Albert Park 2017’ye Hazırlanıyor

0

Formula 1’in klasik sezon açılış lokasyonu, bu yıl tıpkı takımlar, pilotlar ve taraftarlar gibi heyecan içerisinde yeni sezonu bekliyor. Çünkü bu yıl kurallarda gerçekleşen değişiklikler, birçok şeyi adeta baştan yazıyor. Ve tabii, pistler de bu kurallarla birlikte değişiyor.

Avusturalya’daki yarış organizatörlerine, FIA tarafından veriler sonucunda, Albert Park’ta orta ve hızlı virajlarda araçların tam viraj ortasına geldiklerinde eskisine göre 20-50 km/s arası daha hızlı olmaları beklendiği belirtildi. Ayrıca 20-30 metre kadar daha geç fren yapılmasıyla da birlikte 3-4 saniye daha hızlı tur zamanlarının gelmesi bekleniyor.

Bunların sonucunda Albert Park’da bir dizi güvenlik değişiklikleri yapılacak. Birinci, altıncı ve on dördüncü virajlarda lastik bariyerler yeniden şekillendirilecek. Ve 12. virajda maliyeti yüz bin doların üzerinde olan Tecpro yüksek sürat bariyerleri kullanılacak. Bu da Albert Park için bir ilk olacak.

Albert Park yetkilisi Craig Moca, yaptığı açıklamada durumu detaylandırdı ve şöyle konuştu:

“FIA, bize yaptıkları simülasyonlara dayanarak, hangi viraj ek lastik bariyerine ihtiyaç duyacak veya 12. viraja bir yüksek sürat bariyeri eklenip eklenmeyecek mi konusunda talimatlar verdi. FIA’dan aldığımız tüm bilgileri aldık ve geçici bir pist olduğumuzdan dolayı ek lastik bariyerleri üretip 80 metre TecPro bariyeri kullanmak zorunda kaldık. Lasiklerden ve taşıma kayışlarının olduğu eski usül bir pist olmaktan, bu yüksek sürat bariyerlerine (geçmek) bizim için büyük bir adım.”

Değişikliklikler

TecPro bariyer, hızlı 11-12. viraj serilerinin çıkışında 80 metre uzunluğunda kullanılacak. Yeni kurallarla birlikte araçların 12. virajdan 230 km/s hızla çıkmaları bekleniyor. Bu virajı alamayan bir aracın çakıl havuzundan da geçerek bariyerlere çarptığında 129 km/s hıza sahip olacağı ön görülüyor. Bu yüzden yüksek performanslı TecPro yapısına geçme kararı alındı.

“12. virajda altı sütun lastiğimiz vardı. Şimdi yaptığımız şey üç sütun lastiği alıp TecPro sistemini uygulamak. Bir sütun TecPro bariyeri var ve her beş metrede bir özellikle lastik duvarına tampon ekleyen çift TecPro bariyeri var.”

Diğer kısımlarda çalışmaların merkezinde, lastik beriyerleri yeniden şekillendirmek var. Birinci virajda, lastik bariyerin genişliği iki katına çıkarılıyor. Burada daha önce iki Schumacher de kaza yapmıştı, bilhassa 2002’de Ralf Schumacher buraya uçarak gelmişti.

Altı virajda da lastik bariyerler on metre daha uzatılıp üç sütundan altı sütuna çıkarılıyor.

En büyük değişikliklerden biri de on dördüncü virajda. Burada da bariyerler iki katına çıkarılacak ve ek güçlendirmeler uygulanacak.

“Araştırma yaptığımda, Lewis Hamilton’ın 2015’de araç üstü sıralamasını izliyordum, bu (görüntü) bu virajlara yaklaşım hızını gösteriyor ve FIA bu virajları seçti açıkça görebiliyorsunuz.”

“Bariyerlerimiz piste çok yakın olduğu için, eğer bir pilot pist dışına çıkarsa diye (FIA) yeterli korumamız olduğundan emin olmak istiyor. Bu yüzden biz çakıl havuzunun sonundaki lastikleri ikiye katladık. Yani eğer bir araç belaya girerse, ve genelde birinci virajda düzlükten doğruca karşıya giderler, etkiyi azaltacak kadar yeterli lastiğimiz olacak.”

Kısıtlı TecPro kullanımı

Pistte TecPro kullanımı başlıyor olması bir yana dursun, Moca geleneksel yöntemleri terk etmek için yeterli sebep göremiyor. Hem TecPro’nun maliyetinin yüksek olması, hem lastik bariyerlerin hala yeterli olması, hem de pistin genel güvenlik sicilinin iyi olması gelecekte köklü değişiklikler yapılmasının gerekmediğini gösteriyor.

“TecPro bariyerleri pahalı bu yüzden lastikleri kullanmaya edebildiğimiz kadar devam edeceğiz. Aynı işi görüyor, ve FIA da hala iş için yeterli olduğunu söylüyor. Ve pistimiz iyi bir güvenlik siciline sahip, Fernando’nun geçen yılki kazası iyi bir örnek. Kalkıp yürümesi fantastik bir şey. Her şeyimiz doğru, çakıllar doğru yükseklikte, çakıllar doğru yerlerde konumlandı, lastik bariyerleri orada, bariyerler dorğu yerlerde… Pisti yapan bizler için önemli olan (Alonso’nun) yürüyüp gitmiş olması.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz