Taffin: 2015’deki Sorunlu Başlangıç Renault’yu Öldürdü

0

Motor şefi Remi Taffin’e göre 2015 sezonundaki başlangıç Renault’yu öldürdü ancak ekip geri döndü ve doğru yönde ilerliyor.

Fransız marka Mercedes ve Ferrari’yi yakalamak için 2014 ve 2015 kış dönemi boyunca güç ünitesinde, özellikle donanım tarafında, değişiklikler yaptı. Ancak Red Bull sezon öncesi testlerde ve ilk yarışlarda düşük sürülebilirlikten dolayı sorunlar yaşadı ve Taffin de Renault’nun problemleri tespit etmesinin uzun zaman aldığını kabul etti.

Renault F1’de kendi geleceğini düşünürken, Red Bull’la olan ilişki gerildi ve performansla dayanıklılık dalgalı bir grafik çizdi.

Autosport’a konuşan Taffin, “2015’deki başlangıç bizi öldürdü” dedi ve ekledi: “Her şeyi durdurmuştuk. Teknik olarak zordu, politik olarak zordu.”

“Müşterilere sahip olacakken bir takım satın alıp almayacağımızı bilmiyorduk. Her şeyi bir araya getirdiğiniz zaman, bu hayatı herkes için daha zor hale getirir.”

“2015’in ikinci yarısında hayatta kalabileceğimizi gösterdik ve aynı zamanda tekrar iyi bir iş başardık.”

Renault geri dönmeyi başardı ve 2016’da Red Bull’la iki galibiyet elde etti, ancak Taffin işler iyi gitmediğinde markanın yönünü kaybettiğini itiraf etti.

Taffin, “İnsanlar değişmedi, biz hala doğru ve iyi insanlara sahibiz. Bu yalnızca bir organizasyon meselesi. Biz bu noktada kaybettik.” dedi.

“Nihayetinde zirveye geri dönmemizi sağlayacak olan bir noktada doğru teknolojiyi bulamadık, ama tahminimce bir yıl kaçırdık. Bu yıl geçtiğimiz yıl olmalı.”

Yeniden toplanma ve yeniden yapılanmanın ardından, Taffin Renault’nun gelecekte yaşayacağı olası motor sorunlarıyla başa çıkabilmek adına daha iyi konumda olduğunu hissediyor.

O, “Motorun bazı bölgelerine, fabrikada koyduğumuz her şeyin pistte çalışacağından emin olmak için, bir prosedür koyduk.” dedi.

“Bu sezon bir iki sorunla karşılaştığımızı söylemek adil olur. Bu normal, fakat en azından tepki verebildik ve bunun için hazırdık.”

“Sadece her şeyi doğrulamak yetmiyor, işler yanlış ya da farklı geliştiğinde hazır olmanız ve bir çözümünüzün olması gerekiyor.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz