Ricciardo: Yeni Araçlar Pilotları Fiziksel Olarak Test Edecek

0

Red Bull Racing pilotu Daniel Ricciardo, FIA’nın onayladığı teknik değişikliklerden sonra bazı sürücülerin 2017 araçlarında zorlanacağını bekliyor.

Avustralyalı sürücü, yeni araçların daha genç ve daha güçsüz pilotlar için fiziksel bir mücadele olacağını ve kendisinin de bu mücadeleye hazır olmak adına çoktan egzersiz yapmaya başladığını belirtti.

WAtoday’e konuşan Ricciardo, “Eğer onlar (2017 araçları) fiziksel olarak ilk test ettiğimdeki gibi olursa, bunun sisteme karşı büyük bir şok olacağını bilmelisiniz.” dedi ve ekledi: “O zaman böyle bir şey gerçekleşirse, evet, bazı insanların bunu ne olduğunu anlamadan kabul edeceklerini düşünüyorum. Onlar öğreneceklerdir.”

“Sıcak yarışlar, sıcak yarışlar büyük olanlardır. Malezya, Singapur bunları biliyorsunuz, eğer bu yarışlar için hazırlık yapmazsanız, son 15-20 turun cehenneme en yakın şey olacağından eminim.”

Ricciardo, önceki nesil araçlarda tecrübeye sahip pilotların 2017’de daha yeni nesil sürücülerden üstün olacağını düşünüyor.

“Biz sürücüler olarak bir süredir konuşuyoruz ve siz de daha uzun bir dönemdir biliyorsunuz ki biz daha hızlı araçlar istiyoruz.” diyen Ricciardo ekledi: “Teknik açıdan daha zorlayıcı değil, yani onları sürmesi zor, fiziksel olarak daha zorlayıcı ve biraz daha korkutucu olduğunu biliyorsun sanırım.”

“Viraj hızları gibi, F1’de ilk kez sürdüğüm 2009’da viraj hızları astronomik görünüyordu ve başımı koparmak istiyordu. Günümüzde genç sürülerin onları(araçları) ilk kullandığında bundan daha az şok olduklarını düşünüyorum ve bence bir kez daha bunu(daha fazla şok) istiyoruz. F1’in gerçekten başka bir seviyede olmasını istiyorsun. Ve sanırım daha geniş lastikler ve daha fazla downforce buna geri dönmemize yardım edecek.”

 

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz