Horner Rekabet İstiyor

1

Red Bull patronu Christian Horner, sporun iyiliği için bu yılki kural değişikliklerinin rekabetçi bir ortam yaratması gerektiğini söylüyor.

2014’te gelen motor kurallarıyla birlikte Mercedes, Formula 1’in tartışmasız en baskın takımı haline geldi. Üç sezonda sadece sekiz yarışı kazanamayan Mercedes, üç yıl boyunca Ferrari ve Red Bull’u hatrı sayılır bir farkla arkasında tutmayı başardı. 2016 yılı da bunun bir ispatı oldu. Fark kapanmadı.

“Bence izleyicilerdeki trendi görebilirsiniz. Eğer kimin pole pozisyonunda olacağını ve kimin yarışı kanacağını biliyorsanız, ve Mercedes üç yılda 59 yarışın 51’ini kazandı, bu sağlıksız bir denklemdir. Halkı bundan soğuduğu için suçlayamazsınız.”

“Ancak, sezon sonuna doğru Meksika ve Brezilya gibi yarışlarda gördünüz, bu tür yarışlar gerçekten heyecanı artırabilir. Sadece bu tür yarışlar yetiyor. Yani 20 yarışın tamamı için hedefimiz bu olmalı. Neyse ki gelecek yıl ortalığı biraz karıştıracak ve bizim gerçekten iki veya üç takımın kazanma şansı olmasına ihtiyacımız var.”

“Kural değişiklikleri 2008-2009’daki kadar radikal değil fakat mantıklı değişiklikler. Düzeni bir ölçüde karıştırabilir, ama bunu sadece zaman gösterir ve şimdi burada tahminde bulunmak imkansız. Belki Mercedes’e biraz daha avantaj verecek, belki daha az. Gelecek yıl biz ilk üç yarıştan bir örnek alana kadar bunu söylemek imkansız olacak.”

Yeni kurallar, iki yıl önce Red Bull tarafından getirilen bir önerinin geçen şubat ayında üzerinde uzlaşılmasından sonra yürürlüğe giriyor. Kuralların son şekli hakkında da en son sözü söyleyen ve taslağa en son şeklini veren McLaren olmuştu. Horner da yeni kuralların daha güzel görünen araçlar getireceğinden emin.

1 Yorum

  1. Evet dostum bizde çok sayıda takımın yarış galibiyeti kazanmasını istiyoruz, yeni gelen kurallarla beraber ancak 2017’ye mahsus olarak böyle bir şeyi görebiliriz. İlerleyen sezonlarda atı alan Üsküdar’ı geçecek çünkü

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz