Sainz Jr 2016’daki Gelişimden Dolayı Gurur Duyuyor

0

Toro Rosso’dan Carlos Sainz Jr. sezonun ikinci yarısından gurur duyabileceğini düşünüyor ve sezon boyunca gelişerek “tamamen farklı bir sürücü” haline geldiğini hissediyor.

Sainz Jr. 2015’de topladığı 18 puanla klasmanı 15. tamamlamıştı, ancak 2016’da gelişerek şampiyona 12.’liğine yükseldi. İspanyol, sezon boyunca 3 kere 6. oldu ve 46 puan toplamayı başardı.

2016 sezonu hakkında konuşan Sainz, “Çok çok memnun olmak zorunda olduğumu düşünüyorum, F1’de tam bir sezonda iyi performans göstermek kolay değildir.” dedi.

“İspanya’dan itibaren oldukça yüksek seviyeli birçok iyi yarış çıkararak çok sayıda puan kazandım. Sanırım birazcık hatalar yaptım, bu yüzden çok gururlu olabilirim.”

“Hem hissiyat hem de sonuçlar konusunda 2015’e oranla tamamen farklı bir sürücü olduğumu hissediyorum. Bugünlerde F1’de sahip olduğum hisler, 2015 sezonu sonunda sahip olduğum hislerden çok farklı ve kesinlikle istediğim bu olduğu için bundan gurur duyuyorum.”

“2015’de muhtemelen çok sinirli bir sürücüydüm, çok sayıda dayanıklılık sorunu yaşıyordum, tam potansiyelimi gösteremiyordum ve 2016’nın bunu gösterme zamanı olduğunu biliyordum.”

Sainz Jr, sezonun ilk 11 yarışında 8 defa puanlı finiş elde ederek sezona güçlü başladı. Ancak, Toro Rosso 2015 Ferrari güç ünitesini kullanması nedeniyle sezonun ilerleyen bölümünde sürekli geri düşmek zorunda kaldı.

Sainz Jr, Toro Rosso’nun sorunlu döneme girmeden önceki son yarışının Almanya GP’si olduğunu düşünüyor. Bu noktadan sonra İspanyol, arka arkaya 6 yarış puan kazanamamıştı.

“Hockenheim dönüm noktasıydı, biz oraya Bakü, Kanada, Avusturya ve güç isteyen tüm pistlerde puan kazanmaya devam ederek geldik. Bir anda Hockenheim’a vardık ve insanların orada ne yaptığını bilmiyorum. Benzer ayarlarda ve benzer arka kanattaydık, ancak hiçbir şey değişmedi.”

“Birdenbire her yarışta 8. sıradan 14. sıraya düşmeye başladık ve bu noktadan sonra Monza, Spa ve Japonya’nın gelişiyle sezon sonunun zor olacağını farkettim.”

Toro Rosso önümüzdeki sezon eski motor tedarikçisi Renault’yla çalışacak. Sainz arka arkaya 3. kez Faenza kökenli takımın kokpitinde yer alacak ve takım arkadaşı Daniil Kvyat olacak.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz