2017 Formula 1 Araçları Virajların Yeniden Tanımlanmasına Neden Olacak

1

McLaren takımı teknik direktörü Tim Goss’a göre 2017 Formula 1 araçları o kadar çok yol tutuşa sahip olacaklar ki bu, mühendisler tarafından bazı virajların düzlük olarak sınıflandırılmasına neden olacak.

Bu yıl Formula 1 araçları daha yeni lastikler ve büyük oranda değiştirilmiş aerodinamik kurallarla beraber tur başına birkaç saniye hızlanacak.

Tur zamanının büyük çoğunluğu viraj hızlarının yükselmesi sayesinde gerçekleşecek. McLaren’in websitesinde yeni kural değişikliklerinin anlatıldığı bir makaleye göre Tim Goss bazı virajlarda mücadelenin ortadan kaybolacağını ve tamamen düzlüğe dönüşeceğini öne sürdü.

“Araçların daha agresif görünmesi, onları daha hızlı yapmak, sürüşünü zorlaştırmak, sonuç olarak Formula 1’i motorsporlarının zirvesinde tutmak hedefleniyor.”

“Bunu söylerken araçların ele avuca sığmamasını değil, pilotlar açısından fiziksel olarak zorlayıcı olmalarını bekliyoruz. Araçtan indiklerinde geçmişte olduğu gibi çok çalışmak zorunda olmalılar.”

“Pilotlar yeni araçların sürülmesinin daha zor olacağını, daha çok çalışmak zorunda kalacaklarını ve en iyiyi ortaya koymak adına daha iyi konsantre olmaları gerektiğini söylüyor.”

“Değişikliklerin bir sonucu da artık bazı virajları “viraj” sınıfına sokmayacağımız olacak.”

“Mühendisler virajları pist üzerinde pilotların aracı doğru şekilde konumlandırıp idare ettikleri noktalar olarak tanımlar.”

“Eğer gaz pedalına sonuna kadar basıp dönüyorlarsa biz bunu düzlük olarak tanımlarız.”

“Araçların hızlanmasıyla 2016 yılının bazı ‘virajları’ artık ‘düzlük’ olarak sınıflandırılacak.”

“Ancak aynı zamanda daha hızlı gidecekleri için daha çok g kuvvetine maruz kalacaklar ve bu da vücutları için daha yorucu olacak.”

Goss aynı zamanda yeni kuralların daha “cool” görünen araçlara vesile olacağını düşünüyor.

“2017 kuralları bu işin içinde olmayanlar için oldukça güzel görünüyor, ancak aero departmanında çalışan çocuklar farklı yüksekliklerde doğru akış yapılarını bulabilmek için aylardır çalışıyor.”

“Araç üzerinde pek çok alanda yeniden düşünmek zorunda kaldık, çünkü artık eskisinden farklı davranış sergiliyorlar.”

“2017 araçları daha alçak, daha agresif görünüyorlar; alçak arka kanat, büyük şişman lastikler…”

Toro Rosso teknik direktörü James Key 2017 kural değişikliklerini son yılların en büyüğü olarak adlandırmıştı, Goss da bu değişikliklerin araçların rekabetçilik sıralamasını değiştirmesini bekliyor.

“Bu sezonki değişiklikler bugüne kadarki en büyük değişikliklerden biri olacak. Bunun sonucu olarak sıralamanın değişmesini ve iyi hazırlanmış takımların yeniden zirveye yükselmesini bekleyebiliriz.”

1 Yorum

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz