Pirelli Islak Zemin Lastiğini Geliştirmek İçin Sıkı Çalışıyor

2

Pirelli motor sporları patronu Paul Hembery, birçok pilotun eleştirileri sonrası ıslak zemin lastiklerinin performansını geliştirmek için İtalyan üreticinin sıkı çalıştığını belirtti.

Sebastian Vettel sezon ortasında SC arkasında başlayan Britanya GP’sinde pilotların lastiklere güvenemediğini belirtmiş ve eleştirilerin fitilini ateşlemişti.

Alman pilotun Ferrari’den takım arkadaşı Kimi Raikkonen yağmurun etkili olduğu Brezilya’da start finiş düzlüğünde kızaklama sorunu yaşayarak yarışa veda etmiş ve yarıştan sonra lastiklerin amacına uygun olmadığını belirtmişti.

Raikkonen, “Onlar[Lastikler] çok savunmasız, kızaklamada kalmak çok kolay.” demişti.

“Açıkçası bu piste ve birçok şeye bağlı, ama birkaç yıl öncesiyle karşılaştırdığınızda, o lastikler bu su seviyesiyle baş edebiliyor ve kızaklama sorun olmuyordu.”

Konu hakkında konuşan Paul Hembery, Pirelli’nin 2017 ıslak zemin lastikleri üzerinde büyük bir çaba sarfettiğini, yine de daha fazlasını yapmaları gerektiğini kabul etti.

Hembery, “Onlar(2017 Lastikleri) çok daha geniş, böylece 2016’dan çok daha fazla su tahliye edecekler, kızaklama için büyük bir meydan okumaya imza attığımızı düşünüyoruz. Yağmurda daha fazla SC arkasında sürüyoruz ve bu muhtemelen son zaman zarfında değişen şeyleri temel alarak üzerinde biraz daha çalışmamız gereken bir alan” dedi.

2016’da ‘Geçiş’ ve ‘Islak zemin’ lastikleri arasındaki farkın oldukça az olup olmadığı sorulan Hembery cevapladı: “Dürüst olursak farklı insanlarla konuşursanız, farklı düşünceler elde edersiniz.”

“Pilotların söylediği bir şey, ‘Geçiş’ lastiklerine dokunmamızı istemedikleri. Temel alan ‘Islak zemin’ lastiklerinin performansını geliştirmek. Onları kuru zeminden uzakta çalıştırırsanız ısınırlar, bu yüzden pist kurumaya başladığında muhtemelen onları çıkarmak istersiniz. Ancak ‘Islak zemin’ lastiklerinin ısınması, en fazla fayda elde edeceğimizi hissettiğimiz alan.”

Hembery, yine de 2017’deki daha geniş lastiklerin meydan okumayı arttıracağını itiraf etti.

“Önümüzdeki sezon daha fazla su tahliye edeceğiz, lastik başına %25 daha fazla” diyen Hembery yorumlamaya devam etti:

“Sürücülerle konuştuğunuzda, araç içerisindeki kameranın görüşünün kendi görüş seviyelerinden daha iyi olduğunu söylüyorlar. Bence insanlar görüş seviyeleri konusunda biraz daha bağışlayıcı olmalı.”

“Islak lastik testi yapmamız için çok az imkanımız var. Bütün pistler farklı, oysa ki aynı pistte bile günden güne farklılıklar olabiliyor.

“Islak lastik teknolojisinde düşünülmesi gereken çok değişken var.”

2 YORUMLAR

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz