Horner: 2017’de Şampiyonluk İçin Mercedes Hala Favori

0

Red Bull patronu Christian Horner, kural değişikliklerine rağmen bu yıl da F1 dünya şampiyonluğu için Mercedes’in favori olduğunu belirtti.

Mercedes geçtiğimiz sezon arka arkaya 3. kez dünya şampiyonu olurken, Lewis Hamilton’ın arka arkaya elde ettiği 2(2014, 2015) dünya şampiyonluğundan sonra 2016’da sürücüler klasmanı şampiyonu olan isimse Nico Rosberg’ti.

Bu yıl araçların daha hızlı ve daha agresif görünmesi için daha geniş ön ve arka kanatla birlikte daha büyük ve daha geniş Pirelli lastikleri spora girecek. Bu kural değişikleri 2009’dan sonraki en önemli kural değişiklikleri olarak görülüyor.

Horner, bakımdan geçirilen ve 2016’da Mercedes’in en yakın rakibi olarak ortaya çıkan Red Bull’un farkı kapatmak için bir şansı olduğuna inansa da Mercedes’in yenilmesi gereken ekip olacağını düşünüyor.

“Mercedes’in üstesinden gelmek zor olacak” diyen Horner ekledi: “Onlar yeni yıla net favori olarak giriyorlar. Onlar arka arkaya 3 dünya şampiyonluğu kazandılar, son 3 yılda 50’den fazla yarış kazandılar.”

“Biz bu farkı kapatabilme konusunda umutluyuz, yani her yarış hafta sonunda tahmin edilebilir sonuçlara sahip değiliz. Yeni düzenlemerle, motor ve şasi arasındaki denge geri gelmeli.”

“Kış boyunca motorda biraz ilerleme kaydedebileceğimizden eminiz. Düzenlemeler herkes için temiz bir kağıttır. Yani şu anki rekabetinize kıyasla nerede olacağını bilemezsiniz. Bu dört gözle beklediğimiz bir fırsat ya da meydan okuma, fakat rekabet seviyesinde nerede olacağımızı yalnızca Melbourne’e gittiğimizde görebileceğiz.”

Takımlar 2017 için yeni konseptler üzerinde çalışmaya başlarken, eski Williams teknik şefi Pat Symonds aerodinamik gelişimin acımasız olacağını bekliyor. Horner da erkenden gelecek kolay kazanımlarla bir gelişim yarışı olacağına inanıyor.

“Umarım çift katmanlı difüzör gibi bir şeyi kaçırmadın, kurallardaki kirli noktaları yorumlayan birileri kendisine avantaj yaratır.”

“Düzenlemeler 2008’den 2009’a geçişteki kadar dramatik değil, ancak yine de araçları daha hızlı yapmak için harika bir fırsat sunuyorlar. Önümüzdeki sezon bir geliştirme yarışı olacak ve herhangi bir geliştirme döngüsünün başında kolay kazanımlar olacak.”

“Bu acımasız geliştirme yarışını takip etmek kesinlikle önümüzdeki sezonun kilit bölümlerinden biri olacak.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz