Yeni yılın gelmesiyle beraber F1 fabrikalarındaki hazırlıklar önümüzdeki sezon için hız kazanmış durumda. Son 3 yılın en büyük değişikliklerini göreceğimiz bu yılda iştahınızı kabartmak için 10 maddelik bir liste hazırladık…

 1. Diğer takımlar yeni kurallar ile beraber ön grubu yakalayabilecek mi?

Daha geniş lastikler ve büyük oranda yenilenmiş karoserler ile F1 araçları 2017’de çok daha farklı görünecekler. Ancak bu değişiklikler geçtiğimiz yılın sıralamasını ne kadar değiştirecek? Bu noktada cevaplanması gereken çok zor bir soru, takımlar simülatörlerinde çok büyük gelişimler kaydettiklerini bildiriyorlar, fakat diğer rakiplerinin ne kadar önlerindeler? Şüphesiz Mercedes 2014’teki büyük değişikliklerden bu yana şampiyonayı domine etti, buna karşın pek çok otorite yeni aerodinamik değişikliklerin Adrian Newey faktörüyle beraber RB13’ün lehine olabileceği görüşünde. Şubat ayı sonunda Barcelona’daki ilk testlerde işlerin nasıl değişebileceğini ve değişikliklerin neler getirebileceğini görme şansını yakalayacağız.

 1. Mercedes’te Hamilton’un partneri kim olacak…?

Son dünya şampiyonu Nico Rosberg’in sürpriz emekliliğinden bu yana en büyük soru Mercedes’te Hamilton’un yeni takım arkadaşının kim olacağı. Görünüşe göre şu an itibariyle Valtteri Bottas (Williams ile sözleşmesi bulunuyor) ve Pascal Wehrlein (Sauber ile anlaştığı konuşuluyor) arasında bu koltuk için mücadele devam ediyor. Otoritelere göre Bottas koltuk için bir adım önde. Gümüş Oklar, Bottas’ı göndermeye niyetli olmayan ve yerine pilot bulmakta zorlanan Williams’tan Fin pilotu almakta ısrar etmeli mi? Hamilton ile Rosberg arasında gördüğümüz sıkı mücadeleyi Valtteri sürdürebilir mi? İngiliz pilot (Hamilton) kimseden korkmadığını söylemesine rağmen neler olacağını yalnızca zaman gösterecek.

 1. … ve bu gridin geri kalanını nasıl etkileyecek?

Eğer Bottas Mercedes için Williams’tan ayrılırsa, Sir Frank Williams’ın takımı pilot kadrosunda büyük bir boşluğa düşecek. Ellerinde yalnızca çaylak Lance Stroll kalmış olacak. Bu noktada Valtteri’nin seviyesinde hızlı, tecrübeli ve araç gelişimine yardımcı olabilecek bir pilotu nereden bulabilecekler? Eğer dedikodular doğruysa cevap Williams’ın eski pilotu Felipe Massa’nın tarihin en kısa emekliliklerinden birini yaşayarak geri dönüşünde yatıyor olabilir…

 

 1. McLaren’den nasıl bir performans göreceğiz?

McLaren ve Honda ortaklığının üçüncü yılına girilmesiyle beraber baskı her geçen gün artıyor. Yeni kural değişiklikleri Woking ekibinin yeniden rekabetçi olması için büyük bir fırsat. Fernando Alonso bu değişikliklerden oldukça umutlu; zira İspanyol pilot Mercedes’in gösterdiği ilgiye karşılık projeye bağlılığını ve takıma inancını belirterek McLaren’den ayrılmayacağını belirtmişti. Ancak yalnızca birkaç ay içerisinde orta sıralardan zirveye dönmeleri mümkün mü? Yarış direktörü Eric Boullier’e göre McLaren şasisi 2016 yılında Mercedes motoru takılması halinde yarış kazanabilecek kadar güçlüydü. Yani Honda’nın güç ünitesinde yapacağı gelişim, en çok performans kazanılabilecek alan olarak görünüyor. Alonso için sözleşmesinin son yılı olacak, “ya şimdi ya hiç” durumunu yaşayabilir.

 1. 2017’de yarışlar ne kadar hızlanacak?

Geçtiğimiz sezonun son bölümünde, takımlar kaynaklarını 2017’ye yönlendirdiği sıralarda Williams’ın teknik şefi Pat Symonds takımının aerodinamik kazancını “sarsıcı” olarak tanımlamıştı ve diğerleri de aynı gelişimi gösteremezse oldukça şaşıracağını söylemişti. Peki 2017’de tur zamanları ne kadar iyileşecek? Genişleyen lastikler ve revize edilmiş aero kurallari ile birlikte araçların tur başına 3 ila 5 saniye arasında hızlanacağı öngörülüyor. Bu aynı zamanda araçları sürülmesi daha zor hale getirecek. Ancak pek çok takımın sezon içinde çok hızlı bir gelişim göreceğimizi beklemesi göz önüne alındığında, acaba beklediğimizden de daha fazla performans kazandıklarını görebilecek miyiz? Şurası kesin ki pilotlar şikayetçi olmayacaklar. Fin pilot Valtteri Bottas’ın 2017 Williams aracını simülatörde deneyimledikten sonra ilk görüşleri “Yüksek viraj hızları her zaman daha iyidir.” şeklinde olmuştu.

 1. Stoffel Vandoorne ilk sezonunu nasıl geçirecek?

Geçtiğimiz sezon Bahreyn’de Fernando Alonso’nun yokluğunda heyecan verici bir tek yarışlık performans gösteren Belçikalı sonunda beklediği koltuğu 2017 sezonunda Fernando’nun partneri olarak buldu. Bu sezon Belçikalı’nın kendini göstermesi için önemli bir fırsat olacak, özellikle de kaybedecek bir şeyinin olmadığı ve kazanacak çok şeyinin olduğu düşünüldüğünde. Eğer Alonso ile mücadele edebilir ise onun için her şey çok daha güzel olacak. Ancak iki kez dünya şampiyonuna karşı kaybetmesi durumunda “basamakları tırmanan bir çaylak” olarak öğrenmeye devam edecek ve kaybettiği bir şey olmayacak. Şüphesiz Alonso’nun yeniden McLaren’de bir çaylak ile mücadele verdiğini görmek ilginç olacak.

 1. Force India ve HAAS 2016’daki başarılarını tekrar edebilecek mi?

Söz konusu “paranın karşılığını almak” olduğunda 2016 sezonunda iki takım kendilerini aştılar: Force India (tarihlerinin en iyi sezonunu geçirerek 4. bitirdiler) ve HAAS (F1’deki ilk sezonlarını 3 önemli rakibinin önünde bitirdi). Peki 2017’de pozisyonlarını koruyabilecekler veya daha da ileri gidebilecekler mi? Gerçekçi olmak gerekirse daha iyi imkanlara sahip rakiplerle beraber ikisi için de ciddi bir mücadele olacak. Force India aynı zamanda Nico Hulkenberg’in kaybını da Esteban Ocon ile telafi etmeye çalışacak. Bunun yanında HAAS ise beklenmedik şekilde iyi bitirdikleri şampiyona pozisyonunun iyi geçen ilk yarışlar sayesinde geldiğinin farkında olarak sezona başlayacak.

 1. Sauber ve Manor’un pilot kadrosu nasıl şekillenecek?

Mercedes dışında 2017 sezonu öncesinde pilot kadrosunu açıklamamış iki takım daha var: geçtiğimiz sezonu son iki sırada tamamlayan Sauber ve Manor. Dedikodular doğruysa Pascal Wehrlein Mercedes koltuğunu kaptırarak Sauber’de Ericsson’a eşlik edecek. Ve Ocon’un da Force India’ya gittiği düşünülürse Manor için tamamen yeni bir pilot kadrosu oluşacak. Rio Haryanto, Felipe Nasr ve Esteban Gutierrez potansiyel adaylar.

 1. Hulkenberg Renault’yu ileriye taşıyabilecek mi?

Renault’nun F1’e fabrika takımı olarak dönüşü geçtiğimiz yıl oldukça sönük kalmıştı. Enstone kökenli takım sezon boyunca sadece 3 kez ilk 10’da finiş görebilmişti. Force India’dan Hulkenberg’in katılmasıyla beraber griddeki yüksek standartlı ve teknik anlamda takımı ileriye götürebilecek pilotlardan birisine sahip oldular. Takımın teknik şefi Bob Bell Alman pilot için “Şu anda tecrübeli ve bizi birkaç adım ileriye götürebilecek bir pilota ihtiyacımız olan bir dönemdeyiz. O bize şu anda nerede olduğumuzu anlamamız noktasında ve ileri gitmek için neye ihtiyacımız olduğunu anlamamızda yardımcı olacak. Bizim için çok önemli bir anahtar olacak.” demişti.

 1. 2017’de nasıl bir Ferrari göreceğiz?

2015 sezonunda Sebastian Vettel’in gelmesiyle birlikte kazanılan 3 yarış ve Mercedes’e oluşturulan ciddi tehdit tifosileri heyecanlandırsa da 2016’da Şahlanan At şampiyonluk mücadelesinden oldukça uzak kaldı ve yarış kazanamadı. İtalyan ekip James Allison’un ayrılığının ardından yolunu kaybetmiş göründü ve gelişim yarışında oldukça geride kaldı. 2017 sezonu öncesinde büyük soru Ferrari’nin hangi versiyonunu göreceğimiz. Yeniden bir araya gelmiş, yeniden mücadelenin içine girmiş, yarış galibiyetleri ve hatta şampiyonluk için savaşan bir Ferrari mi, yoksa 2016’da gördüğümüz gibi bir hayal kırıklığı mı? Şurası kesin ki galibiyetsiz geçecek bir sezona daha kimsenin tahammülü olmayacak.

3 YORUMLAR

 1. Cevapsız Sorular! Hepsini sezonun başlamasıyla göreceğiz, fakat en çok merak edilen tabii ki de Ferrari’nin performansı olacak. Araç söylenene göre rüzgar tünelinde sıradışı bir görüntüye sahipmiş. Lansman’da “wow” deme zamanı geldi o zaman :)

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz