Grosjean Haas’a 2016 İçin 8 ya da 9 Puan Verdi

0

Romain Grosjean, üstün sonuçlar elde etmesini ve orta bölümde mücadele etmesini sağlayan Haas’ın çaylak sezonuna 10 üzerinden 8 ya da 9 puan verdiğini belirtti.

Gride Ferrari desteğiyle gelen Haas, motor ünitesi, vites kutusu ve diğer birkaç bileşeni İtalyan takımdan tedarik etmiş ve şasi üreticisi Dallara’yla bağlantı kurmuştu.

Avustralya ve Bahreyn’de sırasıyla 6. ve 5. sırayı elde eden Grosjean 2016’yı 29 puanla noktalarken, Fransız’ın topladığı puanlar Haas’ın sezonu, Renault, Sauber ve Manor’un önünde 8. sırada noktalamasını sağlamıştı.

GPUpdate tarafından Haas’ın sezonunu 10 üzerinden puanlaması istenilen Grosjean, “8-9 diyebilirim, ilk yılımızdı ve hiç kimse bizden bu kadar puan beklemiyordu.” dedi.

“Başlangıçta her şey yolundaydı, sonra biraz momentum kaybettik. Bence lastik kullanımında kaybettik, fakat başlangıçta onları nasıl daha iyi kullanacağımızı bilmiyorduk. Fakat ilk beşte, ilk altıda yer aldık ve yedinci, sekizinci ve 10. olduk. Bu oldukça iyiydi.”

Grosjean lastik kullanımının geliştirilmesinin 2017 için temel odak noktası olacağını belirtirken, etkileyici sezon başlangıcından sonra Haas’ın sorunları hakkında da açıklamalarda bulundu.

“Başlangıçta da çokça belirttiğim gibi, bu sezonki aracı geliştirmedik ve önümüzdeki sezona odaklandık. Ama Brezilya’ya bakarsanız sıralamalarda 7’inciydik. Bu aracın hala ne kadar iyi olduğunu gösteriyor.”

“Bence sadece lastikler konusunda iyi değildik; onları nasıl daha iyi kullanacağımızı bulmak çok zaman aldı. Brezilya bu duruma tipik bir örnek. Pist sıcaklığının 50 derece olduğu Cuma günü 15’inciydik, daha sonra Cumartesi biraz daha serindi, çok sayıda bulut vardı ve biz yedinciydik.”

O ekledi: “Geliştirebileceğimiz birçok alan var ki bu harika. Sorunlara tepki verme şeklimiz, lastikleri anlama şeklimiz, kurulumlar(set-up), pistler, gereksinimler, takımı yönetme şeklimiz, pit stoplar… kısacası her şey. Bu açık bir kitap.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz