Pirelli: Düzenlenmiş Araç Eksikliği 2017 Lastikleri Üzerinde Soru İşaretleri Bırakıyor

3

Pirelli basın sözcüsü yeni jenerasyon araçları için hazırlanan geniş lastiklerin kesin olarak hedeflerine ulaşıp ulaşmadığını öğrenmek için, 2017 sezonunun ilk yarışlarına kadar beklenmesini gerektiğini söyledi.Red Bull, Ferrari ve Mercedes’in düzenlenmiş 2015 araçlarıyla kapsamlı bir şekilde yürütülen test programına rağmen, F1’in lastik sağlayıcısı sezon arifesinde hala kafalarında soru işaretlerinin bulunduğunu kabul etti.

Bunun nedeni ise modifiye edilmiş olan araçlardan kaynaklı. Bu arabalarla 2017’deki yere basma gücü seviyesine ulaşmak hedeflenmişti, fakat bu araçların 2017 araçları kadar yere basma gücü üretmediği anlaşıldı.

Pirelli F1 yarış müdürü Mario Isola, modifiye edilmiş 2015 araçlarının 2017 sezonu için planlanan yere basma gücünün gerisinde kaldığını bir süre önce net bir şekilde ifade etmişti ve bu yüzden 2017 lastikleri hakkında çok fazla konuşmamak konusunda kendini zaptetmek istediğini belirtmişti.

“Bu araçlarda fazla performans yoktu. Değiştirilmiş araçlarla bulmak istediğimiz yere basma gücünü simüle etmek istememize rağmen, 2017’de elde edeceğimiz gerçek performansı göremedik.”

“Takımlara gönderdiğimiz simülasyonlarda gördüklerime göre yeni arabaların tasarımlarını baz alarak 2017 araçlarının, düzenlenmiş araçlardan çok daha iyi olacağını gözlemledik.

“Bu şampiyonanın ilk testlerinde ve ilk yarışlarda pistten bize gelecek geri bildirimlerle ilgili hala soru işaretlerine sahip olmamıza sebep oluyor.”

Belirsizliklere rağmen, Isola sorunların güvenlikle ilgili olmadığını, fiziksel bozulma ve termal özelliklerden dolayı olacağını söylüyor.

“Bu bir doğrulama sorunu değil. Çünkü biz kapalı alan testlerimizi takımların bize gönderdiği simülasyon değerlerine göre ayarladık.”

“Fakat bu simülasyonlar bir şey. Sezonun ikinci yarısında ise takımlar tamamen farklı bir performans penceresine erişeckler ve biz sık sık yüksek sıcaklığa sahip pistlerde olacağız.

“Lastiklerdeki ufalanma ve aşırı ısınma, simülasyonlardaki gibi mi olacak? Bunu ancak pistteyken kontrol edebiliriz.”

Sürücü Geri Bildirimleri

Pirelli’ye gelen sorulardan birisi ise sürücülerin pist üstünde daha fazla zorlamaya izin verecek lastiklere sahip olup olmayacaklarıydı.

Yapılması gereken lastik tasarrufu miktarı hakkında uzun süredir şikayetler var ve sürücüler yüksek aşınma ve aşırı ısınma korkusu yaşamadan daha sıkı yarışabilmek istiyorlar.

Isola sürücü isteklerinin dikkate alındığını ve erken analizlerin 2017 lastik sorunlarını ele aldığını belirtti.

“Onlar kesinlikle yeni bileşenli lastikler. Karşılaştığımız en düşük lastik aşınması ve birkaç kez aşırı ısınma görüldü, ama lastikler optimum değerlere geri döndü.

“Sürücüler bu konu hakkında özel isteklerde bulundu, çünkü yarışta başka bir aracı takip ederseniz downforce kaybediyorsunuz, aracınız daha fazla kaymaya başlıyor ve lastikler aşırı ısınıyor.

“Amacımız lastikleri normal durumuna en kısa sürece geri döndürmek ve kavramayı geliştirmeye yardımcı olmak. Testlerde bu hedefe ulaştığımızı gördük, fakat bunun gerçek araçlarda doğrulanması gerekli, bu yüzden ilk birkaç yarışa kadar bekleyeceğiz.”

 

3 YORUMLAR

  1. Sezonun ilk bölümü yine 2013 gibi karambol olabilir. Hatta yine 2012-2013 gibi araç performanslarının önüne geçebilir lastikler.

  2. Bunlar yine bu işi kıvıramayacaklar belli oldu. Hulkenberg’in yaptığı açıkamalar gibi olacak. Yalnız sorun sadece Pirelli’de değil. Takımlar bu konuda hiç şeffaf değiller ne yazık ki. 2013 İngiltere fiyaskosundan sonra lastikler konusunda tamamen takımları hatalı buluyorum.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz