Goss: McLaren’e Katılmak Button’ın Yaptığı En Doğru Şeydi

0

McLaren teknik yöneticisi Tim Goss’a göre Jenson Button’ın McLaren’e katılma kararı, şöhreti için yaptığı en doğru şeydi.

2009 yılında yakaladığı şampiyonluktan sonra İngiliz sürücü, tüm başarılarına ve sürüşüne rağmen BGP01 sayesinde şampiyon olduğu geniş çevrelerce dile getirilen bir pilottu. Sezon sonunda Mercedes, Brawn’ın takımını devraldığında Button, Lewis Hamilton’ın yanındaki koltuk için McLaren’e geçti.

Bu hamle Button’ın belki de en cesur hamlelerinden biriydi. Button’ın vedası üzerine konuşan Goss da, bu görüşe katılanlardan birisi:

“Birçok uzman bunun bir hata olduğuna ve Lewis tarafından ezileceğine inanmıştı. Ancak o, hepsinin yanılmış olduğunu ispatladı.”

“Başlangıçtan beri işleri en iyiyle harmanlayabildiği çok açıktı ve bu da aslında onun şöhreti için çok şey yaptı. O noktaya kadar herkes onun Brawn’da, hızlı bir araçta olacak kadar şanslı olduğuna inanıyordu. McLaren’e vardığında, meydandaki en büyük sürücülerden biri olduğunu ispatladı.”

“Daha önce Lewis’in yanında Heikki Kovalainen vardı. Ve bu epey iyi bir ikiliydi, çünkü Heikki Lewis’i sıralamalarda zorluyordu ancak yarışlarda nadiren bu kadar hızlı olabiliyordu. Bu yüzden Lewis’i asla puan olarak geride bırakamadı.”

“Bazılarımız Heikki’yi giderken görünce hayal kırıklığına uğradı. Ancak Jenson’la anlaştığımızı fark ettiğimizde bunun hakkında gerçek bir heyecan vardı. Onun şahane bir sürücü olduğunu biliyorduk ve o bunu ispatladı.”

Button, Hamilton’la geçirdiği üç sezonda toplamda 672 puan topladı ve 657 puan toplayan Hamilton’ı mağlup etti. Öte yandan galibiyet sayılarındaysa Hamilton’ın 10-8 üstünlüğü vardı.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz