Wurz F1 Daha Güvenli Olmalı ve Araçlar 450 km Hız Yapmalı

0

Grand Prix Sürücüler Derneği Başkanı Alexander Wurz, sürücü güvenliğini arttıracak şekilde sporun araçları daha hızlı hale getirmesinin heyecan faktörünü arttıracağını söyledi.

Avusturyalı downforce seviyesinde ve düzlük hızlarında büyük bir artış görmek istiyor, ancak bunun yalnızca yaralanma riskinin azalması halinde mümkün olabileceğini belirtti.

Wurz, “Eğer F1 için bir hayal kuracak olsaydım, araçların daha güvenli olmasını isterdim, ancak çok daha hızlı olmasını da.”

“Ancak ‘çok’ hızlı olmasından bahsediyorum, çünkü biz 450 km/sa hıza ve daha fazla downforce seviyesine sahip olabiliriz. Araçları daha güvenli hale getirdiğimizde en ekstrem pistlerde ve cadde pistlerinde yarışılabilirler.”

2018’e ertelenmeden önce Halo’nun 2017’de spora girmesi için zorlayan Alexander Wurz, daha fazla güvenlik önleminin F1’i seyirciler için daha az heyecan verici hale getirebileceğine inanıyor.

Wurz, “Çok büyük kaçış alanlarına ihtiyacımız yok, böylece kimsenin artık anlayamadığı kural ihlalleri de olmaz.” dedi ve ekledi:

“Evdeki taraftarların oturması ve şunu düşünmesi gerekiyor: ‘Ben bunu asla yapamam. Bunu yalnızca en cesur ve yetenekli sürücüler yapabilir.'”

“Gerisi umrumda değil. Çünkü böylece içimdeki taraftar canlanmış olur. Ve biz heyecandan oldukça uzaklaştık. Eğer araçlar daha güvenli değilse, yarış direktörleri pilotları kontrol altında tutmak zorunda kalır. Çünkü yolda pilotlara bir şey olduğunda hapse girmek istemezler.”

“Bana göre araçlar hem daha güvenli hem de çok agresif olmalı. Çünkü o zaman, insan hayatı çok fazla tehlikeye girmez. O hızlara çıkmanız her zaman tehlikelidir, ancak ihtimallere göre çalışıyoruz.”

Wurz, F1’in bu yaklaşım için kısa vadedede değil uzun vadede düşünmesi gerektiğini düşünüyor.

“Bu uzun vadeli bir düşünce. Bu, kısa vadede düşünen insanlar için işe yaramaz.”

“Haklı mıyım bilmiyorum bu yüzden grup olarak buna karar vermeliyiz.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz