Silverstone Yarışlara Ara Vermeyi Düşünüyor

0

Silverstone’un sahibi Britanya Yarış Sürücüleri Kulubü(BRDC), Britanya GP’sine ara verme ihtimali konusundaki maddeyi etkinleştirme konusunda ciddi olduklarını belirtti.

Bu madde, 2019 sonunda Silverstone’un Britanya GP’si anlaşmasını sonlandırmasına izin veriyor, fakat Bernie Ecclestone’un bu sezonki yarış öncesinde plan hakkında bilgilendirilmesi gerekiyor.

Bu maddenin varlığı bir süredir biliniyordu, ancak bir F1 yarışı düzenlenmenin aşırı masrafının, ara verme maddesini gerçekçi hale getirdiği ortaya çıktı.

BRDC başkanı John Grant tarafından Noel’de üyelere gönderilen ve ITV’ye sızdırılan mektupta, pistin F1 yarışı düzenlemesinin finansal sonuçlar açısından giderek artan endişeler yarattığı söylendi.

O, mektupta “Siz kurul üyeleri Silverstone’daki Britanya GP’sini korumak istiyorsunuz, fakat bu mantıklıysa. Ve kulubümüzü birkaç kötü yılın potansiyel yıkıcı etkilerinden korumak zorundayız.” yazıyordu.

“Ekonomik denklemlerde birtakım değişiklikler olmaksızın, risk faktörü artıyor ve getiriler ortadan kalkıyor. Bu yüzden bu durumu değiştirebilmek için çeşitli yollar arıyoruz. Diğer alternatiflerin dışında, kurul 2017 Britanya GP’sinden önce gereken bildiriyi yapıp 2019’daki yarışla sözleşmeyi durdurup durdurmama kararını da düşünüyor. Bu basit bir karar değil ve biz yıl ortasında bir karara varmadan önce bütün ihtimalleri düşüneceğiz.”

Silverstone 2009’da pisti yenileme çalışmalarıyla birlikte 17 yıllık bir anlaşma yapmış, fakat anlaşma gereği yarış ücreti her sene %5 arttırılmıştı. Geçtiğimiz yıl BRDC başkanı Dereck Warwick yaptığı açıklamada, Bernie’nin yarışı korumak için kendilerinden istediği pist değişikliklerini gerçekleştirmek adına 50 milyon sterlinin üzerinde para harcadıklarını ve her sezon artan yarış ücretlerinin kendileri için çok pahalı olduğunu belirtmişti.

Ecclestone ise bu durumdan ötürü pek endişeli görünmüyor ve diğer pistlerin Silverstone’un yerini doldurmak için kendisiyle temas kurduklarını belirtiyor.

“Eğer ara verme maddesini etkinleştirmek istiyorlarsa, yapabileceğimiz bir şey yok. Diğer iki pist bizimle temasa geçti ve biz Britanya GP’sini sürdürmek istiyoruz. Bu konuda şüphe yok, birine sahip olmak istiyoruz. Silverstone olabildiğince endişe ediyor, bu bizim elimizde değil.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz