin ve kompresör felsefesini benimsemeye hazırlanıyor.

F1’de ilk iki yılın ardından büyük dersler alan Japon üretici ve ortağı McLaren önümüzdeki sezon öncesinde güç ünitesinde meydana gelecek değişiklikler hakkında ağızlarını sıkı tutuyorlar.

McLaren teknik direktörü Tim Goss geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada jeton sisteminin kaldırılmasıyla Honda’nın sınırsız gelişim kapsamından yararlanacağı doğrulamıştı.

Tim Goss, “Yeni güç ünitesi geçtiğimiz iki seneden çok ders alıyor, ancak özellikle bu sezon için tekrar tasarlandı” demişti.

Yeni tasarımla ilgili detaylar açıklanmamış olmasına rağmen, kaynaklar Honda’nın F1 şefi Yusuke Hasagawa’nın geçtiğimiz iki sezonda kullanılan “sıfır beden” felsefesinden vazgeçme fikrine yeşil ışık yaktığını doğruladı.

İçten yanmalı motorun V-bankının içine hapsedilmiş bölünmüş bir türbin ve kompresörü barındıran bu tasarımla motorun olabildiğince dar paketlenmesi hedeflenmişti.

Honda artık bu tasarımın dezavantajlarının avantajlarından daha ağır bastığınu düşünüyor, bu nedenle kompresör ve turbonun farklı yerlerde konumlandırıldığı Mercedes tarzı tasarım benimsenecek.

Aynı zamanda Mercedes’ten bir diğer tasarım felsefesi kopyalanarak, turboşarj sisteminin iki elemanı, V-bankın içinden geçen bir bağlantı şaftıyla birleştirilecek. Bunun yanında intercooler, şasi ve motor arasındaki bir oyuk içerisinde yer alacak ve bu da güç ünitesinin ağırlık merkezini önemli ölçüde düşürecek.

Motor boyutlarının öncekine göre biraz daha geniş olmasına rağmen, McLaren’in yeni aracı MP4-32’nin arka paketlemesini dar tutabileceği anlaşılıyor.

Honda aynı zamanda geçen yıl iyi enerji geri dönüşümü kazanımları elde ettiğini hissettiği için paketinin içten yanmalı ünitesini geliştirmeye de odaklanıyor.

Honda’nın, yanma dairesine yakıt püskürtmek için Ferrari’nin faydasını gördüğü turbo-jet ateşleme sistemine benzer olarak multi-jet enjeksiyon sistemine geçmesi bekleniyor.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz