Geride bıraktığımız 2016 sezonunda McLaren 800. yarışına çıktı ve F1’deki 50. sezonunu tamamladı. 1966 Monaco GP’sinde kendi yaptığı şasiyle F1’e giren Bruce McLaren’in takımının bugüne kadarki olağanüstü yolculuğunu istatistikler ve pist üstündeki dikkat çekici anlarla sizlere sunacağız.

İlk Yarış: 1966 Monaco GP’si

Yeni Zelandalı yarışçı Bruce McLaren, kendi takımını kurduktan iki yıl sonra Ford destekli ‘MB2’ şasisiyle ilk dünya şampiyonası yarışına çıkar. Beyaz aracın çıkacağı 4 yarışın ilki Monte Carlo caddelerindedir ve yağ sızıntısına yenik düşmeden önce sadece 9 tur tamamlayabilir.

© Sutton Motorsport Images

İlk Galibiyet: 1968 Belçika GP’si

Bir başka Yeni Zelandalı Danny Hulme’ın İspanya’da McLaren’in ilk podyumunu elde etmesinden sadece iki yarış sonra, takımın kurucusu Bruce McLaren, Spa-Francorchamps’da zaferi elde ettiğinde tarihte kendi adına taşıyan bir araçla yarış kazanan ikinci pilot olur. (Üstad Jack Brabham’den sonra)

© LAT Photographic.

En Düşük Grid Pozisyonundan Galibiyet: 22’incilik

John Watson’ın 1983’de Long Beach’de 22. sıradan gelerek elde ettiği beklenmedik zafer aynı zamanda tarihte bir yarışta en düşük grid pozisyonundan kazanılan zafer olma ünvanına da sahip. Sık sık unutulan bir başka şeyse Watson’ın takım arkadaşı Niki Lauda’nın aynı yarışta 23. sıradan başlayıp 2. oluşudur.

Toplam Galibiyet: 182

McLaren’in 182 zaferinin 47’sini, bir başka deyişle %25.8’ini, duble (1, 2) yaparak kazanması, takımın geçmişte ulaştığı baskınlık seviyesinin bir göstergesi adeta. McLaren ayrıca 322 yarışa liderlik etti.(Ferrari’den sonra 2.) Buna rağmen onlar, Jenson Button’ın 2012 Brezilya GP’sinde zafer kupasını almasından beri galibiyet tadamadı.

1966’daki ilk yarıştan itibaren McLaren’den daha fazla galibiyet alan tek takım Ferrari oldu.

En Çok Galibiyet: Ayrton Senna

McLaren adına 19 farklı sürücü podyumun ilk basamağına çıktı, ama hiçbiri bunu Brezilyalı süperstar kadar sık tekrarlayamadı. Senna’nın McLaren’la kazandığı yarışların %31’i sadece iki pistte geldi; Monaco ve Spa-Francorchamps.

En Başarılı Araç: MP4/4

Bırakalım MP4/4’ün yerine istatistikler konuşsun: 15 galibiyet [arka arkaya 11 galibiyeti içeren bir rekorla], 10 duble finiş, 15 pole pozisyonu ve 10 en hızlı tur. Honda motorlu araç hakkında Ron Dennis, “Bu harika saf bir tasarımdı” diyor. “Doğrusu, Senna Monza’da Williams-Judd kullanan Jean-Louis’e tur bindirdiği sırada kaza yapmasaydı, 16 yarışın tamamını kazanabilirdik. Bugün dahi, olaydan 30 yıl sonra, Jean-Louis ve ben karşılaştığımızda bu konu hakkında mizahi atışmalardan zevk alıyoruz.”

Sürücüler Klasmanı Şampiyonluğu: 12

McLaren sonlarda tırnaklarını yiyor muydu? Muhtemelen. Çünkü kazanılan 12 şampiyonluğun 7’si son yarışta mühürlenirken, 4 şampiyonluk sondan bir önceki yarışta elde edildi. Sadece Alain Prost’un 1985’de elde ettiği şampiyonluk 16 yarışlık takvimin 14. yarışında kazanılmıştı.

McLaren’le dünya şampiyonu olan pilotlar.

Markalar Klasmanı Şampiyonluğu: 8

McLaren ilk markalar klasmanı şampiyonluğunu 1974’de kazanırken, dünya şampiyonu Emerson Fittipaldi, Denny Hulme, Mike Hailwood (raund 1-11), David Hobbs (raund 12-13) ve Jochen Mass (raund 14-15) pilot kombinasyonuna sahipti. Takım bunu son kez başardığında, Mika Hakkinen ve David Coulthard 1998’de Ferrari’yi mağlup etmek için birleşmişti.

McLaren ilk markalar klasmanı şampiyonluğunu 1974’te elde etti.

En Genç Dünya Şampiyonu: Lewis Hamilton

Kendisini oldukça sıkıntılı koşulların sarması sonucu 2008 dünya şampiyonluğunu, Timo Glock’u son turun son virajındaki geçişiyle kazanan Hamilton rahat bir nefes almıştı. Ancak, biraz tuhaf görünse de takım başkanı Ron Dennis’e göre bu, takımın o güne kadarki “en profesyonel” kampanyasıydı. Dennis, “Yarış hafta sonu için yaklaşımımız oldukça temkinliydi, ama aynı zamanda titizlikle kontrol edildi” demişti. “Lewis’in bayraklar sallanmadan önceki tur zamanları kendisine gereken 5’inciliği almak için yeterliydi ve son bölüme doğru rahatlığı biraz kaçsa da o başardı. Bu yüzden bu dünya şampiyonluğu oldukça tatmin ediciydi, çünkü çok disiplinliydi. Bu, kesinlikle şansla kazanılmadı.”

23 yaş 300 günlükken dünya şampiyonu olan Hamilton şampiyon olduğunda, takımın bir önceki en genç dünya şampiyonu Emerson Fittipaldi’den 2 yaş 3 gün daha gençti.

McLaren İçin Yarışan Sürücü Sayısı: 45

16 farklı ulustan sürücü McLaren için yarışa çıktı, ancak hiçbiri Patrick Tambay kadar zafersiz yarış geçirmedi (28). Fransız, McLaren ve baş rakibi Ferrari adına yarışan 10 sürücüden biriydi. Diğerleri; Gilles Villeneuve, Alain Prost, Gerhard Berger, Fernando Alonso, Jody Scheckter, Niki Lauda, Stefan Johansson, Kimi Raikkonen ve Nigel Mansell.

McLaren adına yarışan sürücülerin milliyetleri.

En Uzun Süre Hizmet Eden Pilot: David Coulthard

İskoç pilot McLaren için en çok yarışa çıkan pilot olarak rekor kırdı. Coulthard, Mika Hakkinen’le 6 sezon takım arkadaşı oldu, bu aynı zamanda takım tarihindeki en uzun birliktelikti.

David Coulthard’ın McLaren kariyeri.

En İyi Açılış Turu: Senna, 1993 Donington

Senna’nın gridde 4. sıradan kalkıp yarış başlangıcında 5. sıraya düştüğü ve kilometreler içinde liderliği sökerek aldığı 1993 Avrupa GP’sinin ilk turu asla unutulmayacak.

“Senna’nın MP/8 ile 1993’de Donnington’da kazandığı bu zafer muhteşemdi ve o sezon kazandığı 4 yarışın yanında bu inanılmaz akıllıcaydı.” diyen Ron ekledi: “Bir virajda kendini birden çok kez yeniden programlama, vites değiştirmek için en iyi noktayı ezberleme ve gerektiğinde nerede ne zaman ne kadar fren yapacağını hesaplama yeteneklerine sahipti: Gerçekten teknolojik bir başyapıttı. Ve elbette Ayrton’un dramatik yarışta egemen olduğunu görmek keyifliydi. Bu son derece tatmin ediciydi.”

Podyum Finişler: 485

Tarihte McLaren’den daha fazla podyum elde eden tek takım daha fazla sezonda boy gösteren Ferrari. Pilotlara bakıldığında ise, Ayrton Senna’yı (55) mağlup edebilen tek pilot olan Alain Prost’un 63 podyumla Woking kökenli takıma en çok podyum kazandıran pilot olduğu görülüyor.

© Sutton Images

En Başarılı Pist: Monaco

McLaren’in ilk yarışına çıktığı pist olan Monaco, aynı zamanda takımın en başarılı olduğu pist konumunda. Prenslikte düzenlenen yarışlarda, 15 galibiyet ve 11 pole elde eden takım kendi alanında rekor kırarken, çetelede yalnızca 17 galibiyet ve 26 podyumu bulunan Ferrari’nin gerisinde kaldı.

Motorsports / Formula 1: World Championship 2007, GP of Monaco , 1 Fernando Alonso (ESP, Vodafone McLaren Mercedes), 2 Lewis Hamilton (GBR, Vodafone McLaren Mercedes)

En Kötü Yarış: 1983 Monaco GP’si

McLaren tarihte sadece bir kez 2 aracını birden yarıştıramadı ve bu yalnızca sıralama turlarını ilk 20’de tamamlayan araçların yarışmasına izin verilen 1983 Monaco GP’siydi. Lastik sorunları ve kötü hava koşulları Niki Lauda ve John Watson’ın sıralama turlarında ilk 20’ye girememesine neden olmuştu.

© Sutton Motorsport Images

En Büyük Takım Arkadaşı İhtilâfı: Japonya 1989

Lewis Hamilton ve Fernando Alonso arasındaki 2007 Macaristan GP’si sıralama turları büyük bir tartışmaya sahne olmuştu, ancak McLaren’de takım arkadaşları arasındaki en büyük ihtilaf 1989’da Suzuka’da gerçekleşti. Son şikanda çarpışan iki sürücüden Senna yarışı kazandı, ancak hakemler Senna’yı hatalı buldular ve Brezilyalı pilotu diskalifiye ettiler. Böylece sezon sonunda Ferrari’ye geçeceğini açıklayan Prost McLaren’deki son dünya şampiyonluğunu elde etti. Eski günleri tekrar hatırlayan Ron Dennis ikili hakkında, “Senna ve Prost arasındaki ilişkiyi yönetmek en zor mücadeleydi” dedi ve devam etti: “Elbette, Fernando Alonso ve Lewis Hamilton arasında da aşırıya kaçan anlar oldu, fakat Senna ve Prost arasındaki ilişki tamamen farklıydı; onlar daha yaşlıydılar, daha belirgindiler, daha az duygusaldılar ve rekabetlerini daha fazla hesap etmişlerdi.”

Yarışılan Mekan Sayısı: 57

McLaren bu sene Bakü’de yarışarak 57. farklı mekanda bir yarışa başlamış oldu. Onların bugüne kadar en çok yarıştıkları pistler Monza ve Monaco.

Pole Pozisyonları: 155

Dikkat çekici bir şekilde McLaren’le çıktığı 96 yarışın 46’sına pole pozisyonundan başlayan Senna’nın, 1988 Monaco GP’si sıralama turlarında takım arkadaşı Prost’tan 1.427s daha hızlı olan turu büyük olasılıkla tüm zamanların en iyisi olarak anılacak. Mika Hakkinen ve Lewis Hamilton kazandıkları 26 pole pozisyonuyla 2. sırayı paylaşıyorlar.

Senna’nın McLaren için kazandığı pole pozisyon sayısı; 46

En İyi Geçiş: Hakkinen’in Spa’da Schumacher’i Geçişi 

O günü hatırlayan Ron Dennis, “Mika 2000’de Spa’da kazandığında havaya yumruk attığımı söyledim. Gerçekten inanılmaz bir hamleydi, [Zonta’ya tur bindirme sırasında ikisini de geçmişti], yaşadığım sürece hafızamda kalacak. Bence F1’de bu manevrayı inanılmaz bir geçiş olarak sınıflandırmayacak çok az insan var. Aslında ben onu her zaman geçiş manevralarının zirvesine yerleştireceğim.”

Motor Ortaklığı Sayısı: 8

McLaren 1980’lerin sonu ve 90’ların başında en başarılı sezonlarını Honda’yla geçirmiş olabilir, ancak onlara en çok yarış galibiyeti hediye eden motor ortağı Mercedes’ti.

Motor üreticilerine göre galibiyet sayıları.

En Küçük Kazanma Farkı: 0.215s

1992 Monaco GP’sinde Nigel Mansell’ı mağlup eden Senna yalnızca McLaren tarihinde değil Prenslikte düzenlenen yarışlar içerisinde de en küçük kazanma farkına imza attı.

1982 Monaco GP’si © Sutton Motorsport Images

En İyi Son Tur: Kimi Raikkonen, Japonya 2005

2011’de Jenson Button’ın son sıradan gelip son turda Sebastian Vettel’i geçerek kazandığı olağanüstü zaferi çok az kişi unutacak. Fakat, Britanyalı’nın geçişi Vettel’in hatası sonrası gelmişti, Kimi Raikkonen’in 17. sıradan başlayıp son turda Fisichella’yı geçerek kazandığı yarışta İtalyan pilotun Renault’sunu dışarıdan cesur bir atakla geçmesi gerekti.

McLaren’in En İyi Buluşu: Karbon-fiber Monokok

1981’de Ron Dennis liderliğindeki McLaren, karbon fiber şasiye sahip (MP4/1) ilk F1 aracını üreten takım oldu. Dennis bunu bir “oyun değiştirici” olarak değerlendiriyor ve takımın Formula 1 yarışlarına en büyük katkıyı yaptığını belirtiyor: “Bu, bugüne kadar güvenliğe en büyük katkı sağlayan faktördür. Bugün her yarış aracı karbon-fiber kullanıyor, yalnızca F1 değil bütün büyük tek koltuklu yarış serileri.”

© Sutton Motorsport Images

En Hızlı Turlar: 152

McLaren renkleriyle hiçbir pilot iki kez dünya şampiyonu Mika Hakkinen kadar en hızlı tur elde edemedi. Çıktığı 131 yarışta 25 en hızlı tur elde eden Finli’yi, Alain Prost (24) ve Kimi Raikkonen (19) takip ediyorlar.

Mika Hakkinen’in McLaren adına elde ettiği en hızlı tur sayısı.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz