Kazananlar ve Kaybedenler: 2016

0

2016 sezonu geride kaldı. Herkesin bir beklentisi vardı ama herkes umduğunu bulamadı. Peki kim kazandı kim kaybetti? İşte amortilerle birlikte sıralı tam liste! 

KAZANANLAR

Nico Rosberg

Sezonun başlarını domine eden, ortalarında bütün baskıları göğüsleyen, sonra da sporu şampiyon pilot olarak bırakan pilottan değil de nerden başlayabilirdik?

Bu yıl yaptıklarına, şahane başarılarına rağmen hala Rosberg’in şampiyonluğu hak edip etmediğini sorgulayanlar var. Böylelerine en iyi cevap istatistikler olacaktır.

Rosberg, Formula 1’i, 27 yarıştır arka arkaya ilk çizgiden başlamış olarak bırakıyor. Yani bu başarı, 2016 sezonunun da öncesine uzanıyor. Tabii ki Avusturya’da yarışa altıncı sıradan başladı, ama bu sıra cezası olmasa o yarışa da ilk sırada başlayacaktır. Daha önce buna benzer başarılar elde eden diğer sürücüler mi? 1996’da Damon Hill, 1993’te Alain Prost ve 1989’da Ayrton Senna…

Ayrıca Rosberg, ilk üçte, ilk altıda ve ilk onda sadece Hamilton’dan dağil, diğer tüm sürücülerden daha fazla zaman geçirdi. Dahası mı? Sezon ortalarında tam hepimiz “artk Hamilton şampiyon” derken Rosberg geldi ve fırtına gibi esti, ipleri eline aldı.

Bakü ve Singapur kuşkusuz en özel anlardı. Ama hepimiz biliyoruz ki bu şampiyonluk, bir iki yarışla değil uzun uzun çalışılmış yıllarla geldi. İspat mı? Rosberg son 5 sezondur sürekli bir önceki sezona göre daha iyi bir performans sergiliyordu, sürekli daha iyi bir sırada sezonu bitiriyordu. Eh, nihayetinde zirveye de oturdu.

Rosberg VS Hamilton

İlk gençlik çağlarında karting arkadaşı olan bu ikili, bir gün birlikte aynı takımda yarışıp, sırayla Formula 1 dünya şampiyonu olmayı hayal etmişlerdi. Bu rekabetin 2017’de devam etmeyecek olması kötü. Ancak bu ikilinin ilişkisi çoktan Formula 1 tarihinin en özel köşelerinden birine yerleşti.

Rekorlar

2016, tarihin değiştiği yıllardan biri oldu. Max’ten başlayalım. Çünkü hepimizin aklına ilk o geliyor. Bu yıl İspanya’da kazandığı zaferle hem ilk Hollandalı yarış galibi oldu, hem de tarihin en genç yarış kazanan pilotu. İlkini değiştirmek zaten mümkün değil, ikincisi de uzun, çok uzun bir süre boyunca değişeceğe benzemiyor.

Lewis Hamilton… Bu yıl tam bir “yarış canavarıydı.” Bu yıl, toplamda 53. yarış zaferine ulaşarak bu alanda en başarılı ikinci pilot oldu. Tabii ki ilk sırada Michael Schumacher var. 91 yarış galibiyeti. Evet. Hadi bakalım Lewis, asıl iş şimdi başlıyor!

Jenson Button, bu yıl spora veda eden bir diğer isimdi. Aynı zamanda 300 yarış barajını geçen isimlerden biri de oldu.

Ve, sporun ortak bir başarısı var. Bu yıl iki kere tüm araçlar damalı bayrağı gördüler. Bunun ne kadar zor bir şey olduğunu nasıl anlatırız… Hah! Tarihte daha önce sadece beş kere olmuştu mesela? Evet, dayanıklılık tamam. Sıra hızlanmaya geldi!

Haas

21. yüzyılda herhangi bir takımın en iyi ilk sezonuydu bu yıl Haas’ın sezonu! Tabii ki kaçınılmaz problemler oldu. Ama 29 puan kazanıp takımlar klasmanında sekizinci olmak bir takımın Formula 1’deki ilk yılı için inanılmaz bir başarıdır.

Bal Porsuğu

Son üç senede ikinci kez Daniel Ricciardo, spordaki en iyi sürücü olduğuna dair büyük bir kitleyi ikna etti.

Sadece bir kere kazandı, sekiz kere podyuma çıktı. Ama bunlar sadece istatistik. Asıl mesele Max Verstappen’i geride bırakmış olmasıyla birlikte, Mercedes’leri en çok zorlayan sürücü olması.

İspanya’dan beri birlikte yarışan ikiliden Ricciardo, birlikte yarıştıkları yarışlarda genç pilottan 29 puan fazla topladı. Sıralamalarda da 11-6 gibi inanılmaz bir üstünlük kurdu.

Alonso = Taşı Sıkıp Suyunu Çıkarmak + İlk Turlar

McLaren aracının bu yılki performansı pek iç açıcı değildi, bu da iki şampiyon pilot için puan kazanmanın zor olduğu dişli bir sezon anlamına geliyordu. Aslında Alonso’nun sezonunu bu kadar dikkat çekici yapan tam da buydu.

Mesele sadece Alonso’nun önüne çıkan fırsatları iyi değerlendirmesi değildi. Aynı zamanda bu fırsatları kendisinin de yaratmasıydı. Mesela ilk turlar… Alonso bu yıl iki defa ilk turda 10 sıra kazandı.

Bu yıl eski takım arkadaşı ve Williams sürücüsü Massa’nın önünde sezonu 10. sırada kapattı. Bu sırada takım arkadaşı kendisinin yarısından az puan toplamış ve 15. olabilmişti.

Şampiyonluk Savaşı ve Drama

İspanya ve Avusturya’daki kazalardan tutun, Abu Dhabi’de heyecandan tırnak yediren son turlara kadar ikili arasında drama hiç eksik olmadı. Hatta hiç hafiflemedi. Kupa birkaç defa el değiştirdi, iki taraf da farklı zamanlarda favoriydi.

Eh, yıllardır pek de görmediğimiz bir şeydi.

Kvyat’ın Dönüşü

Henüz sezonun beşinci yarışında Toro Rosso’ya geri yollanan Rus pilot için işler pek iyi gitmedi. Zor günler geçirdi. Ancak Singapur’la birlikte “artık eski Dany” olduğunu ilan etti.

“Bu tutkuyu yeniden hissetmek… Sanırım normale geri döndüm” dedi Marina Bay’de. Son beş yarışta da takım arkadaşı Sainz’ı 3-2 mağlup etmiş olması bunun bir ispatı gibiydi.

Daha da önemlisi, Dany seneye de aramızda olacak. Pierre Gasly GP2’yi kazanmış olsa da koltuk Daniil’de kalıyor.

Force India

Eğer Formula 1’de devlerden çok para harcayamıyorsanız, onlardan daha iyi düşünmelisiniz. Force India en büyük bütçeye sahip değildi. Ancak takım bütün mantıklı beklentilerin ötesine geçmeyi başardı. Şampiyonada beşinci olup takım tarihinin en iyi sonucuna eriştiler.

Tebrikler!

Stoffel Vandoorne

Bahreyn’deki beklenmeyen ilk yarış ona puanlar getirmişti, ama talihi yıl boyunca da devam etti: 2017 için bir McLaren koltuğu kaptı. Peki kötü haber ne? Eh, Fernando Alonso gibi baskın bir sürücüyle takım arkadaşı olacak ya.

Podyum Kutlamaları

Şu an podyumda hiçbir pilot, sunucu veya ünlü güvende değil. En azından Daniel Ricciardo etraftayken. Michael Schumacher zıplardı, Vettel parmak sallardı. Şimdi de Ricciardo Shoey yapıyor.

Pirelli

Mesele sadece Pirelli’nin ultra yumuşak lastiklerinin bu yıl iyi bir iş çıkarmış olması değil. Lastik seçimiyle ilgili değişen kurallar oyuna yeni bir heyecan unsuru kattı. Daha fazla seçim şansıyla birlikte daha farklı stratejiler izledik ve daha heyecanlı yarışlar geçirdik.

Abu Dhabi bunun iyi bir örneğiydi mesela. Verstappen bir anda gerilerden Red Bull’un stratejisi sayesinde koptu geldi. Bu atak, Ferrari’yi farklı bir stratejiye yöneltti. Bu da Vettel’in yarışın sonlarında müthiş bir tempo tutturmasına sebep oldu.

Williams Pit Ekibi

Mercedes aracı pistte ne kadar baskınsa, Williams ekibi de pit yolunda o kadar baskındı. Bu yıl 21 yarışta tam 14 kere en hızlı pit stopu gerçekleştiren ekip oldular. Daha da önemlisi, Almanya’da iki saniye barajının altına indiler. Bakü’de de 1.92 saniyede bir piti tamamlayarak Red Bull’un rekoruna ortak oldular.

Hız Manyakları

Bu yıl Meksika’da Williams sürücüsü Valtteri Bottas saatte 372.5 kilometre hıza ulaştı, neredeyse rekoru kıracaktı.

Bunu nasıl tarif ederiz? Hmm. 100 metreyi bir saniyeden az bir sürede kat ediyordu mesela. Göz açıp kapayana kadar gözden kayboluyordu…

Verstappen ve Geçişler

Bu yıl Verstappen, herhangi bir sürücüden çok daha fazla sayıda geçiş yaptı. Sadece nicelik olarak değil, nitelik olarak da ön plandaydı Verstappen. Brezilya’da ve Silverstone’da Rosberg’i geçişleri çok estetikti.

Bu yıl Verstappen’in limitlerle aşk yaşayıp çizgiyi aştığı zamanlar oldu. Ama bir yandan, insanın nefesini kesen, dünyanın hayranlıkla izlediği cesaret dolu hamlelerdi bunlar.

Felipe Massa ve Duygusal Vedalar

250 yarıştan sonra Felipe Massa, 2016 sezonuyla birlikte yarış kariyerine noktayı koydu. Dünyanın dört bir yanındaki taraftarlar, Brezilya’da Massa pit yolunda yürürken inanılmaz anlara tanıklık ettiler.

Ocon ve Anın Tadını Çıkarmak

Manor pilotu Ocon, bu yıla kenardan bakarak başladı. Sezon bittiğindeyse Force India ile 2017 için bir sözleşmesi vardı.

KAYBEDENLER

Daniil Kvyat

Sezonun son kısımlarını çıkarın, işte o geriye kalan kısmı Danil Kvyat asla hatırlamak istemeyecektir.

Ricciardo’yu 2015’te beraber geçirdikleri ilk yıllarında geride bırakan Rus pilot, bu sezona pek iyi başlayamadı. Sıralamalarda dört yarışta takım arkadaşına 4-0 mağlup oldu.

Tabii ki Çin’deki podyumu hak etmişti. Ancak Vettel’le startta yaşadıkları bunu da gölgede bıraktı.

Red Bull zaman kaybetmeden yıldızı parlayan Verstappen’i takıma dahil etti. Sonuç olarak Kvyat’ın performansı dibi gördü. Psikolojik olarak çöken pilot, 22 yaşında olmasına rağmen yarışmayı bırakmayı bile düşündü.

Sıralama Seansları

Denemeler yapmak her zaman kötü bir şey olmak zorunda değildir. Veya bir hatanın farkına varıp çabucak sorunu çözmek de. Sanırım bu yılın başlarında kullanılan “elemeli” sıralama turları sitemini daha iyi anlatamazdık.

Renault’nun Dönüşü

Renault, Lotus’u ancak 2015 yılının sonlarında, çok geç bir zamanda tam olarak devralabilmişti. Yine de sadece sekiz puan alıp yılı dokuzuncu sırada tamamlamak, tam da beklenen dönüş değildi Fransız devi için. Düzgün kış testlerinden ve Palmer’ın yanına yeni gelen Hulkenberg’den sonra daha çok şey bekleyeceklerinden şüphemiz yok.

Manor’un Puan Savaşı

İyi haber şu: Manor Wehrlein’ın Avusturya’da müthiş bir performans gösterip ilk ona girmesiyle puan kaydetti ve şampiyonada onunculuğa yükseldi.

Kötü haberse iu: Sauber senenin ta en sonlarında Felipe Nasr’in evinde dokuzuncu olup iki puan almasıyla Manor’u geride bıraktı.

Hamilton’ın Hatırlamayacağı Günler

Bu yıl Hamilton kesinlikle bir kaybeden değildi. Hatta sayılara göre sezonun en formda iki sürücüsünden biriydi.  Sürekli savaştı, savaşabildiğinde de genelde kazandı. Ancak kazandığı 10 yarış ona istemeyeceği bir rekoru kazandırmış oldu, en çok yarış kazanarak ikinci olmuş pilot artık kendisi.

Esteban Gutierrez

Haas 2016’da 26 puan topladı. Ve hepsi de Grosjean’dan geldi. Talih pek gülmedi Esteban’ın yüzüne. Beş kere 11. sırada yarışı bitirerek puanların kıyısından döndü. Yarış sonuçlarında da Grosjean’ı 8-7 mağlup etti. Eh, fırsatlar genelde Grosjean’a geldi diyelim. Yapacak bir şey yok artık.

Vettel vs Verstappen

Bu ikili genelde pist üstünde birbirini buldu bu sene. Ancak pek de mutlu olmadılar bundan.

Bu yıl Verstappen’in tarzını sorgulayan sadece Vettel değildi esasında. Ferrari’den takım arkadaşı Kimi Raikkonen de Macaristan ve Spa’da Verstappen’den pek övgüyle bahsetmedi. Ancak yine de Vettel’in Verstappen’le olan mücadelesi çok daha farklıydı.

Spa’da ilk virajda çarpıştılar ve tansiyon yükseldi. Malezya’da benzer bir durum oldu ve Verstappen, Vettel için “aptal” dedi.

Meksika’da işler iyice karıştı. Verstappen pist dışına çıktı, yol vermedi, ceza aldı. Vettel de telsizden küfür kıyamet bağırdı. Verstappen’in cevabıysa Vettel’e olgunlaşmasını tavsiye etmek oldu.

Sonrasında telefonda konuşan ikili biraz olsun buzları eritti. Brezilya’da ve Abu Dhabi’de mücadelelerinin daha olaysız geçmesi biraz da sorunlarının çözüldüğünün işaretiydi.

Ferrari

Umutlu geçen 2015’in ardından İtalyan çetesi bu sezona Mercedes’e kafa tutma planlarıyla geldi. Sezona fena başlamamış olsalar da tek bir zafer bile elde edemediler. Hatta son üç yılda ikinci defa bu başlarına geldi. Üstelik bu Ferrari’nin doksanlarda ve iki binlerde hiç yaşamadığı bir şeydi.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz