2017 Britanya GP Büyük Yarış – Hamilton Kazandı Ferrari Kabus Gördü

0

Lewis Hamilton, kendi evinde pole pozisyonundan başladığı yarışı rahatça kazanırken son 2 turda her iki sürücüsü lastik patlatan Ferrari kelimenin tam anlamıyla kabus gördü.

Yarış başlangıcında, Palmer ilk formasyon turunda fren sorunu yaşadı ve takımdan gelen talimat üzerine aracını Hangar düzlüğünün kaçış alanında durdurdu. Bu olay üzerine ekstra formasyon turuna neden oldu ve startta Hamilton ile Raikkonen yerlerini korurken Vettel, Verstappen’a geçilmekten kurtulamadı.

Şampiyona lideri 3. virajda yerini geri alsa da genç Hollandalı 4. virajda bir kez daha 3. sırayı eline geçirmeyi başardı. Arkada ise Esteban Ocon takım arkadaşı ve Hulkenberg’i avlamayı başarsa da Hulkenberg Hangar düzlüğünde yerini geri almayı başardı ve ilk turun sonunda Becketts’da Toro Rosso sürücülerinin çarpışması nedeniyle ‘Güvenlik Aracı’ piste girdi.

Bu kaza sonrasında Carlos Sainz yarışa erken havlu atarken Daniil Kvyat yarışta kalmayı başardı. Güvenlik aracı sonrasında lider Hamilton, 2. sıradaki Raikkonen ile farkı her tur arttırırken 5 sıra grid cezası nedeniyle yarışa 9. sıradan başlayan Bottas, rakiplerini 3 tur içerisinde geride bırakıp 5’inci sıraya yükselmeyi başardı.

Bu andan sonra öndeki ikili, Verstappen ile farkı açmayı başarırken şampiyona lideri Vettel Hollandalının arkasında uzun süre zaman kaybetti ve pist üzerinde geçiş hamleleri işe yaramayınca 19. turda pite gelerek kendisine bir şans yaratmaya çalıştı. Bu hamle işe yaradı ve bir tur sonra pite gelen Verstappen sorunlu bir pit yapınca Vettel pist üstünde kazanamadığı pozisyonu strateji sayesinde kazanmış oldu.

Bu esnada Lewis Hamilton, hızlı turlarla pit öncesinde Kimi Raikkonen’le olan farkı 10 saniye barajına çıkararak kendisini oldukça rahatlattı ve öndeki ikilinin pitleri sonrasında sıralama Hamilton, Bottas, Raikkonen ve Vettel şeklinde oldu. Yarışa rakiplerinin aksine ‘Yumuşak’ lastiklerle başlayan Valtteri Bottas, 32. turda pite girdi ve sorunsuz bir pitin ardından piste daha yumuşak olan ‘Süper Yumuşak’ lastiklerle Vettel’in 5.5 saniye ardında döndü.

Yarışın sonlarına doğru daha taze ve daha yumuşak lastik hamuruna sahip olan Bottas, Vettel’i geride bırakırken yarışın son anlarına doğru rahatça 2. sırada giden Raikkonen bir anda sol ön lastiğini patlattı, Kimi Raikkonen plansız bir pit yaparken 3’üncülüğe çıkan Vettel de bir anda lastik patlatarak ancak 7. olabildi ve Ferrari yarıştan büyük hüsranla ayrıldı.

Bu sonuçla Hamilton, kendi evinde 5. kez kazanarak Jim Clark’ın rekorunu egale etti ve sürücüler klasmanındaki puan farkını bire indirdi.

2017 Britanya GP Yarış Sonucu

Vettel Lastik Patlatıyor
Raikkonen Lastik Patlatıyor
Vettel ve Verstappen Arasındaki Mücadele
Yarış Startı Tekrar Görüntüleri

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz