Symonds, 2017 Araçlarının Ham Olduğunu Söyledi

2

Bu yıl sonunda Williams’la yollarını ayıracak olan Pat Symonds, 2017 araçlarının gelişiminin olgun olmadığını söyledi.

Gelecek yıl, spor için yen bir dönemin başlangıcı olacak. Araçları tur başına beş saniye daha hızlı yapma amacıyla getirilen yeni kurallar, hem pilotlar için hem de takımlar için yeni mücadeleler anlamına geliyor.

Yine de ortada bir sorun var. Bu yıl takımlar, gelecek yıl kullanılacak olan lastikleri rüzgar tünelleri için alamadılar. Kısıtlı olan rüzgar tüneli zamanıyla birleşince bu, 2017 araçlarının önünü tıkamış oldu. Daha önce bu tip büyük kural değişikliklerinde böyle problemler yaşanmamıştı.

“Bence en büyük değişim şu ki (bu konuda) daha az gerçek geliştirme zamanı oldu. Hem rüzgar tünelinde, hem turlarda. Eğer 2009’a dönersen, (yine) büyük bir değişimdi, ama onun hakkında yüzyıllardır konuşuyorduk ve taslaklar, kurallar etrafta dolaşıyordu ve biz 7 gün 24 saat rüzgar tüneli kullanıyorduk, Toyota 7 gün 24 saat iki rüzgar tünel kullanıyordu. Araştıracak çok zamanımız vardı.”

“Bir sonraki büyük değişim, birkaç aerodinamik değişiklikle beraber birçok yeni soğutma sistemi ve böyle şeylerin olduğu 2014’tü. O zamanlar, bunu yapacak hala iyi bir zamanımız vardı, o aşamada haftada 80 sefer hakkımız vardı.”

“Bu sefer rüzgar tüneli lastiklerimizi Şubat’ın sonunda alacağız. Yani gerçekten rüzgar tüneline başlayacağımız zaman o. Tabii ki dürüst olmak gerekirse ondan önce CFD yapıyoruz. Temel akış düzeni hakkında bir fikir edinmek için arka lastikleri ön tarafta kullanarak biraz rüzgar tüneli testi yapıyoruz.”

2 YORUMLAR

  1. Lastik kullanım konusu büyük sıkıntılar yaratabilir. Bir F1 aracındaki en önemli 3 bileşenden biri sonuçta. 2012’yi dün gibi hatırlarım sezonun ilk 7 yarışında 5 takımdan 7 farklı pilot yarış kazanmıştı lastikleri çözemediklerinden dolayı. Onun dışında gelecek sezon herkes takımların performanslarından bahsediyor, ancak pilotlara etkileri hiç konuşulmuyor. Bundan karlı çıkabilecek pilotlar ve nispeten daha az yararlanarak zararlı çıkan pilotlar olacak gibi duruyor. Misal Vettel’in arka tarafı çok iyi olan araçlarla çok hızlı olduğu biliniyor önümüzdeki sezon ciddi bir performans artışı sağlayabilir. Hamilton var ki araçta downforce az olduğu zaman bile daha fazla gaza yüklenerek avantaj kazanan bir pilottu ve seneye downforce seviyelerinin artışıyla Hamilton’ın bu avantajının ortadan kalkma durumu var. Çok büyük bilinmeyenlerle yeni bir sezona daha ilerliyoruz. Hadi hayırlısı :)

  2. Lastik kullanım konusu büyük sıkıntılar yaratabilir. Bir F1 aracındaki en önemli 3 bileşenden biri sonuçta. 2012’yi dün gibi hatırlarım sezonun ilk 7 yarışında 5 takımdan 7 farklı pilot yarış kazanmıştı lastikleri çözemediklerinden dolayı. Onun dışında gelecek sezon herkes takımların performanslarından bahsediyor, ancak pilotlara etkileri hiç konuşulmuyor. Bundan karlı çıkabilecek pilotlar ve nispeten daha az yararlanarak zararlı çıkan pilotlar olacak gibi duruyor. Misal Vettel’in arka tarafı çok iyi olan araçlarla çok hızlı olduğu biliniyor önümüzdeki sezon ciddi bir performans artışı sağlayabilir. Hamilton var ki araçta downforce az olduğu zaman bile daha fazla gaza yüklenerek avantaj kazanan bir pilottu ve seneye downforce seviyelerinin artışıyla Hamilton’ın bu avantajının ortadan kalkma durumu var. Çok büyük bilinmeyenlerle yeni bir sezona daha ilerliyoruz. Hadi hayırlısı

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz