2017 Macaristan GP İstatistikleri – Raikkonen Macaristan’da Rekor Kırdı!

0
Raikkonen’in yarışı, uzun süre takım arkadaşı Sebastian Vettel’i kovalamakla geçmiş olabilir – yarış galibiyeti alamasa bile bu, Fin pilotun rekor kırmasını sağlayan bir performanstı.

 • Kimi Raikkonen bugüne kadar Macaristan 15. kez yarıştı ve 6. kez bir Macaristan yarışını 2. tamamladı. Toplamda 8 kez Hungaroring kürsüsüne çıktı ve bu, Bahreyn’le birlikte onun en çok podyum elde ettiği yarıştı.
 • Buz Adam’ın 8’inci podyumu aynı zamanda Hungaroring için yeni bir rekorun kırılışıydı. Raikkonen, bu hafta sonuna girilirken Michael Schumcher ve Ayrton Senna ile birlikte Hungaroring’de en çok poyduma çıkan isim olma rekorunu paylaşıyordu ve şimdi bu rekor yalnızca ona ait.
 • Fakat Raikkonen’in podyumu yalnızca kendisi için önemli bir mihenk taşı değildi aynı zamanda Ferrari için de çok şey ifade ediyordu… Bu, Schumacher’in Barrichello’nun önünde kazandığı 2004 Macaristan GP’sinden sonra Şahlanan At’ın Macaristan’da elde ettiği ilk duble podyum finişti.
 • O yarış, dikkat çekiciydi çünkü bir Macaristan GP’sini kazanıp aynı yıl sonunda şampiyon olan son isim 2004’te Michael Schumacher’di. Bakalım Macaristan’da 2’nci, bu yıl 4’üncü ve kariyerinde 46’ncı yarış galibiyetini elde eden Vettel bu seriyi bozup Schumacher’in yaptığını tekrarlayabilecek mi?
Schumacher, bir Macaristan GP’sini kazanıp sezon sonunda ipi göğüslemeyi başaran son isimdi – 2004 Macaristan GP.
 • Kırmızı araçların ardında, Lewis Hamilton’ın sportmenliği Valtteri Bottas’a arka arkaya 5’nci podyumunu kazandırdı – bu, şu anda gridin en uzun serisi. Buna zıt olarak Hamilton son 4 yarışta yalnızca 1 kez podyuma çıktı.
 • Max Verstappen’in ilk turda Daniel Ricciardo ile çarpışması Red Bull’un bu sezon koşulan 11 yarışta 8’nci kez sadece tek araçla finiş görmesi anlamına geliyordu. Onların yarıştığı kilometre sayısı olan 4,518, griddeki bir takım tarafından tamamlanan en düşük mesafe olmaya devam ediyor ve en çok mesafe kat eden Mercedes’ten tam tamına 1,975 km daha az.
 • McLaren, bu sezon çetelesinde en az kilometre biriktiren 2. takım fakat bu sezon Macaristan’da ilk kez her iki araçla puan kazandılar. Bu, Stoffel Vandoorne’un geçtiğimiz sezon Alonso’nun yerine çıktığı ve kariyerinin ilk yarışı olan Bahreyn’den sonra elde ettiği ilk puandı.
Felipe Massa’nın yokluğu 1982 San Marino’dan sonra gridde ilk kez Brezilyalı pilot olmaması anlamına geliyordu.
 • Söz Alonso’dan açılmışken 6’ncılık İspanyol’un bu sezonki ikinci ilk 10 finişini ve geçtiğimiz yıl ABD GP’sinde elde ettiği 5’incilikten sonraki en iyi sonucunu temsil etti. Şaşırtıcı şekilde, Alonso Hungaroring’de çıktığı son 8 yarışın hepsinden ve toplamda 16 yarışın 12’sinden puan çıkardı.
 • Alonso aynı zamanda kariyerindeki 23. en hızlı turu ve 2013’ten sonra yalnızca 2’nci en hızlı turunu elde etti. Onun ilk en hızlı tur zamanı geçtiğimiz yıl İtalya’da gelmişti, fakat Budapeşte’deki en hızlı tur, İtalya’daki gibi son turlarda daha taze lastikler takarak elde edilmedi.
 • McLaren’e zıt olarak Force India bu sezon koşulan 11 yarışın 9’unda her iki aracıyla puan kazandı. Sergio Perez bir kez daha Esteban Ocon’un önündeydi fakat genç Fransız yaz arasına takım arkadaşından daha fazla yarıştan puan çıkararak gidiyor.
 • Ocon aynı zamanda geçtiğimiz sezon Manor’la F1’e girdiğinden beri sahip olduğu %100’lük yarış bitirme serisini korudu ve 20 yarışa çıkardı. O, ilk 3 dışındaki herhangi bir sürücüden daha fazla puanlı finişe sahip(Bu sezon şimdiye kadar).
Esteban Ocon, bu sezon 10 kez ilk 10’da yer aldı – Ocon, ilk 3 dışındaki sürücülerin tamamından daha fazla puanlı finişe sahip.
 • Force India’nın kazandığı 6 puanı çok daha etkileyici kılan, ekibin 2011’den beri Hungaroring’de yalnızca 1 puan kazanmasıydı. Bundan 6 yıl önce puan kazanan son Force India sürücüsü, 1,345 gün aranın ardından Massa’nın yerine Williams kokpitine oturan di Resta’dan başkası değildi.
 • Fakat, 2013 Brezilya’dan sonra ilk kez gride çıkan İskoç’un yokluğu en uzun süreli olan değil. Bu şeref, 1982 Hollanda GP’si ve 1992 Japonya GP’si arasında 3,767 gün yarışmayan Hollandalı Jan Lammers’a ait.
 • Massa’nın son kaçırdığı yarış tesadüfi şekilde 2009 Abu Dhabi’ydi ve bu, Brezilyalının Macaristan’daki kazası sonucunda meydana gelmişti. Gridde Brezilyalı bir sürücünün olmadığı son yarışı bulmak için ta 1982 San Marino GP’sine dönmek zorundasınız. Massa, Ağustos ayının sonunda Belçika’da aksiyona kaldığı yerden devam edecek mi?Muhtemelen…
İstatistikler ve fotoğraflar F1‘in resmi sitesinden alınmıştır.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz