Yılın Aracı

0

2016’da dominantlığını daha da arttıran Mercedes, 21 yarışın 19’unu kazanmayı başardı ve 20 pole pozisyonu elde etti. Kazanamadıkları 2 yarıştan birinde ilk 2 sıradayken kaza yaptıklarını ve diğerinde de lider giderken motor sorunuyla yolda kaldıklarını düşünürsek “Gümüş Oklar”ın ne kadar baskın olduklarını görebiliriz.

Peki ya yılın aracı hangisiydi? Damalı Bayrak ekibi hangi aracın sezona damga vurduğunu düşünüyor?

Samet Demirel,

“Bu klasmanın tartışmasız bir şekilde lideri Mercedes W07’den başkası değil. 2014 yılında mükemmel bir motor üreterek, yeni turbo çağına egemen olarak giren Mercedes bu başarısını sadece güç ünitesi sayesinde kazanmadı. F1’de başarı her zaman başarılı bir teknik ekibin oluşturulmasıyla kazanılır ve 2012’den beri F1’deki en doğru yatırımları yapan ve en iyi ekibi inşa eden de Ross Brawn ve Mercedes’ten başkası değildi.”

“Genel olarak en çok downforce üreten aracın Red Bull olduğunu söyleyebiliriz, ancak Mercedes’in onlardan çok geride olduğunu söyleyebilir miyiz? Tabii ki hayır. Eğer bu başarı sadece motordan kaynaklanıyor olsaydı, Mercedes bu sezon Monaco, Macaristan ve Singapur yarışlarının tamamını nasıl kazanabilirdi. Detaylar konusunda griddeki en başarılı ekip olan Mercedes, otoriteler tarafından süspansiyon sistemiyle fark yaratıyor ve FRIC sisteminin mirasını kullanmaya devam ediyor. Ezcümle sezon boyunca 2 yarışta yaşanılan aksilikler olmasa Mercedes bütün yarışları kazanmış ve F1’de belki de eşine benzerine bir daha rastlayamayacağımız bir başarının öyküsünü yazacaktı. Bunlardan dolayı sezonun aracı kesinlikle ve kesinlikle W07’ydi.”

2016’ın Hayal Kırıklığı İçinTıklayınız!

Ufuk Bal,

“Tabii ki F1 W07 Hybrid. Birçok insan Red Bull’un en iyi araca sahip olduğunu düşünüyor. Ki bu kısmen doğru da. Motorları devreden çıkarırsak en iyi araç Red Bull’daydı. Ama ne yazık ki motorlar olmadan, araçlar bir yere gidemiyor. Mercedes’in aracı belki Red Bull’unki kadar iyi bir şasiye sahip değildi, ama en iyi pakete sahip olan araçtı. Bir kere her konuda ortalamanın çok üstünde bir araç. Bunu yapmak zordur. Çünkü aynı anda birçok şeye odaklanmanız gerekir. Bu karmaşık organizasyonu iyi idare etmek gerekir. Ayrıca Mercedes’in motoru, şahane bir tasarıma sahip. Motorun parçaları, diğer takımlara göre çok farklı bir şekilde araç içinde konumlandırıldığı için çok daha iyi bir güç ünitesine sahip olan Mercedes, bu üstünlüğünü çok iyi kullandı. Üstelik bu motoru da kendisi yaptı.”

“Kısacası F1 W07, hem motor konusunda gösterdiği üstün performans ve yenilikçilikleri sebebiyle hem de diğer alanlarda da ortalamanın üstünde olması sebebiyle, tartışmasız bir şekilde yılın aracı. Ki istatistikler de bunu ispatlıyor. Bu yıl F1 W07 sadece iki yarışı kazanamadı. Birinde pilot hatası söz konusuydu. Bunu normal şartlar altında kusursuzca kazanacaktı. Hem de dubleyle. Diğerinde motor “nazar boncuğu” niteliğinde bir arıza verdi. Ancak yarışın başında Vettel’den darbe yememiş olsa Rosberg, muhtemelen o yarışı da kazanacaktı. Kısacası pilotaj hataları olmasa F1 W07, tüm yarışların tek favorisiydi. Ortada böyle bir araç varken yılın aracını tartışmaya gerek yok.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz