Yılın Yükseleni

1

Birçok otoriteye göre F1’in son dönemlerde başına gelen en büyük nimet Max Verstappen ve Hollandalı henüz 20 yaşına basmamış olmasına rağmen şöhret basamaklarını her geçen gün daha da yükselmeyi başarıyor. Bizim değerlendirmemizde de Verstappen “Yılın Yükseleni” olmayı başardı.

Samet Demirel,

“17 yaşında F1’e girdi, 18’inde kazandı ve Brezilya’da gösterdiği performans sonrası Senna ve Schumi gibi pilotlarla kıyaslanmaya başladı. Yılın Yükselen’i için Verstappen’den başka bir aday görebiliyor musunuz? Ben göremiyorum.”

“Geçtiğimiz günlerde Stewart’ın da dediği gibi F1, Verstappen dışında sıkıcı. Ve bu genç yıldız bir önceki neslin tekerine çomak sokmaya başladı. Kuralların kendisi için düzenlendiği bir pilotu görmeyeli çok olmuştu. Zamanında Schumacher, agresif sürüşü ve savunmalarıyla kurallar konusunda FİA’yı yaptırımlar uygulamak zorunda bırakmıştı.”

“Verstappen sadece kuralların belirlenmesi konusunda değil neredeyse bütün alanlarda Schumi’yle benzerlikler gösteriyor. Bir zamanlar Gerhard Berger, Schumi’nin beklenmedik anlarda beklenmedik atak denemeleri yaptığını ve bunun karşısında çaresiz kalıp Schumacher’e yol vermek zorunda kaldıklarını belirtmişti. Bir yerden tanıdık gelmedi mi? Bu sezonki İngiltere ve Brezilya yarışlarında Verstappen’in Rosberg’e yaptığı ataklar desem. Schumi zamanında yaptığı sert savunmalarla oldukça ünlenmişti ve Verstappen’in bu sezon Macaristan, Belçika, Suzuka ve Meksika’da yaptıklarının efsanenin yaptıklarından bir farkı olduğunu söyleyebilir misiniz? Ve evet en can alıcı nokta geliyor. Schumacher zamanında birçok tartışmadan hedef saptırarak çıkıyordu. Bu sezon Verstappen Belçika’daki start kazasından ve Meksika’daki olaylı son bölümden sonra yaptığı basın açıklamalarında Ferrari pilotlarına karşı verdiği demeçlerle tartışmaların odak noktasını başka yönlere çekmedi mi?”

“Neyse konuyu toparlayalım. Özetle Verstappen 2016’nın yükselen ismiydi ve bunun sadece bu sezona mahsus olmadığını ve önümüzdeki yıllarda onun şampiyonluklar elde edecek bir pilot olacağını düşünüyorum.”

Ufuk Bal,

“Verstappen, pist üstünde en iyi yükselişi yakalayan pilottu. Red Bull’un da tam geldiği esnada performans artışı yakalaması tabii ki ekmeğine yağ sürdü. Red Bull da takımlar içerisinde en iyi yükselen takım oldu. Avustralya’daki kötü performansın ardından birkaç yarış sonra yarış kazandılar. Ama bu yılın yükseleni, umutlar oldu.”

“Gelecek sene kurallar adeta sll baştan yazılıyor. Herkesin de bu yüzden umudu arttı. Her takım başa güreşecek bir araç çıkarmayı umuyor. Toro Rosso, Force India, Williams, Ferrari, Red Bull, Mercedes bu iddiasını dile getirenler. Renault da gizliden gizliye çok iyi bir aracı olduğunu söyleyenlerden.”

“Öte yandan gelecek yıl Hamilton, tekrar şampiyonluk yaşamak istediğini her fırsatta dile getiriyor. Eğer gelecek yıl Mercedes güçlü olamazsa belki de bir daha şampiyon olamayacak. Red Bull piltoları gelecek yıl şampiyonluk mücadelesi vermeyi umuyorlar. Vettel’in hedefiyse beşinci şampiyonluk.”

“Kısacası bu yılın yükseleni, umut oldu. Her yeni sezon başlarken umutlar artar. Ama bu sefer hava biraz başka. Herkes çok umutlu. Bakalım 2017’de neler olacak.”

1 Yorum

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz