Peki Ya Silverstone Giderse?

3

Silverstone pistinin 2019’da takvimden çıkabileceği haberi gündeme bomba gibi düştü. Peki bu tarihi pist takvimden çekilirse ne olacak?

Bu başımıza ilk defa gelmiyor. Silverstone tarihin başından beri aralıksız olarak Formula 1’e ev sahipliği yapmıyor. 1955’ten başlayarak 1963 yılına kadar Antree pistiyle, 1964’ten başlayarak 1986 yılına kadar Brands Hatch pistiyle dönüşümlü olarak Formula 1’e ev sahipliği yapmıştı. Yani Silverstone daha önce de olmamıştı. Ama 1987’den beri aralıksız olarak sporun içinde olan pist, aynı zamanda birçok takımın merkezine en yakın pist olduğu için bir anlamda Formula 1’in merkezi haline geldi.

Formula 1’in merkezinin Formula 1’den gitmesi, birçok insanı düşündürdü. Bernie Ecclestone insanları yatıştırırcasına iki farklı fırsat doğacağından bahsetti ancak pek de planlarını açık etmedi.

Peki Silverstone giderse, Britanya’da nerelerde yarış düzenlenebilir?

İlk alternatif tabii ki Donington Park. Hatta bu pist, 2010 yılından itibaren Formula 1’e ev sahipliği yapmak için 17 yıllık bir sözleşmeye saihpti ancak organizatörler yeterli finansman sağlayamadığı için bu plan suya düştü. Çünkü pistin Formula 1’e uygun hale getirilebilmesi için uzun bir inşaat sürecinden geçmesi gerekiyor.

Pistin organizatör şirketine kayyum atandıktan sonra pist tekrar Wheatcroft ailesine döndü. Wheatcrof ailesi de pistte bir takım değişiklikler yaptı ve Donnington Park şu an 2010’a göre çok daha iyi bir durumda.

Ancak kötü bir haber var. Şirketin sözcüsü her fırsatta pistin Formula 1’e ev sahipliği yapmak istemediğini söylüyor. Yani bir pist gitti.

Bir Formula 1 yarışına ev sahipliği yapmak için FIA’dan G1 lisansı alınması gerekiyor. Eylül 2016’da yayınlanan listeye göre Silverstone, Britanya’da şu an G1 lisansına sahip tek pist olarak görünüyor.

G1’in bir alt seviyesi 1T kategorisi. Bu kategoride pistler Formula 1 testlerine uygun oluyorlar ancak yarış düzenleyemiyorlar. G2’deyse Brands Hatch, Indy, Donnington ve Rockingham pistleri bulunuyor. Peki bu pistler Formula 1’e ev sahipliği yapabilir mi?

Brands Hatch

Brands Hatch artık eskisi gibi değil, ses problemlerinden dolayı “yavaş” araçların evi haline geldi.

Brands Hatch uzun yıllar Formula 1’e ev sahipliği yaptı. Hatta organizatörler 2000’lerin başında yine bir sözleşme imzalamış ancak bu anlaşma asla gerçeğe dönüşmemişti.

Problemlerden biri, pistin bulunduğu bölgedeki ses kısıtlaması. Yani evet, yaşlı Kent şehri sakinleri motor seslerinden pek de haz etmiyor.

Kurallar epey sıkı. Pazar günü sabah 10’dan önce hiçbir yarış start alamıyor. Çünkü Kent sakinleri o saatlerde meşhur İngiliz kahvaltılarını yeni bitiriyor oluyorlar. Ve “gürültülü” olarak nitelendirilen araçlar için yılda sadece altı gün piste çıkma şansı var.

Kent kenti sakinlerinin vazgeçemediği eşsiz İngiliz kahvaltısı. Nasıl diyorlardı? Yummy!

Ancak biraz şanslı sayılırız. Çünkü yılda bir kere “gürültülü” bir yarış düzenleme hakkı bulunuyor pistin. O günlerde Kent sakinlerinin kahvaltılarını beklemek zorunda da kalmıyoruz üstelik.

Fakat sorunlar bitmiş değil. Brands Hatch’de pitler Formula 1 için küçük kalıyor ve uzatacak yer de yok. Yani eğer böyle bir durum oluşacaksa yeni bir pit bölümü yapılacak.

Piste gelen sadece bir yol olduğu için ulaşım da ayrı bir sorun. BTC yarışlarına 40 bin seyirci gelince uzun bir trafik oluşuyor. Peki ya Formula 1 yarışına 140 bin kişi gelirse?

Ve son olarak, pistin sahipleri de Formula 1’e pek sıcak bakmıyor.

Rockingham Motor Speedway

Rockingham’daki seyirciler mutlu. Ancak burası da pek umut vermiyor.

Pist oval bir yapı üzerine konumlandırıldığından burada izleyiciler ana tribünden pistin neredeyse tamamını izleyebiliyor. Bu bir artı.

Bu pist takımlar tarafından çekim yapmak için sık sık kullanılıyor ve 2001 yılında Charlie Whiting pistin gerekli standartlara gelmesinin kolay olduğunu söylemişti. Bu da bir artı.

Rockingham’ın bir artısı da otoparkı. Araçlar, Silverstone gibi çamurda değil, betonda park ediliyor. Ancak artılar bu kadar. Pistin Brands Hatch gibi sorunlu bir ulaşımı var. Üstelik pist ülkenin en yeni pisti olmasına rağmen bir Formula 1 yarışına ev sahipliği yapmak için hummalı bir çalışma gerektiriyor. Neticede Charlie o sözü söyleyeli 16 yıl geçti, değil mi?

Ve pist, oval yarışlar için yapıldığından dolayı garajları, yani padoğu pitlerden ayıran beton bir duvar var. Eğer buraya bir yarış gelecekse o duvarın biraz elden geçmesi gerekiyor.

Circuit of Wales

Circuit of Wales’in tek fotoğrafı bu. Çünkü henüz ortada bu çizimlerden başka bir şey yok. Evet, pistin inşaatı başlamadı bile.

Tüm umutlar bir bir tükenirken neden Circuit of Wales olmasın?

Bu pist adından da anlaşılacağı gibi Galler’de bulunuyor ve eğer bu pistte bir yarış gerçekleşecekse bu, Galler’de gerçekleşen ilk yarış olacak. Ancak bir sorun var. Ortada henüz bir pist yok. Ve Gal hükümeti pist konusunda o kadar istekli değil, geçtiğimiz yaz destek vermeyi reddettiler.

Bu pist 2024 yılına kadar MotoGP’nin Britanya ayağına ev sahipliği yapma hakkını elinde bulunduruyor. Ancak pist tamamlanamazsa yarışa Silverstone ev sahipliği yapacak.

Üstelik pistin gözü yükseklerde. Pistin sahibi Michael Carrick, Formula 1 yarışı düzenlemeye hevesli görünüyor. Yine de işte, ortada henüz bir pist bile yok.

Özetle, eğer Silverstone giderse Bernie Ecclestone’un “fırsatlarına” kalacak İngiliz taraftarlar. Sakın bu fırsatlardan birisi Londra’da bir cadde yarışı olmasın?

3 YORUMLAR

  1. westminster bu olaya sıcak bakar, hatta podyum bahçesinde olur kraliçe yarışı balkondan izleyip ödülü verir :D yarışı da bilerek hamilton’a verirler :D

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz