Liberty Takımlara Hisse Teklifi Götürdü

1

Liberty Media, Formula 1 takımlarına, sporun hisselerinin %20’sini alma teklifini götürdü.

Formula 1’i satın alma planlarının bir parçası olarak Liberty, halen CVC mülkiyetinde olan %20 hisseyi, takımlara önerdi. Ancak öneriye göre, hiçbir takım %5’ten fazla hisse satın alamayacak. Ayrıca pay bedeli de 22 ABD Doları olacak. Örnek vermek gerekirse şu an New York borsasında Twitter’ın bir payı yaklaşık 17 Dolar gibi bir fiyata alıcı buluyor. Veya Volkswagen’in pay başına fiyatı 137 Euro civarında.

22 Dolar üzerinden hesaplandığında %1’lik hisse, 40 milyon dolar gibi bir rakama tekabül ediyor. Ki bu da Ferrari, Red Bull, Renault ve Mercedes gibi büyük takımlar için harcaması zor bir para değil. Ancak mevcut durumda zaten çarkı döndürmekte zorlanan garaj takımları için bu para, iflas anlamına gelebilir.

Bir diğer yandan, takımlar eğer spordan hisse alacaklarsa elde edilen kâra ortak olacaklar. Ancak karar alma süreçlerine dahil olma yetkileri olmayacak. Bu da takımları bir dilemmaya sürüklüyor. Çünkü hisse satın alacak takımlar, yönetim kuruluna bir temsilci gönderip kardan pay alacak. Ancak yeni stratejiler, kurallar, pazarlama kampanyaları, paranın dağıtımı veya CEO ataması gibi konularda takımların söz hakları olmayacak.

Bu hususun, takımların kafasındaki en büyük soru işareti olduğu düşünülüyor. Çünkü yıllar boyunca Formula 1’i “tek adam” rejimiyle yöneten Bernie Ecclestone yıllarının sonuna gelirken takımlar, sporun kaderinde söz sahibi olmak istiyorlar ve bu arzularını hiçbir fırsatta gizlemiyorlar.

Bu yüzden, takımların bu teklifi geri çevirme ihtimalinin azımsanmayacak kadar yüksek olduğu düşünülüyor. Öyle bir durumda, Liberty’nin zora düşeceği öngörülüyor. Çünkü bir sonraki Concorde Anlaşması yapılırken takımlar, eli güçlenmiş bir şekilde sporun kaderi üzerinde tek karar verici olacaklar.

Öte yandan teklif, Ocak sonuna kadar geçerliliğini koruyor. Sonrasındaysa, eğer hisseler satılmamış olursa üçüncü parti yatırımcılar alım yapabilecekler. Kulislerden bilgilere göre, şimdiden bağımsız yatırımcıların sporun hisselerini almak için sıraya girdiler.

Mart ayının sonunda, daha önce Google gibi firmaların tekeline çomak sokmuş olan Avrupa Birliği Komisyonu, satın almayı anti-tekel kanunları ve sürdürülebilirlik ilkeleri bakımından inceleyecek ve son kararı verecek. Yine de kağıt üstünde, satın almaya ilgili bir problem görünmüyor.

1 Yorum

  1. Büyük takımların hisseleri satın alması halinde spor gerçekten bombok bir duruma sürüklenir. Zaten zor şartlar altında mücadele eden garaj takımları tamamen ortadan kalkar. Kepenkleri kapatın gidin o zaman bakalım daha neler görecek gözlerimiz :(

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz