Alfa Romeo F1’e Dönebilir

3

Büyük patron Marchionne, Alfa Romeo’ya yeşil ışık yaktı!

Fiat CEO’su ve Ferrari başkanı Sergio Marchionne, Fiat grubunun bir başka markası olan Alfa Romeo’yu Formula 1’e geri dönmüş olarak görme istediğini yineledi ve bu takımın genç İtalyan sürücülerin yetişmesi için faydalı olabileceğini belirtti.

Maranello’daki Noel etkinliğinde konuşan Marchionne, Alfa Romeo için şunları söyledi: “Alfa Romeo, genç İtalyan sürücüler için yetişme zemini olabilir. İçlerinde en iyisi, Antonio Giovinazzi, halihazırda sözleşme altında, ancak diğerleri de var. Birçoğunun koltuğu yok. Bu koltukları Alfa Romeo ile birlikte yaratabiliriz.”

“Bunun nasıl geliştirilebileceğini zaten teknik yönetici Mattia Binotto ve takım şefi Mauruzio Arrivabene ile konuştum. Zaman ve yer doğru olmalı. Biraz daha beklemeliyiz. Sorun şu ki, şu an yeni modellerimizin –Giulia ve Stelvio- tanıtımları nedeniyle finansal olarak sıkışık durumdayız. Biraz daha beklemeliyiz, ama umuyorum ki Formula 1’e bu markayla bir gün geri döneceğiz.”

Formula 1’in ilk dünya şampiyonlukları, 1950 ve 51 yıllarında Alfa Romeo tarafından kazanılmıştı. Sürücülerse sırasıyla Nino Farina ve Juan Manuel Fangio’ydu.

Marka daha sonrasında motor tedarik etmeye devam etse de, 1979’da spora tam olarak geri döndü ve takımını kurdu. Kayda değer bir başarı elde edemeyen takım, 1985’te şampiyonadan çekildi.

Maddi sebeplerden ötürü Formula 1 hayatını bitiren Alfa Romeo, bir yıl kadar sonra Fiat grubunun bir markası haline gelmişti.

3 YORUMLAR

  1. geriye force india, mclaren, renault kalacak eğer fiat grubu sauber’i alırsa :D ama sauber daha bu sene el değiştirdi, bu yüzden kolay olacağını sanmıyorum. manor’u da ron dennis alacak deniyor. eğer öyle bişey olmazsa fiat grubunun alabileceği bi takım yok gibi görünüyor. belki vijay reis takımını satmaya karar verir, anca o zaman :D

    • Vijay Mallya Aston Martin’e satacaktı geçtiğimiz sezon ama olmadı maalesef :) Sauber konsorsiyuma satıldı onların da daha 10 senesi var gibi görünüyor. Manor’u Ron Dennis alsa bile şu andan sonra Mercedes’le yakın ilişkiler içerisinde olur :D geriye garaj takımı kalmadı zaten :D

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz