Newey Karışmış Bir Grid Bekliyor

1

Formula 1’in en başarılı tasarımcılarından yaşayan efsane Adrian Newey, 2017 sezonunun başında karışık bir grid beklediğini söyledi.

Pirelli’nin de bir senedir testlerini yürüttüğü geniş lastiklerin yanına daha ileri seviye aerodinaminin eklenmesiyle birlikte, gelecek yıl araçların çok daha hızlı olması bekleniyor. Aero performansından bahsedince tabii ki aklımıza hemen Adrian Newey geliyor. Son on yıldır Red Bull için çalışan Adrian Newey, gelecek yıl iyi bir araç yapması beklense de böyle büyük değişikliklerin geldiği zamanlarda hiçbir şeyin garanti altında olmadığını söylüyor.

“En başında, bu neredeyse kesinlikle gridin biraz daha dağınık olacağı anlamına geliyor. Ne zaman bir kural değişikliği olsa, bazı takımlar kuralları diğerlerinden daha iyi okur. Genelde büyük takımlar, daha büyük kaynakları olan takımlar, daha iyi okur. Ama 2009’da en son büyük şansımız olduğunda durum böyle değildi. Doğru okuyan Brawn ve bizdik.”

“Büyükler, o zamanlar Ferrari ve McLaren’di, biraz sorun yaşadı. Bir yöne, bir felsefeye doğru kanalize etmeniz gereken birçok fikriniz vardır. Biz büyük takımlardan biri olsak da aynı anda bütün yollara bakacak kaynaklarımız yok. ‘Doğru olduğuna inandığımız yol bu yol’ diyip doğru olmasını umuyoruz. Ama her zaman başkasının girdiği yolun daha iyi olma şansı var.”

Bütün bunların ötesinde Newey, Formula 1’in geleceğinin pek de parlak olmadığını düşünüyor.

“Formula 1 motor üreticileri için, mesela motor hünerleri için, teknik bir vitrin mi? Ya da insan ve makineyi buluşturan bir gösteri mi?”

“İnsan sayısından ziyade yaratıcılığı ödüllendiren kurallarla meydana çıkmak kesinlikle mümkün olurdu. Bütçe farkını kapatmak zor fakat kaynak kısıtlamalarıyla gelebilirdiniz, bilhassa aerodinaminin çoğunun idare edildiği şasi tarafında.”

“Araştırma kaynaklarını daha ağır biçimde kısıtlayabilirdiniz, bir ihtimal rüzgar tünellerini parçalayabilirdiniz, CFD tarafında daha kısıtlayıcı olabilirdiniz, ve eğer kaynakları kısıtlarsanız bir sürü mühendis olmasının bir anlamı olmazdı çünkü (verilerle) beslenemezlerdi.”

1 Yorum

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz